polska architektura

  • Świątynia Opatrzności Bożej w Wilanowie - wybrana Makabryłą Roku 2016

    Makabryła Roku 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej. Oto wyniki głosowania

    W tym roku głosowanie w plebiscycie na Makabryłę Roku zdominowała rywalizacja dwóch obiektów: Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie i Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła w Toruniu. Niegdyś architektura sakralna wyznaczała najwyższe standardy oraz stawała się polem dla nowatorskich rozwiązań. Wystarczy wspomnieć chociażby XV-wieczną konstrukcję kopuły w katedrze Santa Maria del Fiore we Florencji. Dzisiaj niestety coraz częściej obserwujemy przerost formy nad treścią, przeskalowanie i niedopasowanie kościołów do kontekstu miejsca, w którym są wznoszone. Za te grzechy nagrodziliście w głosowaniu Świątynię Opatrzności Bożej w Warszawie. W tegorocznym plebiscycie oddaliście blisko 15 tysięcy głosów.

  • 15.03.2017 Warszawa , Rondo Dmowskiego , skrzyzowanie ul. Marszalkowska / Al. Jerozolimskie . Rotunda PKO podczas wyburzania , widać wnetrze budynku . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: architektura modernizm

    Rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO wstrzymana przez konserwatora

    Michał Krasucki - warszawski konserwator zabytków - wydał decyzję o wstrzymaniu rozbiórki Rotundy PKO. Jednocześnie zaprosił architektów, którzy opracowali projekt odbudowy Rotundy na konsultacje, by przedyskutować koncepcję architektoniczną w celu zachowania oryginalnej konstrukcji szkieletowej pawilonu.

  • Najciekawsze domy jednorodzinne w Polsce

    Domy jednorodzinne w Polsce. Wybraliście ten najładniejszy [WYNIKI GŁOSOWANIA]

    Polacy mieszkają coraz ładniej. Oto 10 nowych i naszym zdaniem najciekawszych domów w Polsce. Zakończył się plebiscyt, w którym mogliście wybrać swojego faworyta. Który z nich okazał się najlepszy? Oto wyniki głosowania!

  • Basen Ślęza we Wrocławiu zrealizowany według konceptu '2521- simply swimming' opracowanego przez biuro Slangen & Koenis. Nad realizacją i dostosowaniem projektu do lokalnych warunków uczestniczyli architekci z polskiego biura Metropolis.

    Pierwszy basen w Polsce wybudowany według projektu Holendrów

    Baseny i obiekty sportowe, w których mieszczą się Aquaparki, rzadko odznaczają się wyjątkową architekturą. Holenderscy architekci z pracowni Slangen & Koenis postanowili to zmienić i opracowali uniwersalną koncepcję budowy basenu. "Koncept 2521 - simple swimming" posłużył za wzór do budowy obiektów rekreacyjnych w kilku miastach Europy. Jeden z nich zrealizowano we Wrocławiu we współpracy z polskim biurem architektonicznym Metropolis.

  • Otwarcie apartamentowca Złota 44

    Otwarcie Złotej 44 już dziś! W lobby wystawa szkiców Daniela Libeskinda

    Po 29. miesiącach intensywnych prac Złota 44 otrzymała zgodę na użytkowanie. Najwyższy w Unii Europejskiej, wyłącznie mieszkalny budynek, zaprojektowany przez słynnego architekta Daniela Libeskinda, zostanie dziś oficjalnie otwarty.

  • 10.03.2017 Warszawa , centrum . Rozbiorka budynku Rotundy PKO . Fot. Adam Stepien / Agencja Gazeta

    Trwa rozbiórka warszawskiej Rotundy PKO

    Z warszawskiej Ściany Wschodniej zniknął już Universal, teraz rozbierana jest Rotunda. Na jej miejscu w 2019 roku ma powstać nowy budynek o zbliżonym kształcie.

  • Makabryła nominacje

    Makabryła 2016 - który budynek zdobędzie antynagrodę? [GŁOSOWANIE]

    Naszą antynagrodę przyznajemy już po raz dziesiąty. Każdy plebiscyt Makabryły jest inny i ujawnia największe grzechy architektoniczne oraz zaniedbania w polskiej przestrzeni publicznej - nie służy szkalowaniu kogokolwiek, lecz ma za zadanie wywołać dyskusję na temat jakości architektury i sposobu projektowania miast. Z nadesłanych nominacji wybraliśmy 10, które pojawiały się w waszych zgłoszeniach najczęściej. Zapraszamy do wzięcia udziału w plebiscycie. Głosowanie potrwa tydzień, czyli do 16 marca.

