Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plac Centralny 1:1. Pierwsza w Polsce instalacja typu"baugespann"

red

Na dzień przed otwarciem wystawy głównej festiwalu Warszawa wBudowie, na placu Defilad stanie 8 stalowych tyczek, każda o wysokości26 metrów, które wyznaczą zarys pierzei przyszłego placu Centralnego.Ich montaż rozpoczął się już 3 października.

Tyczki wyznaczające plac Centralny
Tyczki wyznaczające plac Centralny
Ilustracja: Piotr Chuchla

W skali rzeczywistej zaaranżowane zostaną fasady gmachów teatru TR Warszawa,
Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz planowanej zabudowy po południowej stronie
placu. Razem z aranżacją plastyczną płyty placu (interwencja „Place w Placu”) oraz
narożnym pawilonem „Stanowisko Plac”, tyczki stanowić będą tymczasową
„makietę" przestrzeni przyszłego placu.

To pierwszy raz, gdy w Warszawie i w Polsce stosowane jest takie rozwiązanie – dzięki niemu warszawiacy będą mogli w naturze zobaczyć skalę przyszłego placu. A to pozwoli na lepsze przygotowanie wszystkich zainteresowanych udziałem w konsultacjach społecznych, towarzyszących konkursowi na projekt samego placu. Jeśli tylko to rozwiązanie zda egzamin, będziemy mogli spodziewać się podobnych interwencji przestrzennych przy okazji kolejnych ważnych miejskich inwestycji.

Prototypowanie przestrzeni, czyli gdzie jest Plac Centralny

„Baugespann” – bo tak w oryginale nazywa się to narzędzie planistyczne –
wykorzystywane jest w Szwajcarii w procesie wydawania pozwoleń na budowę. W
trakcie procedury inwestor zobligowany jest do wybudowania tymczasowej, ażurowej struktury przestrzennej odpowiadającej planowanej budowli lub przebudowie: jej lokalizacji, rozmiarom, skali, formie. Instalacja jest obecna i widoczna przez około miesiąc - w tym czasie każdy obywatel może naocznie przekonać się, jak planowana inwestycja wpłynie na krajobraz gminy i zgłosić swoje uwagi.

Prawo planistyczne wymusza „makietowanie" inwestycji zarówno o małej skali, takich jak nadbudowy, zmiana kształtu dachu czy dodanie balkonu, jak też inwestycji o znacznej skali - wielorodzinnych obiektów mieszkaniowych lub budynków biurowych. Zależnie od skali, „baugespann” może być zbudowany z drewnianych belek, stalowych rur, czy bardziej złożonych struktur prętowocięgnowych.

Szwajcaria jest jedynym krajem, w którym budowanie takich konstrukcji jest obligatoryjne. Pomimo rozwijającego się dynamicznie nurtu wykorzystywania w planowaniu miast technologii informatycznych i narzędzi rozszerzonej rzeczywistości (takich jak na przykład aplikacje na smartfony, które „wklejają" planowany obiekt w widok krajobrazu, wymagają jednak od użytkowników dysponowania odpowiednim sprzętem i pobrania właściwego oprogramowania), tradycyjna metoda budowania
makiet typu „baugespann” pozostaje bezkonkurencyjna, ponieważ kształtuje realny, materialny efekt w przestrzeni, czytelny i dostępny dla wszystkich.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Instalacja towarzyszy wystawie głównej 9. edycji festiwalu WARSZAWA W
BUDOWIE „Plac Defilad: krok do przodu", która zostanie otwarta 8 października 2017 roku w Galerii Studio (Pałac Kultury i Nauki, plac Defilad 1). 

    Więcej o:

Skomentuj:

Plac Centralny 1:1. Pierwsza w Polsce instalacja typu"baugespann"