polska architektura

  • Pierwsza nagroda w konkursie na rozbudowę CN Kopernik - praca Heinle Wischer und Partner

    Centrum Nauki Kopernik zyska nowy gmach. Wyniki konkursu

    Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku Centrum Nauki Kopernik. Zwycięska koncepcja pochodzi od wrocławskiej pracowni Heinle Wischer und Partner. W nowym gmachu będzie mieściła się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, czyli miejsce kształcenia kadry pedagogicznej.

  • Starter III - Mikroapartamentowiec we Wrocławiu

    Starter III: Kolejny mikroapartamentowiec powstaje we Wrocławiu

    Starter III to kolejny projekt mikroapartamentowca we Wrocławiu autorstwa pracowni AP Szczepaniak. W nowym budynku najmniejsze z mikromieszkań będzie liczyło 12 mkw.

  • Dom jednorodzinny w Tarnowie, projekt: KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA, Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel

    Tradycyjny dom w Tarnowie w nowoczesnym wydaniu

    Wiele pracowni ma w swoim portfolio podobne projekty. Prosty, nowoczesny, z czytelnymi odwołaniami do archetypu tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem.

  • Konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla Placu Centralnego w Warszawie

    Zaprojektuj Plac Centralny w Warszawie [KONKURS]

    Niezagospodarowany teren przed PKIN w Warszawie ma szansę zmienić się w miejsce przyjazne dla mieszkańców. Miasto Stołeczne Warszawa ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla Placu Defilad. Do 4 sierpnia można składać wnioski o dopuszczenie do konkursu. Najlepsze prace wyłoni jury, a werdykt będzie podlegał konsultacjom społecznym.

  • Dom w Grotnikach

    Jak przy niewielkich kosztach odmienić PRL-owski "dom-kostkę"? Dom w Grotnikach

    W Grotnikach koło Zgierza stał PRL-owski "dom-kostka" jakich wiele. Miał nieciekawe proporcje i wyglądał niezbyt efektownie. Ocieplenie domu stało się okazją do zupełnej metamorfozy domu, który dzięki kreatywnym rozwiązaniom, stał się ciekawy i elegancki, a wszystko przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów.

  • Domek w ogrodzie - zrealizowane marzenie syna

    Domek miał być w kształcie ''rakiety i kredki''. Syn wymyślił, tata zbudował

    - Chciałbym mieć domek do zabawy, w kształcie rakiety kosmicznej i kredki - powiedział 7-letni Karol do taty. Architekt postanowił zrealizować marzenie syna. Zwłaszcza, że chłopiec zbudował prototyp z klocków Lego.

  • Do wyśmiewanej pastelozy i szyldozy w Polsce można dodać miłość do imitowania historycznych stylów architektonicznych. Społeczność fanpage'u Polisz ArKITekczer wytropiła rodzime piramidy, imitacje greckich świątyń i rzymskie łuki triumfalne. Od kiczu aż cisną się łzy do oczu. Nie wiadomo tylko, czy z płaczu czy ze śmiechu. Okazuje się, że nad Wisłą piramidy nie wyszły z mody! Piramida Horusa znajduje się we wsi o wdzięcznej nazwie Poźrzadło w okolicach Świebodzina (tak, to tu stoi też gigantyczny Chrystus). W środku urządzane są wesela, przyjęcia i spotkania biznesowe. Na co dzień w piramidzie działa restauracja.

    Nie musisz jechać do Egiptu. Piramidy mamy w Polsce, ''koloseum'' też się znajdzie

    Do wyśmiewanej pastelozy i szyldozy w Polsce można dodać jeszcze przesadną miłość do imitowania historycznych stylów w architekturze. Społeczność zgromadzona wokół profilu Polisz ArKITekczer tropi rodzime piramidy, imitacje greckich świątyń i rzymskie łuki triumfalne. Od kiczu aż cisną się łzy do oczu. Nie wiadomo tylko, czy z płaczu czy ze śmiechu.

  • NIEMAPA Warszawa - miejski przewodnik ilustrowany dla dzieci i dorosłych

    Zwiedzaj Warszawę z NIEMAPĄ. Premiera stołecznego wydania

    Dzisiaj odbyła się premiera warszawskiej NIEMAPY - ilustrowanego przewodnika po mieście dla dzieci i dorosłych. W stołecznym wydaniu znajdziecie nie tylko graficzną interpretację architektury, ale i szlak wzdłuż rzeki, którego nie mogło zabraknąć w obchodzonym właśnie roku Wisły.

