Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mobilny szpital z kontenerów transportowych dla pacjentów z koronawirusem. Pierwszy już powstaje w Mediolanie

WG/Red. Pressland

Pierwszy mobilny szpital z przeprojektowanych kontenerów transportowych montowany jest już w Mediolanie. W każdej jednostce (mającej podciśnieniowy system wentylacji), znajduje się niezbędny sprzęt medyczny dla dwóch osób będących na intensywnej terapii z powodu zakażenia koronawirusem.

Mobilny szpital z kontenerów transportowych
Mobilny szpital z kontenerów transportowych
Mat. Squint / Opera

Architekci z włoskiej pracowni Carlo Ratti Associati i architekt Italo Rota zaprojektowali mobilny szpital dla pacjentów zarażonych koronawirusem. Projekt CURA (ang. Connected Units for Respiratory Ailments) to system połączonych ze sobą, przeprojektowanych kontenerów transportowych. Twórcom zależało na stworzeniu tymczasowych, szybkich w montażu struktur (jak tradycyjne namioty szpitalne), jednocześnie zapewniających wysoki poziom ochrony przed rozprzestrzenianiem się wirusa.

Ważne, by można było szybko rozmieścić je w miastach na całym świecie, błyskawicznie reagując na niedobór miejsc na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach

wyjaśnia zespół projektantów.

W każdej jednostce (zbudowanej na bazie przeprojektowanego konteneru transportowego o długości 6,1 m) znajduje się niezbędny sprzęt medyczny dla dwóch osób będących na intensywnej terapii. Jednostki można ze sobą łączyć nadmuchiwaną konstrukcją i tworzyć różne konfiguracje z wieloma łóżkami. Projektanci przewidują, że jednostki będą "doklejane" do istniejących i stawiane na przyszpitalnych parkingach.

Każda jednostka ma system wentylacji wytwarzający podciśnienie wewnątrz, zapobiegający ucieczce zanieczyszczonego powietrza (to technika stosowana w szpitalach i laboratoriach). Projekt jest zgodny z normami AIIR (Airborne Infection Isolation Rooms).
Prototypowa jednostka powstaje właśnie w szpitalu w Mediolanie. W stolicy Lombardii jest najwięcej przyapadków zakażeń koronawirusem Covid-19.

Nad koncepcją CURA pracowali Carlo Ratti Associati i Italo Rota oraz studio inżynieryjne Jacobs i studio cyfrowe Squint / Opera, które opracowało wideo wyjaśniające projekt.

    Więcej o:

Skomentuj:

Mobilny szpital z kontenerów transportowych dla pacjentów z koronawirusem. Pierwszy już powstaje w Mediolanie