polska architektura

  • 01.06.2010 RZESZOW , ULICA KUSTRONIA , NOWA SIEDZIBA SADU REJONOWEGO , FOT. PATRYK OGORZALEK / AGENCJA GAZETA

    Betonowy sąd na rzeszowskim blokowisku

    Nowoczesny choć nie pozbawiony klasycznych motywów sąd rejonowy ukończono w Rzeszowie. Najbardziej zadziwia lokalizacja budynku autorstwa Tomasza Koniora. Stanął w nijakim otoczeniu bloków z wielkiej płyty. Włodarze jednak uspokajają - ma tam powstać kompleks budynków sądowniczych i administracyjnych.

  • ANDRZEJ PĄGOWSKI, ARCHITEKT DANIEL LIBESKIND, PREMIER DONALD TUSK I MINISTER KULTURY BOGDAN ZDROJEWSKI (P) PODCZAS OGŁOSZENIA WYNIKÓW MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU ARCHITEKTONICZNEGO NA KONCEPCJE BUDYNKU MUZEUM II WOJNY ŚWIATOWEJ

    Muzeum II Wojny Światowej - rozstrzygnięcie konkursu

    Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku powstanie według projektu Studia Architektonicznego Kwadrat z Gdyni. Duża część muzeum znajdzie się pod ziemią, na powierzchni stanie przekrzywiona, trójkątna wieża. Projekt został wybrany spośród 240 prac z 33 krajów.

  • Silesia City Center, Katowice, Bose International Planning and Architecture, centrum handlowe

    Nowa Silesia City Center w Katowicach

    W zeszłym tygodniu  po raz pierwszy zaprezentowano koncepcję architektoniczną nowego segmentu centrum handlowego Silesia City Center w Katowicach. Dobudowana część będzie bardziej nowoczesna i stonowana niż obecne centrum handlowe. Stworzenie jej koncepcji powierzono tym samym architektom, którzy projektowali istniejącą SCC - pracowni Bose International Planning and Architecture.

  • brutalizm, katowice, modernizm, konkurs, polska architektura

    Dworzec w Katowicach ma swoje koszulki!

    Brutalistyczny dworzec kolejowy ze stolicy Śląska być może już za miesiąc będzie wyburzony. To nie przeszkadza mu jednak prowadzić bujne życie w internecie. Jego facebookowy profili w dwa tygodnie zebrał 3 tysiące fanów. Ci przygotowali już przeszło 25 projektów T-shirtów z kielichami dworca w Katowicach w roli głównej.

  • poznań, pl architekci, dom, polska architektura, dom jednorodzinny, dom pod poznaniem

    Nie-typowy dom pod Poznaniem

    Na jednym z typowych polskich osiedli, pośród chaotycznej zabudowy jednorodzinnej powstał dom, który zamiast dwu kolumn z przodu i wielospadowego czerwonego dachu, epatuje prostotą i wyważonymi proporcjami. Jak architektom z pracowni PL.architekci udało się przełamać konwencję katalogowca oceńcie sami!

  • cort, krakow, imb asymetria, projekt

    Centrum pod Wawelem

    Już pod koniec września ma nastąpić otwarcie skrytego w skarpie Wzgórza Wawelskiego Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego. Istotą koncepcji budynku miał być całkowity niemal brak architektury. Dzięki schowaniu obiektu w nasypie wzgórza CORT miało szansę stać się w Krakowie obiektem nowatorskim. Niestety w trakcie realizacji ciekawie zapowiadający się projekt  pracowni IMB Asymetria został brutalnie odczarowany.

  • Filip Springer / Visavis.pl dla projektu Źle Urodzone

    Powojenny modernizm - niechciane dziecko PRL-u

    Świat docenił powojenny modernizm. Ukazują się publikacje na ten temat, budynkom poświęcane są wystawy, a one same rosną do rangi atrakcji turystycznych. W Polsce natomiast, jeden po drugim, znikają kolejne BRYLAnty polskiego kanonu architektury. Dlaczego tak się dzieje pytamy historyka architektury i konserwatora zabytków prof. Jakuba Lewickiego.