  • Dom 'U-kierunkowany' - projekt domu jednorodzinnego w Izabelinie

    Dom "U-kierunkowany" z widokiem na puszczę [PROJEKT]

    Dom U-kierunkowany zostanie wybudowany w Izabelinie pod Warszawą na działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Nazwa U-kierunkowany oddaje dwie cechy, którymi charakteryzuje się projekt. Schemat ideowy przypomina zamkniętą z trzech stron literę "U" oraz otwarty jest w kierunku puszczy. Projekt powstał w pracowni Z3Z Architekci.

  • Jak widać na załączonej wizualizacji - budynek swoim kształtem tworzy kameralne wnętrze urbanistyczne z otwarciem na pobliski staw. Na wolnym od zabudowy terenie architekci z pracowni CALCA zaprojektowali bezpieczny plac zabaw z instalacjami do wspinania, pokryty nawierzchnią amortyzującą upadki oraz szachownicę. Na styku placów tworzonych przez wewnętrzne elewacje obiektu, znalazło się także miejsce na nowoczesną rzeźbę, podnoszącą walory estetyczne wspólnego otoczenia.

    Blok na planie litery "G" na dawnym poligonie wojskowym

    W pracowni CALCA prowadzonej przez Marcina Piątka powstał projekt budynku wielorodzinnego zbudowanego na terenie dawnego poligonu wojskowego w Biedrusku. Obiekt pralni przekształcono w nowoczesny budynek mieszkalny.

  • 'The Constructivist' nowa kolekcja wycinanek od Zupagrafika

    Perły konstruktywizmu z tektury - nowa kolekcja od Zupagrafika

    Konstruktywizm to jeden z nurtów, który zmienił postrzeganie architektury. Rozwiązania wprowadzone przez awangardę rosyjską pozostają aktualne i inspirują do dziś. Nowa kolekcja wycinanek od Zupagrafika pozwala przyjrzeć się tym budynkom na nowo.

  • Budynek mieszkalny przy ulicy Koziej 9 w Warszawie

    Warszawski modernizm w obiektywie

    Przedstawiamy perły architektury powojennego modernizmu zatrzymane w kadrze Sebastiana Czarneckiego. Biało-czarne fotografie podkreślają geometryczne, czyste formalnie założenia kompozycyjne budynków. To architektura, która wciąż jest nowoczesna, czasem tylko niedoceniana ze względu na przybrudzenia lub przysłonięcie pstrokatymi reklamami. Bryły apartamentowców, bloków mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej inspirują nowe pokolenie polskich architektów. Zapraszamy na fotograficzny spacer tropem modernistycznej architektury.

  • LODOVNIA - nowa lodziarnia na placu przed Starym Browarem w Poznaniu, projekt: mode:lina

    Lodovnia - lodziarnia w kontenerze z przestrzenną elewacją

    W samym sercu poznańskiego Starego Browaru zagościła LODOVNIA - nowa lodziarnia w mobilnym kontenerze z wyjątkową elewacją!

  • Dom Thermory - projekt 81.waw.pl

    Dom pokryty drewnianą skorupą - zmienia się wraz z upływem czasu

    Dom Thermory to projekt podmiejskiej willi, której elewację pokryto deską zmieniającą się wraz z upływem czasu. Prostopadłościenną bryłę rozrzeźbiono niszami i wypukłościami. Światłocieniowość elewacji podkreśla kompozycja dwóch podstawowych materiałów: szkła i drewna. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.

  • Modernizacja domu kostki w Tychach

    Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]

    Modernizacja domu kostki - coraz częściej jesteśmy świadkami, kiedy to domy z lat siedemdziesiątych, popularnie zwane kostkami są poddawane kompleksowym remontom. Przebudowa umożliwia nie tylko poprawę estetyki obiektów, ale także przyczynia się do podniesienia jakości wnętrza i pozwala na dostosowanie budynków do współczesnych wymagań. Tyski przykład przebudowy wg projektu pracowni RS+ to znakomity przykład, że stosunkowo niewielkie zmiany, są w stanie zupełnie odmienić charakter budynku.

