Iwona Buczkowska laureatką Jane Drew Prize 2024
Polsko-francuska architektka Iwona Buczkowska została laureatką nagrody Jane Drew roku 2024. Jury doceniło przede wszystkim jej projekty budynków użyteczności publicznej i mieszkań socjalnych. Do nagrody została nominowana przez Farshid Moussavi, laureatkę z 2022 roku.
Nagroda Jane Drew Prize przyznawana jest przez organizację AJ Women in Architecture. Otrzymują ją kobiety, za wybitne osiągnięcia w architekturze. Patronka nagrody architektka Jane Drew (1911-1996) walczyła o podniesienie statusu i większy udział kobiet w swoim zawodzie. W latach 40. stworzyła biuro projektowe zatrudniające wyłącznie kobiety, a w latach 80. była pierwszą kobietą zatrudnioną na stanowisku profesora na Harvardzie i MIT i pierwszą kobietą wybraną do rady RIBA. Piastowała też funkcję prezydenta londyńskiej Architectural Association.
Iwona Buczkowska: nagrody
Iwona Buczkowska ukończyła École Spéciale d’Architecture w Paryżu. W Polsce studiowała na Politechnice Gdańskiej. w 1980 roku założyła własne atelier. Zrealizowała kilka projektów budynków użyteczności publicznej i mieszkań socjalnych we Francji, w tym Cité Pierre Sémard – największy w kraju drewniany kompleks mieszkaniowy, składający się z 225 mieszkań, ukończony na początku lat 90. XX wieku. W 1989 roku została uhonorowana złotym medalem i nagrodą specjalną na V Światowym Biennale Architektury w Sofii za projekt osiedla w Le Blanc-Mesnil, w 1994 roku otrzymała Srebrny Medal francuskiej Akademii Architektury za całość swojej twórczości. W 2003 roku została wyróżniona nagrodą publiczności za projekt dzielnicy Le Blanc-Mesnil. W 2021 roku znalazła się na liście 22 architektek i projektantek, które warto znać (lista Dezeen).
Buczkowska jest „pionierką budownictwa drewnianego i zagorzałą obrończynią prawa do dobrych warunków mieszkaniowych”. Architektka odrzuca standaryzację, woli łuki i ukośne płaszczyzny, tworzy intymne i jasno oświetlone domy.
Buczkowska jest „pionierką budownictwa drewnianego i zagorzałą obrończynią prawa do dobrych warunków mieszkaniowych”. Architektka odrzuca standaryzację, woli łuki i ukośne płaszczyzny, tworzy intymne i jasno oświetlone domy.
Jane Drew Prize: o nagrodzie
Nagroda Jane Drew Prize jest wręczana od 1998 roku (od 2012 jest częścią W Awards). Dotychczasowymi jej laureatami są: Kazuyo Sejima (2023), Farshid Moussavi (2022), Kate Macintosh (2021), Yasmeen Lari (2020), Elizabeth (Diller 2019) , Amanda Levete (2018), Denise Scott Brown, Odile Decq , założycielki Grafton Architects , Yvonne Farrell i Shelley McNamara, Zaha Hadid , Kathryn Findlay z Ushida Findlay i Eva Jiřičná.
- Więcej o:
Nieznane projekty polskich architektów
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito