polska architektura
Kameralna kostka - nowa siedziba firmy Obido [KRAKÓW]
Zazwyczaj pokazujemy projekty wielkopowierzchniowych biurowców. Tym razem przyjrzymy się rozwiązaniom architektonicznym na mniejszą skalę. Kameralny obiekt dla firmy Obido zaprojektował Marian Bruliński.
ŻOLI ŻOLI - nowa inwestycja mieszkaniowa na Żoliborzu [WARSZAWA]
Nowe bloki mieszkalne zostaną wybudowane przy ulicy Rydygiera na warszawskim Żoliborzu. Ich projekt nawiązuje do modernistycznego charakteru dzielnicy.
Asymetria prostej bryły. Biurowiec w Bydgoszczy
Nowy budynek Urzędu Dozoru Technicznego w Bydgoszczy wyróżnia ciekawie ukształtowana bryła. Projekt biurowca został wyłoniony w ramach konkursu, który wygrała Pracownia Architektury Podczaszy z Krakowa.
Rozstrzygnięcie konkursu na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych
W konkursie na projekt Muzeum Żołnierzy Wyklętych, które ma się mieścić w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie, wygrała koncepcja opracowana przez biuro M.O.C Architekci z Katowic.
Wieża widokowa z figurą Matki Boskiej w Mielcu [WIZUALIZACJE]
Budowa 18-metrowej wieży widokowej i 4-metrowego pomnika z figurą Matki Boskiej na szczycie za prawie milion złotych to plany zapisane w tegorocznym budżecie Mielca.
Zastygła scenografia - projekt klubokawiarni Teatru Szekspirowskiego [GDAŃSK]
Lampy niczym elżbietańskie krynoliny, rzeźbiarska posrebrzana powłoka w formie niegniotącego się obrusu i podwieszane liny niczym teatralna maszyneria. Wnętrze klubokawiarni Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku jest jak zastygła scenografia.
Industrialny biurowiec we Wrocławiu [PROJEKT]
We Wrocławiu przy ul. Krakowskiej powstaje nowy biurowiec. Projekt, na zlecenie firmy Kontor, przygotowała wrocławska pracownia architektoniczna AP Szczepaniak.
Gwiazda morza - nowy hotel z wyrazistym designem [PROJEKT]
We Władysławowie powstaje luksusowy hotel. Gwiazdę Morza wyróżnia wyrazista aranżacja wnętrz, ścianka wspinaczkowa, która pnie się przez wszystkie kondygnacje budynku i widok na morze roztaczający się z okien i tarasów.
Sinfonia Varsovia Centrum: nowe wizualizacje siedziby orkiestry
Na Kamionku powstaje Sinfonia Varsovia Centrum - nowe muzyczne miejsce dla Warszawy, skupione wokół orkiestry Sinfonia Varsovia. Kolejny etap prac projektowych został zakończony, czego efektem jest przyjęty projekt koncepcyjny.
W kamienicy komunalnej jak w apartamentowcu [METAMORFOZA]
Kamienica komunalna przy ulicy Targowej w Warszawie przeszła gruntowny remont, który trwał półtora roku i kosztował 4,75 miliona złotych. W jego wyniku powstało 19 przestronnych mieszkań, sześć z nich to lokale socjalne.
Trójpolówka w trójwymiarze. ZTPO nominowane do nagrody Mies van der Rohe
Krakowska Spalarnia została nominowana do jednej z najważniejszych nagród architektonicznych Unii Europejskiej - Mies van der Rohe Award 2017 - przyznawanej co dwa lata w dziedzinie architektury współczesnej.
Najlepiej zaprojektowane biuro 2016 roku znajduje się w Polsce [WIDEO]
Nagroda Finest Interior Award 2016 w kategorii na najlepiej zaprojektowane biuro przyznana została pracowni mode:lina za projekt aranżacji wnętrz dla firmy Opera Software we Wrocławiu.
Sztuka w polskich miastach
Sztuka nowoczesna dawno opuściła bezpieczne wnętrza galerii oraz muzeów i zdecydowanie wkroczyła w przestrzeń publiczną. Kolejne instalacje mogą budzić nasze zdziwienie, spotykać się z aprobatą lub odrzuceniem. Niekiedy, o czym przekonują wydarzenie ostatnich dni, potrafią wywoływać agresję. Nie można ich jednak ignorować, przechodzić obok obojętnie, udawać że nie istnieją. Jaka jest sztuka współczesna w polskich miastach?