  • 15.06.2010 WARSZAWA , ZWYCIEZKI PROJEKT KWATERY OFIAR SAMOLOTU PREZYDENCKIEGO POD SMOLENSKIEM , KTORY STANIE NA CMENTARZY POWAZKOWSKIM .

    Pomnik ku czci ofiar katastrofy powstaje na Powązkach

    Blok białego granitu, złamanego na dwie części i zagłębionego w ziemię. W tle ciemna nawierzchnia, a w sąsiedztwie nagrobki z czarnego granitu. Tak będzie wyglądał pomnik upamiętniający ofiary katastrofy w Smoleńsku. Dzisiaj na warszawskich Powązkach rusza jego budowa.

  • KATOWICE , CENTRUM INFORMACJI NAUKOWEJ I BIBLIOTEKA AKADEMICKA UNIWERSYTETU SLASKIEGO I AKADEMII EKONOMICZNEJ AUTOR HS99

    W Katowicach powstaje kolejne centrum

    ... ale nie handlowe. Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka budzi zainteresowanie jeszcze w stanie surowym. Już teraz widać, że powstaje obiekt wyjątkowej i oryginalnej urody.  Zaprojektowany został przez pracownię HS99.

  • 19.08.2010 KATOWICE , CZLONKOWIE STOWARZYSZENIA MOJE MIASTO PAKUJA I ADRESUJA DO TOMASZA KONIORA KIELICH DWORCA PKP W PROTESCIE PRZECIWKO JEGO WYBURZENIU FOT. PRZEMYSLAW JENDROSKA / AGENCJA GAZETA

    Pierwszy kielich dworca w Katowicach sprzedany!

    Grupa Napraw Sobie Miasto chce sprzedać kielichy katowickiego dworca architektom z różnych stron świata. Jej członkowie liczą na to, że w ten sposób uwaga międzynarodowego środowiska skupi się na placu Szewczyka.  Nie zdążyli jeszcze rozesłać ofert kupna kielichów, a pierwszy chętny już zgłosił się sam. Szczęśliwym posiadaczem kielicha został Tomasz Konior.

  • projekt, poszkodowani, osuwiska, lanckrona, izdebnik, artur jasinski

    Architekci projektują za darmo

    Koncepcję architektoniczną osiedli opracowali bezpłatnie. Wszystko, aby pomóc najbardziej potrzebującym. JEMS architekci oraz biuro architektoniczne Artura Jasińskiego poszli z pomocą dla ofiar majowych osuwisk w gminie Lanckorona. Domy dla 31 poszkodowanych rodzin będą ekologiczne, energooszczędne i zbudowane z lokalnego budulca.

  • Remont Dworca Centralnego zakończy się pod koniec 2011 roku

    Centralny w remoncie

    Dworzec Centralny doczekał się remontu. Lifting zakłada odnowienie peronów i hali głównej oraz przeszklonej elewacji i potężnego dachu dworca. Część hali głównej już została wyłączona z użytku. Odgrodzono też zewnętrzną ścianę budynku od strony Alej Jerozolimskich. Zobacz jak zmienia się Centralny.

  • turystyka, kraków, zabytki, wystawa

    W podziemiach Krakowa

    Już we wrześniu będzie można przespacerować się podziemiami Rynku Głównego w Krakowie. Wystawa "Śladem europejskiej tożsamości Krakowa" będzie stanowić szlak turystyczny wypełniony historią miasta. -  To nie będzie zwyczajna wystawa - mówi Marcin Pietuch, jeden z twórców projektu - wykorzystamy niecodzienne i pierwsze w Krakowie połączenie elementów archeologicznych, scenograficznych, multimedialnych i świetlnych.

  • Ergo Arena

    Ergo Arena

    Ergo Arena na granicy Gdańska i Sopotu to najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce. Uroczyste otwarcie, które miało miejsce 18 sierpnia 2010 ukoronowało spotkanie dwóch potęg siatkarskich - Brazylii i Polski. Już w ubiegły wtorek było wiadomo, że 11-tysięczna hala będzie pękała w szwach.

