Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie - oszczędna, minimalistyczna bryła

Mat. prasowe/red. WG

Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie to prosta, oszczędna, ale niepozbawiona charakteru bryła. Budynek ten zdobył tytuł Fasada Roku 2019 w kategorii budynków niemieszkalnych.

Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie
Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie
Fot. Łęgprzem, Paweł Ulatowski

Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie - pochwała prostoty

Atrakcyjna bryła nie musi mieć wielu ozdobników. Prosta, geometryczna i oszczędna forma to cechy nie tylko pożądane w projektach, lecz także coraz częściej w nich się pojawiające. Takie właśnie jest krakowskie Centrum Badań i Rozwoju zaprojektowane i zrealizowane przez zespół Łęgprzem. Budynek ten zdobył tytuł Fasada Roku 2019 w kategorii budynków niemieszkalnych.

To nieskomplikowana geometryczna bryła z regularnie rozmieszczonymi otworami okiennymi. Architektom zależało na tym, by budynek był możliwie najprostszy, uniwersalny i podporządkowany określonej funkcji, którą ma pełnić. Prowadzona jest tu działalność badawczo-rozwojowa nad innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie branży budowlanej, m.in. system kontroli posadowienia oraz pracy dźwigów kołowych i żurawi wieżowych oraz innowacyjna technologia ściany na bazie warstwowych płyt geopolimerowych.

Zobacz także: Nowy biurowiec LPP w Krakowie otwarty. Mieszczą się tu biura projektowe marek House i Mohito>>

Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie
Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie
Fot. Łęgprzem, Paweł Ulatowski

Jako zespół wyznajemy zasadę, że funkcja wpływa na formę Dość sceptycznie podchodzimy do wszelkich obiektów, bardzo często mających określoną funkcję, przykładowo badawczą czy produkcyjną, a w ramach których bardzo duży nacisk kładzie się na różnego rodzaju zdobienia elewacyjne, które nie wpływają w żaden sposób na poprawę funkcjonalności a generują jedynie dodatkowe koszty inwestycyjne Nam przyświecało podejście, by stworzyć budynek klasyczny, uniwersalny, który będzie maksymalnie spełniał swoją funkcję, a przy tym architektonicznie obroni się zarówno dzisiaj, jak i za 10 lat.

podkreśla główny architekt projektu Wojciech Zagórski.
Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie
Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie
Fot. Łęgprzem, Paweł Ulatowski

Całość jest spójna estetycznie. Zrezygnowano z obfitych kształtów na rzecz prostych linii. Z geometryczną bryłą natomiast doskonale komponuje się biel tynku, której towarzyszą aluminiowe szpalety okienne. Początkowo rozważano elewację wentylowaną i takie materiały jak kamień, płyty betonowe czy włókno cementowe. Ostatecznie stanęło na o wiele tańszej elewacji z zastosowaniem wyprawy tynkowej. Ozdobą budynku są szpalety okienne.

W dolnej części szpalety okiennej, przy jej zakończeniu, wykonane jest odpowiednie odprowadzenie wody opadowej, które podczas deszczu całą wodę i brud zbierające się na szpalecie bocznej odprowadza na zewnątrz elewacji. W ten sposób uniknięto powstawania nieestetycznych zacieków wodnych na elewacji.

Fasada Roku 2019

Maksymalny efekty uzyskany przy wykorzystaniu minimalnych środków wyrazu spotkał się z uznaniem jury konkursu Fasada Roku 2019, które przyznało projektowi nagrodę główną w kategorii budynków niemieszkalnych, podkreślając oszczędne zastosowanie detali w myśl konwencji „quadratisch, praktisch, gut” („kwadratowa, praktyczna, dobra”) i właściwą dla funkcji formę. Ekspertom nie umknęły również – nadające oknom głębi – oryginalne ościeża.

Przykład Centrum Badań i Rozwoju firmy Łęgprzem w Krakowie pokazuje, że mniej może znaczyć więcej, a oszczędna w wyrazie forma, bez zdobień i ornamentyki, a z dopracowanymi detalami, może być największym atutem nowoczesnej architektury.

    Więcej o:

Skomentuj:

Centrum Badań i Rozwoju Łęgprzem w Krakowie - oszczędna, minimalistyczna bryła