Dwie połączone stodoły na Kujawach. Dom na wąskiej działce od Exterio
Na wąskiej działce nad jeziorem na Kujawach stanął budynek w formie dwóch połączonych stodół. Projekt powstał w warszawskiej pracowni Exterio, współtworzącej Grupę Hola. Dom idealnie wpisuje się w otaczający krajobraz i łączy nowoczesności z tradycją wiejskich zabudowań gospodarczych. Jest też w pełni ekologiczny.

Dom na Kujawach: nowoczesność
Działka ma kształt wydłużonego prostokąta, który krótszym bokiem przylega do linii brzegowej jeziora. Ma też delikatny spadek.
Architekci pracowni Exterio zaproponowali dom w formie zespołu nowoczesnych stodół, z pełnymi przeszkleniami ścian szczytowych od strony jeziora - tafla wody jest widoczna nawet z głębi domu. Obie bryły mają dwuspadowe dachy bez okapów.
Jedna bryła mieści wnętrza dzienne oraz sypialnię gospodarzy, druga pomieszczenia gospodarcze i salę sportową oraz pokoje gościnne. Spaja je łącznik, w którym znajduje się główne wejście do budynku. Pomiędzy bryłami powstał zielony dziedziniec.
Od strony nadbrzeża stworzone zostały zadaszone tarasy, na których zaaranżowano strefy wypoczynkowe. Na jednym z nich znajduje się letnia kuchnia z dużym stołem, na sąsiednim jacuzzi oraz miejsce do ustawienia leżaków. Nad większym tarasem umieszczono pergolę z ruchomymi panelami, które regulują natężenie światła.

















Dom na Kujawach: tradycja
Nawiązaniem do tradycji regionu jest wykorzystanie drewna. Cały dom obłożony jest deskami z modrzewia europejskiego. Naturalny, jasny kolor drewna nadaje lekkości bryle, tworząc wrażenie ciepła i przytulności. Elewacje na zasadzie kontrastu zestawiono z ciemnymi dachami, pokrytymi blachą. Drewno o zbliżonej kolorystyce znalazło się również wewnątrz domu. Na posadzkach i tarasach ułożono wielkoformatowe spieki kwarcowe. Zastosowanie tych samych materiałów zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz daje wrażenie przenikania się przestrzeni mieszkalnej z naturą.











Dom na Kujawach: ekologia
Dom o powierzchni 410 m kw. wpisuje się we współczesne trendy ekologii i spełnia normy budynku niskoemisyjnego. Konstrukcję ścian, stropów i dachu wykonano w technologii CLT, stosując ekologiczne panele z drewna klejonego krzyżowo. Budynek wykorzystuje też energię z odnawialnych źródeł. Zasilany jest modułami fotowoltaicznymi z solarnego dachu i pompą ciepła.









---
Dom na Kujawach
Inwestor: prywatny
Pow. użytkowa mieszkalna: 410 m2
Data powstania projektu: 2021 r.
Data realizacji: 2023 r.
- Więcej o:
Dom Leśny od 81.WAW.PL - wkomponowany w leśny klimat
Stary folwark we wsi Działosze w nowym wydaniu. Tu tradycja łączy się ze współczesnością
Dom Narożny w Łaziskach Górnych. Oryginalna bryła projektu GIGAarchitekci
Mikrokamienica w Krakowie od BXB studio - jeden budynek, trzy warianty
Gdańsk: teren rekreacyjny nad Potokiem Oruńskim już otwarty. To nie jest typowy "zielony skwer" na osiedlu
Fabryka Czekolady E.Wedel wyróżniona Nagrodą Architektoniczną Prezydenta m. st. Warszawy. Jak powstawał czekoladowy symbol stolicy?
Gdańsk: Stocznia Cesarska odkrywa swoje skarby. Znikają wtórne dobudówki
Nowa Scena Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Nowe otwarcie