Wypoczynek po japońsku
Małe ale wielofunkcyjne, skromne ale piękne, proste ale ekonomiczne - to główne cechy japońskiego minimalizmu. Z surową estetyką japońskich budynków idzie w parze ich niewielki rozmiar. Te wszystkie cechy odnajdziemy w najnowszym kompleksie hotelowym Bayside Marina Hotel w pobliżu Jokohamy. Każdy z "rozrzuconych" nad malowniczą zatoką domków to wyprodukowany w fabryce kontener.
Japonia, Bayside Marina Hotel, proj. Yasutaka Yoshimura Architects
Japonia, Bayside Marina Hotel, proj. Yasutaka Yoshimura Architects
Bayside Marina Hotel to kompleks składający się z domków letniskowych i pomieszczeń usługowych. Zlokalizowany został w pobliżu zatoki i to ten fakt zaważył najbardziej na kształcie projektu japońskich architektów. Co prawda całość założenia sprawia z początku wrażenie przypadkowości, jednak takie "rozrzucenie" obiektów, pozwoliło na maksymalne wykorzystanie działki z pięknym widokiem na zatokę. Każdy z domków posadowiono w taki sposób, aby oferował gościom hotelowym jak najlepszy widok w stronę morza.
Pomiędzy budynkami znajduje się również basen.
Japonia, Bayside Marina Hotel, proj. Yasutaka Yoshimura Architects
Każdy dom składa się z dwu kontenerów ustawionych jeden na drugim. Ich produkcja odbyła się w Tajlandii, montaż natomiast wykonano na miejscu.
Spokojne przestrzenie pomiędzy domkami
Odległości między domkami nie są duże, ale nie przeszkadza to w ich użytkowaniu. Okna w budynkach wychodzą jedynie w stronę zatoki i wejścia.
Wypoczynek po japońsku.
Wnętrza podobnie jak cała architektura są proste i skromne. Każdy domek wygląda tak samo i ma taki sam układ pomieszczeń: pokój dzienny, łazienka i antresola z sypialnią. Mimo niewielkich rozmiarów wnętrza wydają się przestronne, poprzez podwyższenie parteru.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design