polska architektura
Jedyny polski pałac z elewacją z dębowej kory popada w ruinę
To jedyny obiekt w Polsce z elewacją z dębowej kory. Pałac Myśliwski w Mojej Woli wybudowano w XIX wieku. Dzisiaj obiekt jest w rękach prywatnego właściciela i popada w ruinę.
JEMS Architekci. (RE)KOLEKCJE - wystawa we Wrocławiu
Muzeum Architektury we Wrocławiu zaprasza na wystawę JEMS. Architekci. (RE)KOLEKCJE podejmującą temat sposobu, jakości i stylu projektowania przez jedną z najlepszych polskich pracowni architektonicznych w Polsce. Wernisaż odbędzie się 28 kwietnia, a ekspozycja będzie dostępna do 18 maja.
Niczym parawan - oszczędna bryła domu we Wrocławiu
Dom jednorodzinny zaprojektowany przez Aleksandrę Doniec łączy rytmiczną formę architektoniczną z kontrastową kompozycją materiałów: drewna i klinkieru. Wpisuje się w wolną przestrzeń działki pomiędzy rosnącymi na niej drzewami.
Łukasz Kos projektuje w New Hamptons dla IMaestri
Pracownia architektoniczna Łukasza Kosa (Four O Nine), rozpoczęła współpracę z organizacją IMaestrii Signature, która pracuje z takimi architektami jak Steven Holl, Frank Gehry, Richard Meier czy David Adjaye.
Polskie blokowiska XXI wieku [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Jak powinny wyglądać i jakie funkcje spełniać domy wielorodzinne budowane w XXI wieku? Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni podejmuje temat nowoczesnego blokowiska.
Ruszyła budowa największego parku wodnego w Polsce
W Mszczonowie, niedaleko Warszawy, rozpoczął się pierwszy etap budowy Park of Poland, w którym powstanie największy park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej, Suntago Wodny Świat. Architektura obiektu nie przedstawia się obiecująco. Po obejrzeniu wizualizacji jawi się jako przyszły kandydat do Makabryły.
Przedstawiamy jury Bryły Roku 2016
To ostatnie chwile na przesłanie nominacji w konkursie Bryła Roku 2016. Na zgłoszenia budynków czekamy do 21 kwietnia. Już dziś prezentujemy skład jury, które wybierze 10 obiektów do poddania pod głosowanie oraz przyzna nagrodę specjalną.
Polskie bloki po termomodernizacji: kicz i pasteloza. W Poznaniu robią to inaczej
O świetnym projekcie termomodernizacji poznańskich bloków z wielkiej płyty pisaliśmy tuż po wykonaniu pierwszego z nich. Od tego czasu ocieplono kolejne budynki z zastosowaniem opracowanego wcześniej motywu.
Te wnętrza zobaczysz już tylko na zdjęciach. Fabryki jak pałace
Łódzkie fabryki przypominają opuszczone pałace ery przemysłowej. Daleko im do surowej architektury. Niszczejące, pokryte rdzą, a przy tym magiczne wnętrza uchwycił w obiektywie Paweł Augustyniak.
Złota 44 - budowa niczym thriller z happy endem
Budowa Złotej 44 toczyła się jak filmowa opowieść pełna zwrotów akcji. Na szczęście produkcja, w której jedną z głównych ról zagrał światowej sławy architekt Daniel Libeskind zakończyła się happy endem.
Wysokie mury [KSIĘGA PRZESTRZENI]
"Wysokie mury" - tak zatytułowany jest kolejny odcinek Księgi Przestrzeni, w którym przedstawiona zostanie jest architektura urzędów miast i sądownictwa w Polsce.
Gdański styl przetworzony. Nowy hotel na Wyspie Spichrzów
Projekt nowego Hotelu Number One to ukłon w kierunku tradycji Gdańska przetworzonej przez współczesną wrażliwość i trendy obecne w designie. Niedawno otwarty hotel wybudowano na Wyspie Spichrzów.
Biblioteka w Tarnowie - na styku dwóch brył [WASZE PROJEKTY]
Prezentujemy projekt biblioteki w Tarnowie autorstwa Ewy Michalskiej. Koncepcja architektoniczna została opracowana jako praca dyplomowa na Politechnice Krakowskiej.
Mieli naprawić tylko dach, a przebudowali oborę na piękny dom
Właściciele Folwarku Bielskie na Mazurach przekształcili starą oborę w dom gościnny. Tchnęli nowe życie w stare mury, a wnętrza wyposażyli w kultowe modele mebli z lat 60. i 70.
Gdyński Modernizm w... Warszawie
Jest szansa, by przyjrzeć się modernistycznej architekturze Gdyni w... Warszawie. 11 kwietnia w Domu Braci Jabłkowskich odbędzie się wystawa "Gdyński Modernizm w Obiektywie 2011-2016". Organizatorzy zapraszają również na prelekcję poświęconą wyjątkowej architekturze Gdyni.
Najciekawsze polskie apartamentowce. Różne formy luksusu
Kiedyś można było mieszkać w bloku, w kamienicy albo w domku jednorodzinnym. Dziś możliwości jest znacznie więcej, szczególnie jeśli na zakup mieszkania ma się sporo funduszy. W ostatnich latach powstało w Polsce wiele apartamentowców odznaczających się wyjątkową architekturą dopasowaną zarówno do lokalizacji budynku, jak i do potrzeb oraz oczekiwań jego przyszłych mieszkańców.
