Zaha Hadid i nowe muzeum w Glasgow
Choć uroczyste otwarcie miało miejsce dzisiaj, krytycy już wcześniej przyrównywali najnowszy budynek Hadid do hali hipermarketu z ogromnym parkingiem. A Ty co myślisz o najnowszej realizacji słynnej architektki? Zobacz i oceń - Muzeum Transportu w Glasgow.
Riverside Museum w Glasgow
Podobnie jak budynek centrum kongresowego SECC Conference Centre projektu Normana Fostera, również nowo-otwarte Muzeum Transportu w Glasgow jest częścią rewitalizacji nabrzeża rzeki Clyde. Rewitalizacji na możliwie najwyższym poziomie. Autorem kolejnego już budynku nabrzeża jest laureatka prestiżowej Nagrody Pritzkera - Zaha Hadid. Ogólnoświatowy konkurs na projekt muzeum wygrała w 2004 roku.
Oficjalne otwarcie budynku odbyło się dziś, czyli 21-go czerwca. Na uroczystości nawiązano do wodowania statków wypływających ze stoczni, roztrzaskując na elewacji nowiutkiego muzeum butelkę szampana.
Riverside Museum w Glasgow
Lokalizacja nowej siedziby muzeum to miejsce, gdzie rzeka Kelvin dołącza do nurtu rzeki Clyde - najważniejszej drogi wodnej w Szkocji. Decyzja jakby idealna na lokalizację budynku związanego z historią podróży i transportu. Tak też do tematu podeszła autorka projektu, która bryłą budynku bardzo wyraźnie podkreśla ten ważny związek miasta z rzeką i ich wzajemne przenikanie się.
Budynek Riverside Museum ma powierzchnię 11 tym mkw, w tym 7,5 tys mkw powierzchni wystawienniczej, i kosztował w sumie 74 mln funtów. Tworzy pewnego rodzaju tunel miedzy miastem a rzeką, pokryty blachą tytanowo-cynkową w technologii rheinzink, otwarty na przeciwnych końcach. Z jednej strony otwiera go wejście do muzeum, zamyka zaś kawiarnia z pięknym widokiem, gdzie zwiedzający mogą podziwiać nabrzeże rzeki.
Riverside Museum w Glasgow
Projekty Zahy Hadid charakteryzują się wyjątkowa ekspresją przekazu i dynamiką. Tutaj dynamika, w kontekście treści jakie przekazuje muzeum podróży i transportu, otrzymała wyjątkowego znaczenia i wydaje się być w mocnej relacji z treścią ekspozycji. Pytanie tylko, czy jej nie przytłoczy?
Riverside Museum w Glasgow - wnętrze
Przeprowadzono ogromną ilość badań, żeby dokładnie zapoznać się z oczekiwaniami zwiedzających, jak również tych nie-zwiedzających, wobec nowej siedziby muzeum. W efekcie tego w nowym budynku prezentowanych jest już nie 1400, ale ponad 3000 eksponatów muzealnych związanych z podróżą i transportem. Umożliwiono zwiedzającym dostęp do największych maszyn, jak lokomotywy czy tramwaje, a ekspozycje powiększono o liczne elementy interaktywne, ekrany dotykowe i pokazy multimedialne.
Riverside Museum w Glasgow
Krytycy jeszcze przed otwarciem zdążyli się wypowiedzieć na temat muzeum. Można się spotkać miedzy innymi z przyrównaniem go do hali hipermarketu z ogromnym parkingiem.
A Ty co myślisz o najnowszej realizacji Zahy Hadid?
- Więcej o:
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]
Tauberphilharmonie - filharmonia w niemieckim miasteczku Weikersheim. Surowa bryła wśród miękkich pagórków
Kave Home dla Fundació Joan Miró - światło, kolor, duch