polska architektura

  • Kościół św. Jadwigi Królowej w Krakowie, projekt: Romuald Loegler, Jacek Czekaj, data budowy 1979-1988

    Najbardziej intrygujące polskie kościoły wybudowane po 1945 roku

    Gdyby nie praca parafian i zdolności dyplomatyczne księży wiele z prezentowanych kościołów nigdy by nie powstało. Budowa świątyni wymagała iście akrobatycznych zabiegów. Oprócz braków materiałowych i niesprzyjającej aury politycznej szczególnie dwa czynniki okazały się przełomowe w kontekście przemian, jakie zachodziły w architekturze sakralnej. Jednym z nich był sobór watykański II, podczas którego zmieniono zasady odprawiania liturgii, co bezpośrednio wpłynęło na sposób projektowania świątyń. Architekci szukali nowej symboliki sacrum wyrażonej w konstrukcji bryły, reżyserii światła oraz scenografii przestrzeni. Chodziło o to,by znaleźć nową formę dla zmieniającego się kościoła. Miał być bliższy wiernym, bardziej przyjazny, otwarty na potrzeby zwykłych ludzi. Jedno nie zmieniło się od wieków - architektura sakralna miała oddziaływać na zmysły, a poprzez to tworzyć niecodzienną aurę religijnych ceremonii. Po wojnie świątynie wznoszono rękami parafian w kontrze do panującego ustroju. Kolejne kościoły budowano siłą pospolitego ruszenia i dzięki ofiarności wiernych. Nie chodzi tu tylko o przekazywanie darowizn, lecz również o samą pracę na budowie. "Umiejętności organizacyjne architektów przeplatały się z wiedzą majstrów. Znający żelbet i stal projektanci współpracowali z mistrzami drewna - góralami. Każdy plac budowy stał się polem doświadczalnym przy łączeniu tych dwóch różnych kultur, a każdy skończony kościół wynikiem dziesiątek pomniejszych eksperymentów konstrukcyjnych i organizacyjnych. Architektura VII dnia stała się laboratorium miejsko-wiejskiego budowania". Efektem tym starań było wzniesienie aż 3779 kościołów w całej Polsce (dane obejmują okres od 1945 do 2016 roku). Wśród nich pojawiają się przykłady wybitnej i intrygującej architektury. Prezentujemy kilka z nich.

  • Ośrodek Zdrowia w Przyszowicach, projekt: OVO Grąbczewscy Architekci

    Wpisany w kontekst: ceglany ośrodek zdrowia o asymetrycznej bryle

    Ośrodek Zdrowia w Przyszowicach to nieduży obiekt, zlokalizowany w terenie, gdzie występują bardzo silne szkody górnicze. Zarówno bryła budynku, jak i czerwona cegła nawiązują do otaczającej architektury. Projekt przygotowała pracownia architektoniczna OVO Grąbczewscy Architekci.

  • Wnętrze domu jednorodzinnego we Wrocławiu: Pracownia Projektowa Olejnik

    Kubiczna bryła podmiejskiej willi [WROCŁAW]

    Ta współczesna willa podmiejska charakteryzuję się zwartą bryłą o nielicznych prostych, kubistycznych podziałach podkreślających: wejście główne, podziały funkcjonalne strefy dziennej oraz tarasy zewnętrzne. Dom składa się z trzech prostopadłościanów o różnych wymiarach, dzięki czemu uzyskano efekt rozrzeźbienia elewacji przy jednoczesnym ograniczeniu zastosowanych form. W zależności od tego, z której strony spojrzymy na willę dostrzeżemy inny układ brył. Projekt domu powstał w Pracowni Projektowej Olejnik.

  • Projekt hotelu na Mazurach, projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś

    Mur pruski we współczesnej odsłonie: hotel na Mazurach [PROJEKT]

    Ten kilkukondygnacyjny budynek hotelu nawiązuje stylistyką do lokalnej zabudowy Mazur, zarówno poprzez stylistykę  dachu, zastosowany materiał jak również dynamiczny układ konstrukcji parteru, inspirowany tradycyjnym murem pruskim.

  • domek.logiczny

    Dom ekologiczny w Łące

    Na portalu WorldArchitectureNews.com pojawiła się informacja o domku ekologicznym, który powstał nad Jeziorem Goczałkowickim w Łące koło Pszczyny. Jesteśmy z tego powodu bardzo dumni i chcemy przybliżyć ten niecodzienny projekt.

