polska architektura
Betonowy sąd na rzeszowskim blokowisku
Nowoczesny choć nie pozbawiony klasycznych motywów sąd rejonowy ukończono w Rzeszowie. Najbardziej zadziwia lokalizacja budynku autorstwa Tomasza Koniora. Stanął w nijakim otoczeniu bloków z wielkiej płyty. Włodarze jednak uspokajają - ma tam powstać kompleks budynków sądowniczych i administracyjnych.
Muzeum II Wojny Światowej - rozstrzygnięcie konkursu
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni. Duża część muzeum znajdzie się pod ziemią, na powierzchni stanie przekrzywiona, trójkątna wieża. Projekt został wybrany spośród 240 prac z 33 krajów.
Nowa Silesia City Center w Katowicach
W zeszłym tygodniu po raz pierwszy zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowego segmentu centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Dobudowana część będzie bardziej nowoczesna i stonowana niż obecne centrum handlowe. Stworzenie jej koncepcji powierzono tym samym architektom, którzy projektowali istniejącą SCC - pracowni Bose International Planning and Architecture.
Dworzec w Katowicach ma swoje koszulki!
Brutalistyczny dworzec kolejowy ze stolicy Śląska być może już za miesiąc będzie wyburzony. To nie przeszkadza mu jednak prowadzić bujne życie w internecie. Jego facebookowy profili w dwa tygodnie zebrał 3 tysiące fanów. Ci przygotowali już przeszło 25 projektów T-shirtów z kielichami dworca w Katowicach w roli głównej.
Nie-typowy dom pod Poznaniem
Na jednym z typowych polskich osiedli, pośród chaotycznej zabudowy jednorodzinnej powstał dom, który zamiast dwu kolumn z przodu i wielospadowego czerwonego dachu, epatuje prostotą i wyważonymi proporcjami. Jak architektom z pracowni PL.architekci udało się przełamać konwencję katalogowca oceńcie sami!
Centrum pod Wawelem
Już pod koniec września ma nastąpić otwarcie skrytego w skarpie Wzgórza Wawelskiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Istotą koncepcji budynku miał być całkowity niemal brak architektury. Dzięki schowaniu obiektu w nasypie wzgórza CORT miało szansę stać się w Krakowie obiektem nowatorskim. Niestety w trakcie realizacji ciekawie zapowiadający się projekt pracowni IMB Asymetria został brutalnie odczarowany.
Powojenny modernizm - niechciane dziecko PRL-u
Świat docenił powojenny modernizm. Ukazują się publikacje na ten temat, budynkom poświęcane są wystawy, a one same rosną do rangi atrakcji turystycznych. W Polsce natomiast, jeden po drugim, znikają kolejne BRYLAnty polskiego kanonu architektury. Dlaczego tak się dzieje pytamy historyka architektury i konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego.
Pomnik ku czci ofiar katastrofy powstaje na Powązkach
Blok białego granitu, złamanego na dwie części i zagłębionego w ziemię. W tle ciemna nawierzchnia, a w sąsiedztwie nagrobki z czarnego granitu. Tak będzie wyglądał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku. Dzisiaj na warszawskich Powązkach rusza jego budowa.
W Katowicach powstaje kolejne centrum
... ale nie handlowe. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka budzi zainteresowanie jeszcze w stanie surowym. Już teraz widać, że powstaje obiekt wyjątkowej i oryginalnej urody. Zaprojektowany został przez pracownię HS99.
Pierwszy kielich dworca w Katowicach sprzedany!
Grupa Napraw Sobie Miasto chce sprzedać kielichy katowickiego dworca architektom z różnych stron świata. Jej członkowie liczą na to, że w ten sposób uwaga międzynarodowego środowiska skupi się na placu Szewczyka. Nie zdążyli jeszcze rozesłać ofert kupna kielichów, a pierwszy chętny już zgłosił się sam. Szczęśliwym posiadaczem kielicha został Tomasz Konior.