  • Fałszywy architekt wpadł w ręce policji

    Fałszywy architekt wpadł w ręce policji

    - Co najmniej sześć budynków powstało na podstawie projektów fałszywego architekta z Tarnowskich Gór. Mężczyzna, który nie skończył żadnych studiów, wykonywał projekty budowlane na podstawie podrobionych dokumentów i pieczątek. Zaprojektował też własny dom.

  • 8258613 https bi

    Projekt pomnika - "Obelisk wierności ojczyźnie"

    Tzw. obrońcy krzyża zaprezentowali projekt obelisku, który miałby uczcić pamięć ofiar katastrofy w Smoleńsku. Pomnik przedstawia dłonie wyłaniające się z ziemi. Autorem jest Maksymilian Biskupski, twórca m.in. warszawskiego pomnika Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

  • Dom nad Wisłą, czyli przebudowa domku letniskowego według Studia Projektowego Utopia. Połączenie tradycji mazowieckiej chaty z nowoczesną willą podmiejską

    Nowoczesne domki wiejskie pod Warszawą

    To brzmi jak oksymoron - nowoczesne domki wiejskie. Niemniej jednak tę wydawałoby się sprzeczność udało się przeskoczyć architektom z warszawskiego Studia Projektowego Utopia w przebudowie dwóch starych domów letniskowych. Na ich bazie wyczarowali współczesną interpretację mazowieckiej chaty

  • projekt, warszawa, emilii plater, przebudowa, RS Architektura Krajobrazu

    Aleja gwiazd z DNA

    Remont ulicy Emilii Plater w Warszawie, pieszczotliwie nazywanej w ratuszu "Aleją Gwiazd" już trwa, a projekt aranżacji tej przestrzeni ma dopiero powstać. Na razie jest koncepcja - zamiast parkingu między jezdniami brzozy przeplatać się będą z murkami i ławkami jak łańcuch DNA. Autorami pomysłu są projektanci z pracowni RS Architektura Krajobrazu.

  • 29.09.2007 KATOWICE TOMASZ MALKOWSKI DZIENNIKARZ GAZETA WYBORCZA

    Brutal z Katowic czeka na wyrok... na Facebooku

    - Nazywają mnie Brutalem z Katowic. Przy pierwszym poznaniu wydaję się szorstki i nieprzyjemny, ale mam duszę poety. Moje dni są policzone - czekam na wykonanie wyroku śmierci. Niestety ludzie się na mnie nie poznali - żali się Dworzec PKP w Katowicach, który ożył w wirtualnym świecie. Od niedawna ma swój profil na Facebooku i tam wspomina zmierzające ku końcowi życie niedocenionego Brutala.

  • op architekten, poplawski, chrzelice, zamek

    Centrum Dialogu Kultur w średniowiecznej ruinie

    Średniowieczny zamek w Chrzelicach przez kilkaset lat przechodził z rąk do rąk i powoli popadał w ruinę. Koncepcję przekształcenia zabytku stworzył Wojciech Popławski z pracowni architektonicznej OP Architekten.

  • konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego w Warszawie

    Zmień Port i Cypel Czerniakowski!

    Miasto Stołeczne Warszawa ogłosiło dzisiaj konkurs na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego obszaru Portu i Cypla Czerniakowskiego w Warszawie. Jest to element tworzenia nowej jakości ładu przestrzennego na styku miasta z rzeką. Wnioski o dopuszczenie do konkursu należy składać do 6 wrześnie.

  • murale, blu, warszawa

    Malowanie po ścianie

    Ciepłe dni sprzyjają prawdziwemu wysypowi murali. Technika, którą do świata sztuki wprowadził min. meksykański artysta Diego Riviera, zyskała na popularności w XX wieku. Monumentalne obrazy na ścianach budynków mają różny cel - reklamują, są politycznie zaangażowane, prowokują do myślenia lub po prostu są ozdobą. Tego lata nowe prace urozmaicają architekturę Gdańska, Warszawy, Krakowa, a także Katowic.