  • 2.12.2016 Lodz . Podziemny dworzec kolejowy Lodz Fabryczna . Fot. Tomasz Stanczak / Agencja Gazeta

    Nowy dworzec Łódź Fabryczna

    Łódź Fabryczna to największy i najdroższy dworzec w Polsce. Nad projektem obiektu pracowało 300 konstruktorów. W skład kompleksu wchodzi nie tylko stacja kolejowa znajdująca się szesnaście metrów pod ziemią, lecz również podziemne parkingi, dworzec autobusowy, nowy układ dróg i torowisk. Ponadto miasto planuje szereg inwestycji w najbliższej okolicy dworca, wydzielonej ze śródmieścia i nazwanej Nowym Centrum Łodzi. W niedzielę 11 grudnia nastąpi długo oczekiwane otwarcie dworca.

  • Osiedle mieszkaniowe Art Modern w Łodzi, projekt: SooN architekci

    Art Modern - osiedle inspirowane modernizmem [ŁÓDŹ]

    Modernistyczne idea zarówno te plastyczne, jak i funkcjonalne wciąż sprawdzają się w opracowaniach koncepcji nowoczesnych osiedli mieszkaniowych. Rozkładowe mieszkanie, odpowiednio nasłonecznione, z możliwością przewietrzania, posiadające duży balkon lub ogródek w centrum miasta to wciąż dla wielu luksus, który po wieku od sformułowania powyższych założeń powinien uchodzić za standard.

  • bloki kolo Lunety Warszawskiej

    Spór o fort "Luneta Warszawska" [KRAKÓW]

    Trwa spór o budowę biurowca i bloków mieszkalnych na terenie jednego z najstarszych fortów reditowych w Europie - Lunecie Warszawskiej, wchodzącej w skład fortyfikacji Twierdza Kraków.

  • Przebudowa centrum Bogatyni. Projekt: Pikul Architekci

    Nowe centra polskich miast: przebudowa Bogatyni

    Nie wszystkie mniejsze miasta w Polsce mają swój rynek. Przestrzeń wyznaczającą centrum miejskiego życia, miejsce wspólne, gdzie umawiają się mieszkańcy, w którym odbywają się ważne wydarzenia czy demonstracje. Miejski plac to jedna z podstawowych jednostek urbanistycznych. Obecność "agory" wpływa na witalność miejskiego życia. W ostatnich latach obserwujemy proces rewitalizacji centrów miast, w ramach którego prowadzone są przebudowy, a także próby stworzenia rynku od podstaw. Tak było między innymi w Bełchatowie, gdzie zdecydowano się na wyłączenie z ruchu samochodowego jednej z ulic i utworzenie w jej miejscu placu, który przejął rolę centrum. Nowa przestrzeń miejska powstanie również w Bogatyni. Konkurs na przebudowę centrum wygrała pracownia Pikul Architekci. Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Planowane rozpoczęcie inwestycji przewidziano na 2017 rok.

  • Prace zgłoszone w konkursie 'Active Village' w Karpaczu

    Jak budować na górskich stokach? Najwyżej położone osiedle w Polsce [KONKURS]

    Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia, poznamy zwycięzców konkursu na koncepcję architektoniczną osiedla Active Village w Karpaczu organizowanego przez Kristensen Group. Kapituła oceniła dziewięć projektów autorstwa (w kolejności alfabetycznej): ArCADa z Jeleniej Góry, Gravitacja z Zakopanego, JSK Architekci biuro z Wrocławia, Magdalena Pawlak z Warszawy, Pracownia Architektury Dom z Jeleniej Góry, SK-Architekci z Jeleniej Góry, Studio Projekt z Cieszyna, WXCA z Warszawy oraz ZEW z Warszawy.

  • Mapy Maptu, projekt: Urszula Jurkowska, cena: 120 zł, www.maptu.pl

    Prezenty must have 2016! Polski design

    Niedawno przedstawialiśmy propozycje świątecznych prezentów wybranych przez redakcję Bryły. Teraz czas na garść inspiracji przygotowanych przez organizatorów największego święta designu w Polsce - Łódź Design Festival. Wszystkie proponowane produkty zostały zaprojektowane przez polskich projektantów, a część z nich otrzymała tytuł must have 2016!

  • Polonauts, ASP, coming out

    Coming out! Najlepsze dyplomy ASP [WARSZAWA]

    To już siódma odsłona wydarzenia prezentującego prace dyplomowestudentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 36 projektów. W tegorocznej edycji Coming Out pierwsze miejsce zajęły ex aequo Ewelina Czaplicka-Ruducha z Wydziału Wzornictwa ze swoim projektem "Polonauts" wykonanym pod opieką Janusza Noniewicza i Damiena Ravn oraz Wiktoria Wojciechowska z Wydziału Sztuki Mediów i jej praca zatytułowana "Sparks/Iskry" przygotowana pod kierunkiem profesora ASP, dr hab. Prota Jarnuszkiewicza.

