Dwie połączone stodoły na Kujawach. Dom na wąskiej działce od Exterio
Na wąskiej działce nad jeziorem na Kujawach stanął budynek w formie dwóch połączonych stodół. Projekt powstał w warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola. Dom idealnie wpisuje się w otaczający krajobraz i łączy nowoczesności z tradycją wiejskich zabudowań gospodarczych. Jest też w pełni ekologiczny.
Dom na Kujawach: nowoczesność
Działka ma kształt wydłużonego prostokąta, który krótszym bokiem przylega do linii brzegowej jeziora. Ma też delikatny spadek.
Architekci pracowni Exterio zaproponowali dom w formie zespołu nowoczesnych stodół, z pełnymi przeszkleniami ścian szczytowych od strony jeziora - tafla wody jest widoczna nawet z głębi domu. Obie bryły mają dwuspadowe dachy bez okapów.
Jedna bryła mieści wnętrza dzienne oraz sypialnię gospodarzy, druga pomieszczenia gospodarcze i salę sportową oraz pokoje gościnne. Spaja je łącznik, w którym znajduje się główne wejście do budynku. Pomiędzy bryłami powstał zielony dziedziniec.
Od strony nadbrzeża stworzone zostały zadaszone tarasy, na których zaaranżowano strefy wypoczynkowe. Na jednym z nich znajduje się letnia kuchnia z dużym stołem, na sąsiednim jacuzzi oraz miejsce do ustawienia leżaków. Nad większym tarasem umieszczono pergolę z ruchomymi panelami, które regulują natężenie światła.
Dom na Kujawach: tradycja
Nawiązaniem do tradycji regionu jest wykorzystanie drewna. Cały dom obłożony jest deskami z modrzewia europejskiego. Naturalny, jasny kolor drewna nadaje lekkości bryle, tworząc wrażenie ciepła i przytulności. Elewacje na zasadzie kontrastu zestawiono z ciemnymi dachami, pokrytymi blachą. Drewno o zbliżonej kolorystyce znalazło się również wewnątrz domu. Na posadzkach i tarasach ułożono wielkoformatowe spieki kwarcowe. Zastosowanie tych samych materiałów zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz daje wrażenie przenikania się przestrzeni mieszkalnej z naturą.
Dom na Kujawach: ekologia
Dom o powierzchni 410 m kw. wpisuje się we współczesne trendy ekologii i spełnia normy budynku niskoemisyjnego. Konstrukcję ścian, stropów i dachu wykonano w technologii CLT, stosując ekologiczne panele z drewna klejonego krzyżowo. Budynek wykorzystuje też energię z odnawialnych źródeł. Zasilany jest modułami fotowoltaicznymi z solarnego dachu i pompą ciepła.
---
Dom na Kujawach
Inwestor: prywatny
Pow. użytkowa mieszkalna: 410 m2
Data powstania projektu: 2021 r.
Data realizacji: 2023 r.
- Więcej o:
Dom Leśny od 81.WAW.PL - wkomponowany w leśny klimat
Stary folwark we wsi Działosze w nowym wydaniu. Tu tradycja łączy się ze współczesnością
Dom Narożny w Łaziskach Górnych. Oryginalna bryła projektu GIGAarchitekci
Mikrokamienica w Krakowie od BXB studio - jeden budynek, trzy warianty
Dyfrakcja - kolekna inwestycja mieszkaniowa w Nowym Centrum Łodzi
Wrocław: W Sky Tower powstanie nowoczesna strefa gastronomiczna. To projekt Chapman Taylor
Katowicki TBS projektu k3xmore będzie najbardziej zaawansowanym proekologicznie osiedlem mieszkaniowym w Polsce
Juliusz Żórawski. Dom Wedla, Szklany Dom, Dom pod Żaglem. Brylanty warszawskiej moderny