  • Tak będzie wyglądał wieżowiec z pl. Unii Lubelskiej

    W miejscu Supersamu

    Blisko cztery lata minęły od rozbiórki warszawskiego Supersamu, pierwszego w Polsce sklepu samoobsługowego, który na ówczesne czasy był konstrukcyjnym majstersztykiem. Mimo protestów środowiska architektonicznego, budynek projektu Jerzego Hryniewieckiego i wybitnego konstruktora Wacława Zalewskiego został rozebrany prawie z dnia na dzień. Dziś w tym miejscu powstaje wieżowiec autorstwa pracowni Stefana Kuryłowicza.

  • 03.08.2010 WARSZAWA , HALA MIROWSKA , KIEDYS NAJWIEKSZY DOM HANDLOWY W WARSZAWIE , NIEDLUGO PODDANA ZOSTANIE GRUNTOWNEJ REWITALIZACJI . FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA

    Hala Mirowska. Z dobudówką czy bez?

    XIX-wieczna Hala Mirowska w Warszawie stoi samotnie pośród betonowej zabudowy blokowej. Remont zabytkowego budynku z czerwonej cegły wzbudza wiele kontrowersji. Najbardziej drażliwą kwestią jest pozostawienie dobudówki z lat 70, która zdominowała fasadę hali targowej. Jedni nazywają ją szpecącym "pudłem", inni postulują szacunek dla takiej architektury. A Ty po której stronie stoisz?

  • Projekt budynku warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim

    JEMS: rozbudowa Akademii Sztuk Pięknych

    Budynek warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych przy Wybrzeżu Kościuszkowskim zostanie wyremontowany i rozbudowany. Projekt pochodzi z pracowni JEMS Architekci. Aż dwie trzecie kosztów budowy nowego budynku pokryje Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

  • Monumental Art, murale, zaspa

    Sztuka w rozmiarze XXL na gdańskim blokowisku

    Druga edycja Festiwalu Malarstwa Monumentalnego - Monumental Art odsłoniła kolejne wybitne obrazy na blokach gdańskiego osiedla Zaspa. Tematem przewodnim zakończonego 16 lipca festiwalu była "Wolność w czasach kryzysu". Autorskie interpretacje tego hasła możemy zobaczyć w 5 nowych pracach, o łącznej powierzchni ponad 1000 m. kw.

  • katowice, modernizm, zabytki, szlak

    Szlak architektury modernistycznej w Katowicach

    Katowice zdobyły unijną dotację na budowę szlaku architektury modernistycznej. Na szlaku ma się znaleźć szesnaście obiektów m.in. kamienica przy ul. Dworcowej 13, gmach dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego przy Mickiewicza 3 i siedziba wojewody, drapacz chmur, kilka mniejszych budynków mieszkalnych i willi.

  • dworzec,modernizm, katowice, pkp, przebudowa, modernizacja

    Architekci w obronie katowickiego dworca

    W sprawie planowanego wyburzenia hali głównej dworca kolejowego w wypowiedziało się środowisko śląskich Katowicach architektów i urbanistów. Apelują aby nie burzyć hali głównej dworca.  Architektom Neinvera zaproponowali bezpłatną pomoc przy przeprojektowaniu inwestycji tak, by zachować  ją w oryginale

  • Projekt Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

    Projekt Centrum Obsługi Odwiedzających Oświęcim

    Pracownia KKM Kozień Architekci, z której wyszedł projekt wielokrotnie nagradzanego Muzeum Ziemi Przemyskiej wygrała konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Centrum Obsługi Odwiedzających Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Uzupełnienie o nowe plany i wizualizacje budynków.

  • zoo, projekt, poznań, pawilon

    Nowa Smoczarnia w poznańskim Zoo

    Restauracja, kino 3D, sale konferencyjne, kawiarnia - wszystko to ma powstać nie w kolejnym centrum handlowym, a w Starym Zoo w Poznaniu. Miasto prowadzi zaawansowane rozmowy z inwestorami, aby urozmaicić zwierzyniec.  Powstający właśnie nowy pawilon dla zwierząt zmiennocieplnych zaprojektowała poznańska pracownia MTT Architecture Group.