  • współczesne kamienice, Łódź,konkurs

    Projekty współczesnych kamienic [KONKURS]

    Jak powinna wyglądać kamienica budowana w XXI wieku? Urząd Miasta w Łodzi rzucił wyzwanie architektom i ogłosił konkurs na projekt studialny współczesnej kamienicy. Podstawą do opracowań miała być analiza architektoniczno-przestrzenna łódzkiej kamienicy czynszowej wraz z jej bogactwem stylistycznym. Organizatorzy nakreślili wyraźnie ramy czasowe, do których miały odwoływać się przesłane na konkurs prace. Nowo powstałe projekty miały w twórczy sposób przetwarzać architektoniczne rozwiązania stosowane w Łodzi od drugiej połowy XIX wieku do lat 30. XX wieku. Na konkurs wpłynęło 68 projektów koncepcyjnych. Zobaczcie nagrodzone projekty i gros pomysłów opracowanych przez architektów, którzy nie zostali wyróżnieni żadną z nagród. Urząd Miasta Łodzi planuje wydanie pokonkursowego katalogu, który ma stanowić inspirację dla przyszłych inwestorów.

  • Przeszklona kostka - pomysł na mieszkanie Ostrów Tumski Wrocław

    Przeszklona kostka w starej kamienicy na Ostrowie Tumskim

    To był usytuowany od podwórza niewielki lokal usługowy w zabytkowej części Wrocławia na Ostrowie Tumskim. Z punktu widzenia przedsiębiorcy lokalizacja nie ułatwiała prowadzenia firmy. Okazało się, że wystarczyło zmienić funkcję i odpowiednio zaaranżować przestrzeń, by wadę przekuć w atut! W tym miejscu powstało przytulne mieszkanie.

  • Tak ma wyglądać nowy wieżowiec na miejscu Ilmetu

    Wyburzą warszawski wieżowiec. W jego miejsce powstanie nowy

    Skanska planuje wyburzenie 83-metrowego biurowca Ilmet znajdującego się przy rondzie ONZ w Warszawie. Na jego miejscu chcą wznieść wieżowiec o wysokości 188 metrów. Firma kupiła również projekt nowego budynku - "Warsaw One" autorstwa biura architektonicznego Schmidt Hammer Lassen Architects.

  • Opusczone domy górali na Podhalu. Emigracja zarobkowa do USA

    Ameryka na Podhalu. Opuszczone domy górali

    Góralu czy Ci nie żal? Góralu, wracaj do hal - tak brzmi refren znanej pieśni góralskiej skomponowanej w drugiej połowie XIX wieku. Słowa te opisują również XX-wieczną historię migracji zarobkowej mieszkańców Podhala do Stanów Zjednoczonych. Natalia Dołgowska w projekcie "To wszystko Ameryka" fotografuje opuszczone domy wybudowane przez górali za zarobione za oceanem pieniądze.

  • Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie z główną nagrodą World Architectural Festival w Berlinie

    Najlepszy budynek na świecie - nagroda dla Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie

    Nagroda World Building of the Year 2016 trafiła po raz pierwszy do Polski. Najlepszym budynkiem świata zostało Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie autorstwa Roberta Koniecznego i jego pracowni KWK Promes. Muzeum pokonało 375 konkurentów z całego świata podczas World Architecture Festival w Berlinie. Już pierwszego dnia festiwalu zwyciężyło w kategorii Najlepszy Obiekt Kultury na świecie.

  • Dworzec we Wrocławiu po modernizacji

    Dworzec z widokiem na Wrocław. Wzorcowa modernizacja

    Modernizacja budynku Dworca Głównego we Wrocławiu budziła wiele emocji. Nic w tym dziwnego - zmiany były ogromne. Objęły nie tylko wygląd zewnętrzny obiektu, ale także teren wokół niego.

  • Łukasz Kos - Four-o-nine - projekty

    Z Los Angeles do Warszawy. Rozmowa z architektem Łukaszem Kosem

    Wcześniej pracował w biurze Franka Gehry'ego, projektował hotele, przestrzenie komercyjne w Chinach, wygrywał prestiżowe międzynarodowe konkursy. Od niedawna jego pracownia działa również w Warszawie. Z architektem - Łukaszem Kosem współzałożycielem Four O Nine rozmawia Marcin Szczelina.

  • Biurowiec West Station przy Dworcu Zachodnim w Warszawie

    Pierwszy biurowiec przy Dworcu Zachodnim już gotowy

    Zakończyła się budowa pierwszego z dwóch biurowców powstających tuż obok dworca Warszawa Zachodnia w ramach inwestycji West Station. Biurowiec jest kolejną realizacją dewelopera HB Reavis w Warszawie. Projekt wykonała polska pracownia FS&P Arcus.