  • 'Czarna skała' - dom jednorodzinny w Bielsku-Białej: projekt

    "Czarna skała" - nietypowa tektonika domu jednorodzinnego [PROJEKT]

    Ekspresyjny kształt domu nie jest wynikiem ekstrawagancji architekta, ale bierze się z namysłu nad otoczeniem i chęcią dopasowania bryły do właściwości działki. "Czarna skała" otwiera się w stronę Beskidów, po to by zapewnić jak najlepszy widok z wnętrza domu. Projekt powstał w pracowni MUS Architects i obecnie jest w trakcie realizacji.

  • Centrum Dialogu Kultur w Tarnowie

    Centrum Dialogu Kultur w Tarnowie [WASZE PROJEKTY]

    W swojej pracy dyplomowej Angelika Kurowska opracowała koncepcję architektoniczną Centrum Dialogu Kultur w Tarnowie. Główne decyzje projektowe wynikają ze zrozumienia zjawiska współistnienia kultur. Dlatego też zdecydowała się na użycie refleksyjnych przestrzeni, które mają odbijać zróżnicowaną tkankę miejską.

  • Dom w Józefowie

    Ten dom miał wyglądać zupełnie inaczej. Modernistyczna willa zamiast "dworku"

    W podwarszawskim Józefowie powstała modernistyczna willa o prostej, szlachetnej formie. Poprzedni inwestor widział w tym miejscu architekturę w stylu dworkowym. Architekci stanęli przed zadaniem zaprojektowania domu w zupełnie odmiennym stylu na gotowych fundamentach.

  • Brutal East - Komplet 7 wycinanek, poświęcony powojennej architekturze Europy Środkowo-Wschodniej

    Brutalne piękno - nowe wycinanki od Zupagrafika

    Fascynacja architekturą bloku wschodniego zaowocowała nową serią wycinanek przygotowaną w studiu graficznym Zupagrafika.

  • Dom letniskowy w Pieninach - połączenie tradycji pasterskiej chaty z nowoczesną formą

    Pasterska chata spotyka nowoczesną formę. Dom letniskowy w Pieninach

    Dom letniskowy położony nad jeziorem Czorsztyńskim łączy w sobie tradycję architektoniczną pasterskiej chaty z nowoczesną formą i rozwiązaniami technicznymi.

  • Projekt budynku mieszkalnego na terenie Starego Miasta w Zamościu

    Nowa bryła na zamojskim rynku - współczesna interpretacja renesansu [PROJEKT]

    Zamość ze względu na swój zabytkowy, renesansowy charakter jest miastem, które stawia szczególne wyzwania architektom. Współczesne formy pojawiające się w krajobrazie miejskim muszą spełniać wysokie wymagania i współgrać z kontekstem architektonicznym. Z drugiej strony żadne miasto nie powinno być traktowane jako muzeum.

  • Nowy hotel w starej stodole, Jarosławki

    Nowa jakość w starych murach. Adaptacja zrujnowanej obory [METAMORFOZA]

    Takich obiektów w Polsce są setki, jeśli nie tysiące. Stare, opuszczone, popadające w coraz większą ruinę. Projekt adaptacji zabudowań byłego PGR-u z okolic Książa Wielkopolskiego pokazuje, że w stare mury znów można tchnąć nowego ducha, a budynek odwdzięczy się nam niepowtarzalną atmosferą starego budownictwa.

  • Wycinka przy ulicy Stalowej w Warszawie - akcja Greenpeace - 'Jan Szyszko, tu byłem'

    Rzeź drzew w całej Polsce. Bezprecedensowa wycinka trwa!

    Nie pomogli miejscy aktywiści, nie pomogli protestujący mieszkańcy, urzędnicy, ani nawet policja. Zniknął skwer przed Urzędem Dzielnicy Warszawa Śródmieście, zniknęły wiekowe drzewa przy ulicy Stalowej na Pradze, znikają drzewa w Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy... W całej Polsce trwa wycinka. Wszystko dzieje się zgodnie z prawem - zezwalają na to nowe przepisy, uchwalone pośpiesznie pod koniec ubiegłego roku.

