polska architektura
BRYŁA ROKU 2016: relacja z gali wręczenia statuetek
Głosami internautów serwerownia Beyond w Poznaniu została uznana za najpiękniejszy budynek w Polsce w 2016 roku. Nagrodę jury otrzymali autorzy projektu siedziby "Wiadomości Wrzesińskich", architekci z pracowni Ultra Architects.
BRYŁA ROKU 2016: poznajcie zwycięzców i zobaczcie najpiękniejsze budynki w Polsce
To już dziesiąta, jubileuszowa edycja plebiscytu BRYŁA ROKU, w której to Internauci wybierają najlepiej zaprojektowany budynek w Polsce. W tym roku po raz drugi w historii jury przyznało nagrodę specjalną dla najlepszej realizacji architektonicznej. Statuetki właśnie zostały wręczone na uroczystej gali. Poznajcie tegorocznych laureatów!
Fence House: jeden dom, trzy bryły [POZNAŃ]
W pracowni Modelina powstał projekt domu jednorodzinnego złożonego z trzech połączonych brył. Dwa skrzydła wyznaczają osobne strefy dla dzieci i rodziców, parter mieszczący funkcję dzienną stanowi przestrzeń wspólną. W osobnej, prostopadłościennej, ustawionej pod kątem do budynku bryle zlokalizowano garaż.
Mieszkania w XIX-wiecznej fabryce papieru. Nowa Papiernia
Coraz bardziej widoczna jest moda na rewitalizację starych obiektów i nadawanie im zupełnie nowych funkcji, najczęściej usługowo-mieszkalnych. Dotyczy to przede wszystkim budynków poprzemysłowych - browarów, cegielni, cukrowni, a także opuszczonych przedwojennych kamienic, szpitali i obiektów powojskowych.
Dom na wodzie zacumował w Porcie Czerniakowskim
Nietypowy, dwukondygnacyjny dom na wodzie zacumował w warszawskim porcie. W budynku można mieszkać cały rok, a energooszczędne rozwiązania zmniejszają koszty eksploatacji. Autorami projektu są: Mai Bui i Rafał Mazur.
Wiejski dom wśród pól. To widok ukształtował bryłę
Architektura domu spod Głogowa dialoguje z tradycyjną wiejską zabudową równocześnie w dyskretny sposób wprowadza nowoczesne rozwiązania i formy. Projekt powstał w pracowni Blank Architects.
Ma 25 m kw. ale mieści się w nim wszystko co potrzeba. Dom rekreacyjny w Tatrach
Kiedyś najpopularniejszym modelem domku letniskowego w Polsce była słynna Brda. Czy domek o wdzięcznej nazwie Dom Baby Jagi, który powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego powtórzy sukces i okaże się tak samo popularny?
Browary Warszawskie - wieści z budowy
Za niespełna trzy lata teren niegdyś jednego z największych browarów Europy znów zatętni życiem. Na miejscu toczą się już prace budowlane. Zobaczcie, jak będzie wyglądała przestrzeń po przebudowie. Projekt kompleksu powstał w pracowni JEMS Architekci.
Monopolis: wiemy jak zmieni się dawna rozlewnia wódki w Łodzi
Zabytkowe przestrzenie dawnego Monopolu Wódczanego zamienią się w Monopolis - projekt, który połączy w sobie przestrzeń biurową, usługi i kulturę.
Zapraszamy czytelników na galę BRYŁA ROKU 2016
Na stronie trwa głosowanie na najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku. W redakcji praca wre, toczą się ostatnie przygotowania do gali BRYŁA ROKU 2016. Dziesiąta edycja plebiscytu nie może się odbyć bez naszych czytelników, dlatego przygotowaliśmy dla Was zaproszenia.
NIEMAPA: spacerownik po Gdyni
Za nami premiera kolejnej NIEMAPY, czyli nietypowego spacerownika po Gdyni dla dorosłych i dla dzieci. Z NIEMAPĄ poznacie najważniejsze miejsca, kulturę oraz miejską gwarę.
BRYŁA ROKU 2016: który budynek zdobędzie nagrodę?
Od 4 maja trwa głosowanie na najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku. Na pierwszym miejscu wciąż odbywają się roszady. Pamiętajcie, że do 22 maja, czyli do momentu zamknięcia głosowania, decyzja jest wciąż w waszych rękach.
Ocalony od wyburzenia blok zdobywcą nagrody Mies van der Rohe 2017
"Blok jest pusty i można go kupić za jedno euro" - usłyszeli architekci w 2010 roku. Dzisiaj galeriowiec ocalony od wyburzenia został laureatem najważniejszej nagrody architektonicznej im. Miesa van der Rohe.
Dark House - dom letniskowy zamykany nie tylko na klucz
Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym. Karkołomnym, ale nie niemożliwym. Architekci z pracowni Marek+Sikora Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli Dark House.
Znamy zwycięskie projekty w programie LECHSTARTER
Dobiegło końca ogólnopolskie głosowanie w programie Lechstarter. 15 zwycięskich projektów pozytywnie odmieni oblicze wybranych polskich miast i zintegruje lokalne społeczności. Leszek Chmielewski przeznaczył na ten cel łącznie aż milion złotych.
Bajkowa chatka literacka z widokiem na Wisłę stanęła w Warszawie
Miłośnikom czytania w plenerze już nie straszny "marzec" w maju. A to za sprawą niezwykłego domku, który stanął nad Wisłą w Warszawie. Autorem projektu zrealizowanego na skwerze Kahla jest architekt Jan Strumiłło.