  • 23.02.2015. Warszawa . Architektka Marlena Happach . Fot. Albert Zawada / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: PORTRET architektura kobieta /FR/ ZDJĘCIE DO WKŁADKI: DLOWA Strony Lokalne Warszawa

    Marlena Happach: po 10. latach Warszawa ma swojego architekta

    Marlena Happach objęła funkcję dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Warszawy. Jednym z jej głównych zadań będzie przyśpieszenie prac nad planem zagospodarowania przestrzennego miasta. Architekta zapowiada dbałość o wysoką jakość przestrzeni publicznej, ochronę powojennych zabytków i opracowanie nowych rozwiązań dla warszawskich wysokościowców. Kładzie również nacisk na prowadzenie konsultacji społecznych, tak by mieszkańcy mieli realny wpływ na przekształcanie miasta.

  • An industrial city, kolaż, na podstawie Ernesta Jonesa A northern English town. Część instalacji wizualno-dźwiękowej Unwell-Tuned Architecture of Dystopia

    Architektura niezrównoważona [WYSTAWA]

    Fundacja Bęc Zmiana zaprasza na wystawę pt. "Centrum niezrównoważenia". To podsumowanie już 9. cyklu Synchronizacji, czyli projektu, w którym głos zabierają architekci poszukujący rozwiązań problemów manifestowanych w przestrzeni miejskiej. Ponadto Bęc Zmiana otwiera w pustostanie przy Placu Trzech Krzyży Instytut Zarządzania Otoczeniem (godnym uwagi).Ta instytucja ma za zadanie badać architektoniczną tkankę Warszawy.

  • Rotunda: rozbiórka rozpocznie się w styczniu 2017

    Stara Rotunda zniknie w styczniu, za dwa lata pojawi się nowa. Jaka będzie? [ZOBACZ]

    Warszawska Rotunda zostanie rozebrana w styczniu 2017 roku. Na dwa lata warszawiacy stracą ikoniczny już budynek, na jego miejscu w 2019 roku ma stanąć nowa konstrukcja ze szkła i aluminium.

  • najpiękniejsze domy, nowoczesny dom
  • Targi Rzeczy Ładnych - polski design / dizajn

    Targi Rzeczy Ładnych - 8. edycja już 3-4 grudnia w Warszawie

    Już 3-4 grudnia w kamienicy Raczyńskich przy Placu Małachowskiego 2 w Warszawie odbędzie się największa edycja Targów Rzeczy Ładnych. To prestiżowa i chętnie odwiedzana impreza tego typu w Polsce. W tym roku zaprezentuje się rekordowa liczba 180 wystawców, a imprezie po raz pierwszy będzie towarzyszył przegląd filmów o designie i architekturze - Kino Rzeczy Ładnych.

  • Metamorfoza Willi Neumanna w Gliwicach

    Metamorfoza willi Neumanna w Gliwicach

    Projekt rewitalizacji willi Neumanna w Gliwicach powstał w pracowni Zalewski Architecture Group. Pomysł pomalowania na biało całego budynku pozwolił zachować oryginalną bryłę wilii, jednocześnie zbliżyć ją do nowoczesnych, abstrakcyjnych realizacji. Obok odnowionego budynku powstanie pawilon biurowy zaprojektowany na planie elipsy i obłożony refleksyjnym szkłem. Zastosowane rozwiązanie ma uczynić nowoczesną formę niemalże transparentną, ponieważ przeszklona elewacja odbije parkową zieleń.

  • Kościół piękno i kicz, konkurs

    Kościół piękno i kicz - rozstrzygnięcie konkursu

    Poznaliśmy laureatów konkursu na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną kościoła rzymskokatolickiego na osiedlu ESK Nowe Żerniki we Wrocławiu. Główną nagrodę zdobyła praca stworzona w pracowni Adamiczka Consulting z Wrocławia. To przykład na kreacje minimalistycznej przestrzeni, która inspirowana jest ideą kościoła ubogiego.

  • Quiz - polskie zabytki z opisem na zdjęciu
  • Projekt nowej stacji narciarskiej na Hali Skrzyczeńskiej w Szczyrku

    Skrzyczne - nowa stacja narciarska. Zwycięski projekt

    Zwycięzcą konkursu na projekt nowego obiektu górnej stacji gondoli na Hali Skrzyczeńskiej została pracownia Major Architekci. Konkurs ogłoszono w związku z planowaną rozbudową ośrodka narciarskiego w Szczyrku.

  • Chmielna Business Center

    To będzie najwyższy wieżowiec w UE: Chmielna Business Center w Warszawie

    Właśnie wydano pozwolenie na budowę wieżowca Chmielna Business Center. Warszawski drapacz chmur zaprojektowany w pracowni Normana Fostera po wybudowaniu będzie najwyższym wieżowcem w Unii Europejskiej. Nieznacznie przewyższy londyński The Shard projektu Renzo Piano, a w Warszawie zdetronizuje pod względem wysokości Pałac Kultury i Nauki.