Villa Alouette - nowe bloki z inteligentnym systemem zarządzania [WROCŁAW]
Trwa budowa nowych bloków na skraju Parku Grabiszyńskiego we Wrocławiu. W jednym z budynków powstanie świetlica dla dzieci połączona z ogródkiem, a mieszkania zostaną wyposażone w inteligentny system sterowania. Dodatkowo w ramach inwestycji deweloper zbuduje fragment ulicy Rymarskiej.
Międzypokoleniowe Centrum Edukacji na Wilanowie - gotowe!
Ukończono budowę Międzypokoleniowego Centrum Edukacji na warszawskim Wilanowie.To nowoczesny, wielofunkcyjny budynek, który zintegruje kilka pokoleń. Został on zaprojektowany jako miejsce spotkań edukacji i odpoczynku. Inwestycję na zlecenie Zarządu Dzielnicy Wilanów zrealizowała Skanska. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Piotra Bujnowskiego.
Łódź Fabryczna [NOWE ZDJĘCIA]
Dworzec Łódź Fabryczna to jedna z największych i najbardziej imponujących inwestycji kolejowych w Polsce. Otwarcie obiektu zgromadziło tłumy mieszkańców. Nic dziwnego Łodzianie aż pięć lat wyczekiwali uruchomienia stacji kolejowej w centrum miasta.
Mikrodomy w zgodzie z naturą - polskie hytte
We wsi Całowanie nieopodal Warszawy powstaje kompleks nowoczesnych,drewnianych domów inspirowanych filozofią skandynawskiej hytte - dostępnego przez cały rok i wkomponowanego w otaczającą naturę sąsiedniego domu.
Hotel Harnaś: nowe wnętrza tatrzańskiej perły modernizmu
W PRL-u luksusowy do niedawna zaniedbany - modernistyczny dom wypoczynkowy w Bukowinie Tatrzańskiej. Po blisko 50 latach od wybudowania Harnaś powraca w nowej odsłonie. W 2016 roku obiekt stał się własnością firmy Bukovina. Przeprowadzono w nim gruntowny remont, chcąc przywrócić mu dawną świetność.
Makabryła z widokiem na Tatry - nowa wieża w Krakowie
W Krakowie przy ulicy Wodociągowej powstaje prywatna wieża widokowa. Ceglana, czterokondygnacyjna budowla ma służyć do podziwiania panoramy Tatr i okolicznych zabytków. Plany psuje jednak krakowski smog.
Mariaż mody i architektury - projekt dla Prady [WARSZAWA]
Ikoniczne budynki funkcjonują nie tylko w miejscu, w którym zostały zbudowane, lecz również mają swoje drugie życie w przestrzeni symbolicznej,podobnie jak dzieła sztuki i ich reprodukcje. Fotografie dzieł architektury obiegają media, a kształt bryły działa jak znak graficzny identyfikujący miejsce. Aleksander Łapiński zaprojektował Dom Mody Prada w Warszawie z intencją wykreowania nowej ikony.
Budowa biurowca Ogrodowa 8 Office rozpoczęta [ŁÓDŹ]
Rozpoczęła się budowa nowego biurowca w Łodzi - Ogrodowa 8 Office. Budynek powstanie obok odrestaurowanego hotelu andel's. Biurowiec zaoferuje 28 600 m kw. powierzchni najmu, w tym 3 900 m kw. powierzchni handlowo-usługowej w pasażu na parterze obiektu. Zakończenie prac budowlanych zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2018 r.
Wrocławski modernizm oczami dzieci - ilustrowana mapa
Wrocław może pochwalić się obiektami architektonicznymi z różnych epok, wciąż jednak głównie eksponuje się zabytki średniowieczne i barokowe, zapominając, że to co może miasto wyróżniać to dziedzictwo epoki modernizmu. Dzięki projektowi realizowanemu w ramach mikrograntów ESK 2016 powstała ilustrowana, internetowa mapa wrocławskiej moderny, którą współtworzyły dzieci.
Świąteczne dekoracje polskich miast
Tysiące iskrzących się lampek, postaci z bajek i fantazyjnie przystrojonych choinek ozdobiły place i ulice polskich miast. Iluminacje wytwarzają świąteczną aurę i przypominają o nadchodzących Świętach Bożego Narodzenia, szczególnie wówczas, gdy za oknami jesienna aura. Zapraszamy na fotograficzny spacer tropem świątecznych dekoracji.