Architekci projektują za darmo
Koncepcję architektoniczną osiedli opracowali bezpłatnie. Wszystko, aby pomóc najbardziej potrzebującym. JEMS architekci oraz biuro architektoniczne Artura Jasińskiego poszli z pomocą dla ofiar majowych osuwisk w gminie Lanckorona. Domy dla 31 poszkodowanych rodzin będą ekologiczne, energooszczędne i zbudowane z lokalnego budulca.
Centralny w remoncie
Dworzec Centralny doczekał się remontu. Lifting zakłada odnowienie peronów i hali głównej oraz przeszklonej elewacji i potężnego dachu dworca. Część hali głównej już została wyłączona z użytku. Odgrodzono też zewnętrzną ścianę budynku od strony Alej Jerozolimskich. Zobacz jak zmienia się Centralny.
W podziemiach Krakowa
Już we wrześniu będzie można przespacerować się podziemiami Rynku Głównego w Krakowie. Wystawa "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" będzie stanowić szlak turystyczny wypełniony historią miasta. - To nie będzie zwyczajna wystawa - mówi Marcin Pietuch, jeden z twórców projektu - wykorzystamy niecodzienne i pierwsze w Krakowie połączenie elementów archeologicznych, scenograficznych, multimedialnych i świetlnych.
Ergo Arena
Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Uroczyste otwarcie, które miało miejsce 18 sierpnia 2010 ukoronowało spotkanie dwóch potęg siatkarskich - Brazylii i Polski. Już w ubiegły wtorek było wiadomo, że 11-tysięczna hala będzie pękała w szwach.
Fałszywy architekt wpadł w ręce policji
- Co najmniej sześć budynków powstało na podstawie projektów fałszywego architekta z Tarnowskich Gór. Mężczyzna, który nie skończył żadnych studiów, wykonywał projekty budowlane na podstawie podrobionych dokumentów i pieczątek. Zaprojektował też własny dom.
Projekt pomnika - "Obelisk wierności ojczyźnie"
Tzw. obrońcy krzyża zaprezentowali projekt obelisku, który miałby uczcić pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku. Pomnik przedstawia dłonie wyłaniające się z ziemi. Autorem jest Maksymilian Biskupski, twórca m.in. warszawskiego pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.
Nowoczesne domki wiejskie pod Warszawą
To brzmi jak oksymoron - nowoczesne domki wiejskie. Niemniej jednak tę wydawałoby się sprzeczność udało się przeskoczyć architektom z warszawskiego Studia Projektowego Utopia w przebudowie dwóch starych domów letniskowych. Na ich bazie wyczarowali współczesną interpretację mazowieckiej chaty
Aleja gwiazd z DNA
Remont ulicy Emilii Plater w Warszawie, pieszczotliwie nazywanej w ratuszu "Aleją Gwiazd" już trwa, a projekt aranżacji tej przestrzeni ma dopiero powstać. Na razie jest koncepcja - zamiast parkingu między jezdniami brzozy przeplatać się będą z murkami i ławkami jak łańcuch DNA. Autorami pomysłu są projektanci z pracowni RS Architektura Krajobrazu.
Brutal z Katowic czeka na wyrok... na Facebooku
- Nazywają mnie Brutalem z Katowic. Przy pierwszym poznaniu wydaję się szorstki i nieprzyjemny, ale mam duszę poety. Moje dni są policzone - czekam na wykonanie wyroku śmierci. Niestety ludzie się na mnie nie poznali - żali się Dworzec PKP w Katowicach, który ożył w wirtualnym świecie. Od niedawna ma swój profil na Facebooku i tam wspomina zmierzające ku końcowi życie niedocenionego Brutala.
Centrum Dialogu Kultur w średniowiecznej ruinie
Średniowieczny zamek w Chrzelicach przez kilkaset lat przechodził z rąk do rąk i powoli popadał w ruinę. Koncepcję przekształcenia zabytku stworzył Wojciech Popławski z pracowni architektonicznej OP Architekten.