  • Makabryła 2016 - zbieramy nominacje!

    Makabryła 2016 - czas start! Zbieramy nominacje w plebiscycie na najbrzydszy budynek minionego roku

    Makabryły - trudno ich nie zauważyć. Krzyczą w przestrzeni jaskrawością, formą lub sposobem, w jaki traktują kontekst architektoniczny. Rozpoczynamy zbieranie nominacji do Makabryły roku 2016. Rozejrzyjcie się wokół siebie i prześlijcie nam swoje typy. Czy uda się przebić zeszłorocznego laureata - galerię handlową w Kwidzynie, która otoczyła "murem" miejskie kamienice odcinając im dostęp do słońca? To już dziesiąta odsłona naszego plebiscytu. Przypominamy laureatów poprzednich edycji i zachęcamy do wytypowania tegorocznych kandydatów. Który budynek wzbudził największe kontrowersje i zasłużył na tytuł Makabryły 2016? Czekamy na wasze zgłoszenia! Zobacz laureatów poprzednich edycji lub kliknij TUTAJ, by przesłać swoją nominację w tegorocznej edycji konkursu Makabryła Roku.

  • Akademia Kulinarna Bidfood Farutex w Łodzi, projekt studio mode:lina: Paweł Garus, Jerzy Woźniak, Kinga Kin

    Scena kulinarna z neonami w tle

    Architekci z biura mode:lina projektując wnętrze Akademii Kulinarnej w Łodzi połączyli wszystko to, co tworzy industrialny i wielkomiejski sznyt miejsca. Neony, tynk imitujący beton, metalowe konstrukcje, wyraziste lampy. Nietypowy jest sposób rozwiązania funkcji gotowania. Kuchnia zajmuje kluczowe miejsce - jest sceną na przeciw której znajduje się audytorium.

  • Kto widział modernizm? - cykl grafik przedstawiających budynki wrocławskiej moderny, autorka grafik: Anna Sztromwasser

    Kto widział modernizm... we Wrocławiu? Cykl grafik

    Do przyjrzenia się wrocławskiej modernie zaprasza Stowarzyszenie PAKT i jego partnerzy, czyli cztery wrocławskie kawiarnie, których przestrzenie, od końca lutego aż do ostatnich dni maja, wypełnią się ilustracjami Anny Sztromwasser przedstawiającymi budynki charakterystyczne dla wrocławskiego modernizmu.

  • Gotowe projekty domów z prefabrykatów w skandynawskim stylu

    Nietypowe domy typowe z prefabrykatów. Gotowe projekty

    Popularne projekty domów z katalogu sprawiają, że powtarzalność osiedli mieszkalnych staje się nieznośna. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na zamówienie indywidualnego projektu, pieczołowicie opracowanego w pracowni architektonicznej. Dlatego coraz częściej pojawiają się oferty gotowych projektów, które sytuują się w niszy pomiędzy powtarzalnymi bryłami z katalogu, a projektami na indywidualne zamówienie.

  • Służewski Dom Kultury, więcej zdjęć na www.a-pk.pl

    Architektura przestrzeni kulturowych

    Kulturę można rozumieć jako "uprawianie i pielęgnowanie życia", a projektowanie dla kultury jako "uprawianie i pielęgnowanieprzestrzeni do życia". O tym jak tworzyć miejsca spotkań, wymiany i interakcji - a zatem pełne życia obiekty kultury - pisze Jan Sikora, architekt wnętrz i wykładowca ASP w Gdańsku.

  • Galeria handlowa Posnania, projekt: RTKL

    Posnania - podmiejska galeria handlowa w centrum miasta

    Wybudowanie kolejnej wielkopowierzchniowej galerii w Poznaniu od początku wzbudzało niemałe emocje. Pierwsze plany stworzenia na terenie Łaciny nowej dzielnicy odwołującej się do planów architektki Reginy Pawuły-Piwowarczyk nakreślonych jeszcze w latach 70., nie zostały zrealizowane. Otwarta pod koniec zeszłego roku Posnania ma z miastotwórczą funkcją niewiele wspólnego.

  • Jette Hopp z pracowni architektonicznej Snohetta.

    "Od wizji do projektu" - Snohetta z wykładem w Warszawie!