Brak Łodzi Fabrycznej w finale Bryły Roku - wyjaśniamy dlaczego
Po publikacji 10 nominowanych budynków do Bryły Roku pojawiły się głosy rozczarowania w związku z brakiem Łodzi Fabrycznej wśród finalistów. Nowy dworzec to z pewnością jedna z największych i najbardziej wyczekiwanych inwestycji ubiegłego roku, tłumaczymy dlaczego nie ma jej w zestawieniu do głosowania.
Seminaryjska w budowie. Nowy budynek mieszkalny w Kielcach
W Kielcach trwa budowa nowego budynku mieszkalnego przy ulicy Seminaryjskiej.Projekt powstał w pracowni Tera Group.
BRYŁA ROKU 2016: Wybierz najpiękniejszy budynek w Polsce [GŁOSOWANIE]
Który budynek zdobędzie tytuł BRYŁY ROKU 2016? Jury wybrało 10 nominacji spośród nadesłanych przez Was zgłoszeń. Dziś rozpoczynamy głosowanie, które potrwa do 22 maja 2017 roku, i z niecierpliwością czekamy na wasz werdykt. Pomóżcie nam wybrać najlepszą polską realizację architektoniczną ubiegłego roku. Zobaczcie nominowane obiekty i zdecydujcie, który z nich zasługuje na nagrodę! Zwycięzców poznamy 25 maja podczas gali rozdania statuetek, a wyniki zostaną opublikowane równocześnie na stronie Bryły.
Robert Konieczny i Filip Springer gośćmi specjalnymi gali Bryły Roku
Na gali Bryły Roku oprócz ogłoszenia wyników właśnie trwającego głosowania zaplanowaliśmy dyskusję na temat współczesnych wyzwań, jakie stoją przed architektami i urbanistami projektującymi miasta. W panelu dyskusyjnym wezmą udział Filip Springer i Robert Konieczny.
Przy ulicach mniejszych miast [Księga Przestrzeni]
Tym razem twórcy Księgi Przestrzeni zwracają uwagę na architekturę i urbanistykę mniejszych miast oraz wsi. W poszukiwaniu dobrych wzorców odwiedzą m.in. Wągrowiec, Rumię, Czarny Bór oraz Siechnice.
Makiety wnętrz nadmorskiego hotelu w skali 1:1 w... Krakowie
Wzorcowe wnętrza hotelu Gwiazda Morza - tzw. mock-upy - powstały ponad 600 km od Władysławowa. W wykonaniu ich z pełną starannością jeśli chodzi o najdrobniejsze detale brał udział cały dział hotelowy krakowskiej pracowni projektowej Iliard.
Architektoniczny kamuflaż - willa wkomponowana w sosnowy las
Dom Leśny to kolejny projekt warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl. Położony na działce leśnej budynek zaprojektowano tak, by idealnie komponował się z otaczającą go przyrodą.
Metr na głowę studenta [KSIĘGA PRZESTRZENI]
Tym razem twórcy Księgi Przestrzeni przyglądają się architekturze wyższych uczelni w Polsce. Ta wciąż zmienia się na lepsze, co wynika ze zmiany myślenia o jakości przestrzeni dydaktycznej, a dzieje się dzięki dodatkowemu finansowaniu, które pozwoliło na realizację nowych projektów.
Konkurs KOŁO: Czego mieszkańcy Poznania chcą dla Starego Koryta Warty?
Do 8 maja, w ramach konkursu organizowanego przez markę KOŁO, młodzi architekci mogą zgłaszać projekty budynku z funkcją toalety w Starym Korycie Warty w Poznaniu oraz proponować dodatkowe funkcje tego obiektu.
Dom Rudy w Rudach. Cegła jako plastyczna forma wyrazu
Dom Rudy autorstwa Marka i Karola Wawrzyniaka zwraca uwagę nietypowym sposobem użycia cegły. Materiał budowlany staje się tematem, a zarazem ekspresyjną formą plastyczną, która czyni ten projekt unikatowym w swojej kategorii.
Znamy nowych Liderów Dostępności. Wręczono nagrody Integracji
Dzisiaj w Pałacu Prezydenckim wręczone zostały nagrody w 2. Konkursie Architektoniczno-Urbanistycznym "Lider Dostępności".
Metamorfoza warszawskiej kamienicy [ZDJĘCIA PRZED I PO]
Zakończyła się renowacja kamienicy znajdującej się przy ulicy Ogrodowej 65 w Warszawie. Budynek z powodu burzliwego czasu wojny, podpalenia a także braku remontów znajdował się w złym stanie technicznym. Po remoncie kamienica odzyskała dawny blask.
Obrady Bryły Roku zakończone. Niebawem poznacie nominowane budynki
Dzisiaj odbyło się posiedzenie jury konkursu Bryła Roku, na którym zostało wybranych 10 obiektów nominowanych do nagrody spośród przesłanych przez Was nominacji. Już 4 maja przedstawimy kandydatów do tytułu BRYŁA ROKU i rozpoczniemy głosowanie na najlepszą realizację architektoniczną 2016 roku.
Chcesz zmiany w swoim mieście? Zagłosuj na projekt!
To już półmetek głosowania w programie LECHSTARTER - w internetowym głosowaniu mieszkańcy zdecydują, które projekty zmian w polskich miastach zdobędą granty sięgające łącznie miliona złotych.