Jajko jako forma architektoniczna
Co było pierwsze - jajko czy kura? Na to pytanie nie udało się znaleźć niepodważalnej odpowiedzi ani naukowcom, ani filozofom. Niezależnie od tego, to właśnie jajko stało się przedmiotem inspiracji dla wielu twórców - w tym architektów, konstruktorów, budowniczych czy designerów. Dlaczego budowle w kształcie jajka zachwycają nie tylko kształtem? Zobacz 7 budynków, które powstały inspirowane jajkiem.
Architektura w służbie zdrowia [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Kolejny odcinek Księgi Przestrzeni jest dedykowany wciąż lekceważonemu tematowi architektury w służbie zdrowia oraz budynkom, które mają odpowiadać na potrzeby ludzi starszych i niepełnosprawnych.
Milion złotych na pozytywne zmiany w miastach
Rozpoczyna się kolejny etap programu LECHSTARTER, w którym do rozdysponowania jest milion złotych na realizację lokalnych pomysłów zmieniających polskie miasta - integrujących ludzi i uatrakcyjniających miejską przestrzeń.
BRYŁA ROKU 2016: Nominuj budynek i zobacz laureatów poprzednich edycji
Rozpoczynamy przyjmowanie nominacji w konkursie Bryła Roku - to już dziesiąta, jubileuszowa odsłona naszego plebiscytu. Wspólnie z Wami rozglądamy się po Polsce w poszukiwaniu najlepiej zaprojektowanych budynków. Z roku na roku perełek architektonicznych i nominacji przybywa. Jakimi realizacjami w 2016 roku możemy się pochwalić? Nie chcemy przegapić żadnej z nich, dlatego zachęcamy do przesyłania propozycji. Zobacz laureatów poprzednich edycji klikając przycisk Czytaj Dalej lub kliknij TUTAJ aby przesłać swoją nominację do tegorocznej edycji konkursu Bryła Roku.
Nowy biurowiec powstanie we Wrocławiu. W planach mikromiasteczko
Przy ulicy Fabrycznej powstanie nowy biurowiec - Pin Park, o łącznej powierzchni prawie 52 000 metrów kwadratowych. Inwestycję, na zlecenie poznańskiego dewelopera - firmy Probuild, przygotowali architekci z pracowni architektonicznej AP Szczepaniak.
Spektakularne budynki [Księga przestrzeni]
Spektakularne budynki, czyli architektura polskich teatrów i budynków przeznaczonych na organizację wydarzeń i widowisk będzie tematem przewodnim kolejnego odcinka "Księgi Przestrzeni".
Architektoniczne grzechy polskiego kościoła
Makabryła 2016 dla Świątyni Opatrzności Bożej zbudowanej po 200 latach starań w warszawskim Wilanowie każe przyjrzeć się jakości architektury sakralnej w Polsce. Czy współczesne kościoły są skazane na kicz i brzydotę?
Studenci zaprojektowali tarasy na dachach PKIN. Tak może wyglądać dach w wielkim mieście
Labirynt Potrzeb Warszawy to projekt przekształcenia dachów Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na ogólnodostępne, miejskie tarasy.
Architektura i widowiska - bliskie związki projektowania i teatru. Nowe polskie sceny [PRZEGLĄD]
Dwie dziedziny sztuki teatr i architektura funkcjonują w ścisłej symbiozie. Rozwiązania architektoniczne od wieków tworzyły przestrzeń dla teatralnej opowieści, a kolejne wynalazki konstruktorskie urozmaicały sposób, w jaki reżyserowano przedstawienia. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru prezentujemy przegląd ciekawie zaprojektowanych scen i gmachów teatralnych w Polsce, oddanych do użytku na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat.
Otwarcie siedziby Muzeum nad Wisłą [WARSZAWA]
Otwarcie tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej nad Wisłą w Warszawie zainauguruje wystawa "Syrena herbem twym zwodnicza". Muzeum rozpocznie działalność w tymczasowym pawilonie w sobotę 25 marca.
Chałupa do pracy [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Tematem przewodnim kolejnego odcinka Księgi Przestrzeni będzie sposób projektowania biurowców, tak by stały się przyjaznym miejscem do pracy, odpowiadały na zagadnienia związane z ekologią oraz współtworzyły przyjazną przestrzeń miejską.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
W marcu 2017 roku oficjalnie otwarto Muzeum II Wojny w Gdańsku. W przestrzeń utworzoną przez ekspresyjną bryłę autorstwa Studia Architektonicznego "Kwadrat" wpisano opowieść o największym konflikcie zbrojnym XX wieku.
Odkrywaj miasto szlakiem wyznaczonym przez NIEMAPĘ
NIEMAPA to seria ilustrowanych przewodników po mieście dla rodzin. W zabawny i graficzny sposób przedstawiają najważniejsze miejsca, lokalną kulturę, kuchnię, charakterystyczne słowa i ciekawostki, a przez gry, zagadki i wyzwania zachęcają do aktywnego poznawania miast.
Fasada w rytmie pionów i poziomów - biurowiec Bielany Business Point
Nowy biurowiec Bielany Business Point, wybudowany na terenie Bielan Wrocławskich uzyskał pozwolenie na użytkowanie. Projekt budynku nawiązuje do modernistycznych wzorców. Pionowe, rytmiczne podziały na elewacji nadają prostopadłościennej bryle smukły wyraz. Kolejne kondygnacje podkreślono horyzontalnymi pasami.