    23 marca 2017 roku w Warszawie odbędzie się wykład Jette Hopp, architektki z norweskiej pracowni Snohetta. To jedna z najbardziej kreatywnych i najlepiej rozpoznawalnych pracowni architektury i designu na świecie.

  • Projekt domu jednorodzinnego w Chwalęcicach, projekt Spacelab

    Minimalistyczna bryła domu w Chwalęcicach [PROJEKT]

    To przykład minimalistycznego projektu, który polega na umiejętnej kompozycji dwóch prostych form i dwóch materiałów: betonu i drewna. Powściągliwość zaowocowała harmonijną bryłą domu, wpisującą się w otoczenie.

  • Konkurs architektoniczny 'Zmieniamy Abrahama' - miejski woonerf w Gdyni

    Studenci zmieniają ulicę Abrahama - pomysły na miejski woonerf [GDYNIA]

    Jedna z ważniejszych ulic dla historii Gdyni ma szansę wkrótce zmienić swoje oblicze. Chodzi o odcinek od 10 Lutego do ul. Batorego. Z inicjatywy stowarzyszenia Miasto Wspólne, we współpracy z Politechniką Gdańską studenci mieli szansę pokazać swoje pomysły na przebudowę Abrahama w ramach konkursu architektonicznego.

  • Koncepcja przebudowy stacji Warszawa Zachodnia

    Przebudowa stacji Warszawa Zachodnia - echa architektury Arseniusza Romanowicza

    PKP przedstawiło plan rozbudowy Dworca Zachodniego w Warszawie. Łączy się on z zamiarem utworzenia wokół zmodernizowanego węzła komunikacyjnego nowoczesnej dzielnicy biurowej.

  • Projekt domu jednorodzinnego w Grębaninie

    "Nożyczki" - ekspresyjna bryła domu w Grębaninie [PROJEKT]

    Największym wyzwaniem podczas projektowania domu dla wielopokoleniowej rodziny było takie ukształtowanie bryły, by każdy domownik miał swoją strefę prywatną. Projekt powstał w Pracowni Architektonicznej Osiem Pięć Marcina Wierzbickiego.

  • DOM 'T' projekt domu STOPROCENT Architekci

    DOM "T" - szlachetna prostota [PROJEKT]

    Dom "T" został zaprojektowany na malowniczej działce położonej w zakolu rzeki Jeziorki, w podwarszawskim Konstancinie. W okolicy stoi kilka budynków jednorodzinnych, a po drugiej stronie ulicy znajduje się niewielkie osiedle niskich budynków wielorodzinnych. Projekt powstał w pracowni STOPROCENT Architekci.

  • Muzeum Katyńskie w Warszawie, projekt: BBGK Architekci

    Muzeum Katyńskie - jedyny polski obiekt na krótkiej liście nagrody Mies van der Rohe 2017 [ZDJĘCIA]

    Muzeum Katyńskie w Warszawie zaprojektowane w pracowni BBGK Architekci jako jedyny budynek z Polski powalczy o nagrodę Miesa van der Rohe 2017. Obiekt został pomyślany tak, by na emocje i wyobraźnię oddziaływała cała przestrzeń łącznie ze starannie zaprojektowanymi terenami zielonymi, które mają wywoływać skojarzenia z katyńskim lasem.

  • Dom Yenga, projekt: 81.waw.pl

    Dom Yenga z drewnianych klocków [PROJEKT]

    Inspiracją do stworzenia projektu Domu Yenga była otaczająca działkę przyroda, a szczególnie modrzew, który stał się głównym materiałem wykorzystanym w elewacji. Nawiązując do popularnej gry, projektanci z pracowni 81.waw.pl tak ustawili bryły budynku, aby wyglądały, jakby mogły przesuwać się względem siebie.

  • Wizualizacje kompleksu Deo Plaza, który powstaje na północnym cyplu Wyspy Spichrzów w Gdańsku

    Deo Plaza - nowa inwestycja na Wyspie Spichrzów w Gdańsku

    Deo Plaza to inwestycja, która po blisko 70 latach od zakończenia II Wojny Światowej zakończy trudny okres rewitalizacji części północnego cypla Wyspy Spichrzów w Gdańsku. Przez lata teren ten czekał na odbudowę, jednak rozmaite komplikacje uniemożliwiały jego wcześniejsze zagospodarowanie. Z końcem 2016 inwestor zamknął pierwszy etap prac budowlanych.