Zmień Port i Cypel Czerniakowski!
Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło dzisiaj konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego w Warszawie. Jest to element tworzenia nowej jakości ładu przestrzennego na styku miasta z rzeką. Wnioski o dopuszczenie do konkursu należy składać do 6 wrześnie.
Malowanie po ścianie
Ciepłe dni sprzyjają prawdziwemu wysypowi murali. Technika, którą do świata sztuki wprowadził min. meksykański artysta Diego Riviera, zyskała na popularności w XX wieku. Monumentalne obrazy na ścianach budynków mają różny cel - reklamują, są politycznie zaangażowane, prowokują do myślenia lub po prostu są ozdobą. Tego lata nowe prace urozmaicają architekturę Gdańska, Warszawy, Krakowa, a także Katowic.
W miejscu Supersamu
Blisko cztery lata minęły od rozbiórki warszawskiego Supersamu, pierwszego w Polsce sklepu samoobsługowego, który na ówczesne czasy był konstrukcyjnym majstersztykiem. Mimo protestów środowiska architektonicznego, budynek projektu Jerzego Hryniewieckiego i wybitnego konstruktora Wacława Zalewskiego został rozebrany prawie z dnia na dzień. Dziś w tym miejscu powstaje wieżowiec autorstwa pracowni Stefana Kuryłowicza.
Hala Mirowska. Z dobudówką czy bez?
XIX-wieczna Hala Mirowska w Warszawie stoi samotnie pośród betonowej zabudowy blokowej. Remont zabytkowego budynku z czerwonej cegły wzbudza wiele kontrowersji. Najbardziej drażliwą kwestią jest pozostawienie dobudówki z lat 70, która zdominowała fasadę hali targowej. Jedni nazywają ją szpecącym "pudłem", inni postulują szacunek dla takiej architektury. A Ty po której stronie stoisz?
JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych
Budynek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zostanie wyremontowany i rozbudowany. Projekt pochodzi z pracowni JEMS Architekci. Aż dwie trzecie kosztów budowy nowego budynku pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.
Sztuka w rozmiarze XXL na gdańskim blokowisku
Druga edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art odsłoniła kolejne wybitne obrazy na blokach gdańskiego osiedla Zaspa. Tematem przewodnim zakończonego 16 lipca festiwalu była "Wolność w czasach kryzysu". Autorskie interpretacje tego hasła możemy zobaczyć w 5 nowych pracach, o łącznej powierzchni ponad 1000 m. kw.
Szlak architektury modernistycznej w Katowicach
Katowice zdobyły unijną dotację na budowę szlaku architektury modernistycznej. Na szlaku ma się znaleźć szesnaście obiektów m.in. kamienica przy ul. Dworcowej 13, gmach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego przy Mickiewicza 3 i siedziba wojewody, drapacz chmur, kilka mniejszych budynków mieszkalnych i willi.
Architekci w obronie katowickiego dworca
W sprawie planowanego wyburzenia hali głównej dworca kolejowego w wypowiedziało się środowisko śląskich Katowicach architektów i urbanistów. Apelują aby nie burzyć hali głównej dworca. Architektom Neinvera zaproponowali bezpłatną pomoc przy przeprojektowaniu inwestycji tak, by zachować ją w oryginale
Projekt Centrum Obsługi Odwiedzających Oświęcim
Pracownia KKM Kozień Architekci, z której wyszedł projekt wielokrotnie nagradzanego Muzeum Ziemi Przemyskiej wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uzupełnienie o nowe plany i wizualizacje budynków.
Nowa Smoczarnia w poznańskim Zoo
Restauracja, kino 3D, sale konferencyjne, kawiarnia - wszystko to ma powstać nie w kolejnym centrum handlowym, a w Starym Zoo w Poznaniu. Miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorami, aby urozmaicić zwierzyniec. Powstający właśnie nowy pawilon dla zwierząt zmiennocieplnych zaprojektowała poznańska pracownia MTT Architecture Group.