Zamiast rozbiórki projekt przebudowy Hotelu Cracovia. Szklane bryły i wiszące ogrody
W listopadzie Hotel Cracovia został objęty ochroną dzięki wpisowi do wojewódzkiego rejestru zabytków. Tym samym modernistyczny gmach uchroniono od planowanej rozbiórki. Po tej decyzji obecny właściciel - Echo Investment rozważa sprzedaż nieruchomości. Przyszłość Hotelu Cracovia wciąż stoi pod znakiem zapytania. Prezentujemy projekt Alicji Nowak zakładający przekształcenie budynku w Muzeum Architektury i Designu. Koncepcja architektoniczna powstała w porozumieniu z Muzeum Narodowym w Krakowie, które zabiega o kupno Cracovii.
Moda na neony - nowy miejski witacz w Gdyni
Pierwszy od ponad 20 lat neon sekwencyjny rozświetlił dzielnicę Gdyni Redłowo. Jest to projekt zrealizowany przez Stowarzyszenie Traffic Design we współpracy z Centrum Designu Gdynia.
Fasada jak szpalta gazety. Architekci projektują siedzibę mediów
Na sposób projektowania nowej siedziby "Wiadomości Wrzesińskich" wpływ miały dwa decydujące czynniki. Chęć odzwierciedlenia w bryle charakteru mieszczącej się w nim instytucji, jak i ograniczony budżet, który definiował skalę inwestycji. Architekci dążyli do przełożenia na formalne rozwiązania przestrzenne idei transparentności rozumianej zarówno dosłownie, jak i symbolicznie jako przejrzystość pracy dziennikarzy. Projekt siedziby "Wiadomości Wrzesińskich" powstał w pracowni Ultra Architects.
Nowy mural w Słupsku. Mieszkańcy są zachwyceni
Dzisiaj odbyło się oficjalne odsłonięcie nowego muralu w Słupsku. To niezwykle kolorowy, bogaty w detale, pełen życia obraz przedstawiający scenki rodzajowe z życia miasta. Zobaczymy na nimi postaci związane z historią Słupska: Witkacego, Jerzego Waldorfa, czarownicę Trinę Papisten na miotle oraz wynalazcę karty pocztowej Heinricha von Stephana. To ostatni z czterech murali zrealizowanych dla Słupska przez firmę Good Looking Studio.
Perły Łodzi 2016 - najpiękniejsze kamienice i budynki
Łódź bywa nazywana polskim Manchesterem. Nic dziwnego, gdy z małego miasteczka liczącego w 1830 roku cztery tysiące mieszkańców za sprawą przemysłu włókienniczego miasto rozrosło się w 1900 roku do metropolii zamieszkanej przez 300 tysięcy osób. Najpiękniejsze łódzkie kamienice pochodzą właśnie z początku XX wieku - to na ten okres przypada intensywny rozwój miasta. Dziś wiele z wybudowanych wówczas pereł odzyskało swój blask. Przedstawiamy przegląd najpiękniejszych łódzkich kamienic wyłonionych w tegorocznym plebiscycie Perły Łodzi 2016. W głosowaniu wzięło udział 4,5 tysiąca osób. Łodzianie wybierali najpiękniejsze budynki w siedmiu kategoriach. Wśród nich znajdują się zarówno zabytkowe budowle, jak i współczesne realizacje. Rewitalizacje przeprowadzone przez miasto, prywatnych właścicieli oraz wspólnoty mieszkaniowe. Zobaczcie sami!
Klatka schodowa niczym tornado. Rzeźba z drewna
Najnowszym elementem krajobrazu rozwijającej się dzielnicy biznesowej Diamond Exchange w izraelskim mieście Ramat Gan jest biurowiec Amot Atrium Tower, zaprojektowany przez znanego architekta Moshego Zura. W hallu wejściowym, autorstwa Odeda Halafa, znajdują się spektakularne, przypominające rzeźbę schody z tulipanowca amerykańskiego, które gną się i falują, wywołując wrażenie płynności i ruchu w przestronnym wieżowcu.
Szklany dach nad kamienicami Starego Miasta w Warszawie
UNESCO wydało zgodę na budowę szklanego dachu nad kamienicami Starego Miasta, w których mieści się Muzeum Warszawy. Zadaszony dziedziniec ma powstać na tyłach zabytkowych kamienic i połączyć budynki znajdujące się przy Rynku Starego Miasta 36,38 i 40 oraz przy ulicy Nowomiejskiej 4, 6 i 8.