  • Dom autorodzinny

    Nowa typologia domów według Roberta Koniecznego

    Mogłoby się wydawać, że w kwestii projektowania domów jednorodzinnych wymyślono już wszystko. Dom jest niczym innym jak schronieniem, a te budujemy od tysięcy lat używając wciąż nowych materiałów i przekształcając przestrzeń mieszkalną zgodnie z potrzebami czasów, w których żyjemy. Chociaż Robert Konieczny podkreśla, że najważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na zadany temat, to oglądając kolejne projekty KWK PROMES można odnieść wrażenie, że na rzetelnym rozwiązaniu funkcji to biuro nie poprzestaje. Prezentujemy nowatorskie, niesztampowe projekty domów jednorodzinnych sygnowane przez Roberta Koniecznego.

  • Dom jednorodzinny - dom współczesna kostka

    Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy

    Prostota formy, otwarcie na ogród, okalający pomieszczenia taras i malownicze położenie z widokiem na góry - tak w skrócie można przedstawić dom jednorodzinny zaprojektowany przez architekta Radosława Kuberskiego.

  • Nowo otwarty odcinek bulwarów wiślanych

    Nadwiślańskie bulwary już otwarte

    Otwarto kolejny odcinek bulwarów wiślanych pomiędzy mostem Świętokrzyskim a ulicą Karową w Warszawie. Projekt nabrzeża powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu, generalnym wykonawcą jest Skanska.

  • 'Dom J' - nowoczesna interpretacja polskiej kostki - projekt koncepcyjny

    Zbudować "dom-kostkę" od nowa [PROJEKT]

    "Dom J" stanowi współczesną interpretację kostki, która zadomowiła się w polskim krajobrazie w czasach PRL-u. Neutralna bryła oraz płaski dach, typowe dla kostki, pozostały, wnętrze natomiast ma układ funkcjonalny, odpowiadający potrzebom współczesnej rodziny 2+2.

  • Cuda krowskie, projekt: Artur Wosz

    Architaszki: Architektura na wynos

    Na płócienne torby, plecaki i poduszki nanosi wizerunki modernistycznych budynków. Artur Wosz zaczął od portretowania architektury Katowic, teraz szykuje kolekcję pereł polskiego modernizmu.

  • Projekt utworzenia Zielonej Obwodnicy Gdyni

    Zamiast Parku Centralnego Zielona Obwodnica Gdyni

    Miejscy aktywiści proponują znacznie bardziej śmiałą wizję wydania 35 mln złotych, które władze Gdyni zaplanowały na budowę parkingu podziemnego i tzw. Parku Centralnego przy Alei Piłsudskiego. Chcą utworzyć Zieloną Obwodnicę Gdyni - trasę dla pieszych i rowerzystów okalającą miasto.

  • 'Lampa w ciąży' - w jednej z lamp stojącej przy biurowcu Za bramką w Poznaniu zalęgły się sikorki

    Lampy w ciąży. Pierwsze na świecie latarnie z budkami dla ptaków są w Poznaniu

    Architekci z pracowni Ultra Architects zaprojektowali latarnie z drewnianymi budkami dla ptaków we wnętrzu. W jednej z nich zalęgły się sikorki.

  • Metamorfoza domu-kostki

    Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu

    Trochę fantazji, styropianu, projekt i jest - współczesna interpretacja domu-kostki. Wykonana bez ingerencji w oryginalną konstrukcję budynku. Tę zmianę można nazwać kosmetyczną, efekt już nie.

  • Konkurs Koło: Stare Koryto Warty, teren opracowania konkursowego

    Nowa toaleta publiczna w Poznaniu - zagłosuj na projekt!

    Już 15 czerwca upływa termin głosowania na najlepszy projekt budynku z funkcją toalety publicznej w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez firmę KOŁO napłynęło blisko 300 prac.

  • Nowy projekt Pawła Grobelnego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: 'Le Mouvement' 2

    Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac

    Paweł Grobelny stworzył nową pracę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wielkoformatowe lustro odbija pałac Józefa Brandta. W owalnej powierzchni umieszczonej w trawniku można oglądać przesuwające się chmury, a także otaczającą architekturę.

  • Warsztaty Mood for Wood - plakat

    Mood for Wood - warsztaty projektowe dla studentów

    Mood for Wood to warsztaty projektowe dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Grupa 45 studentów w terminie od 4 do 12 sierpnia swoimi projektami postara się zmienić pięć związanych z wodą lokalizacji w Poznaniu.

  • Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie. Instalacja artystyczna autorstwa Julity Wójcik.

    Wspominamy Tęczę na Placu Zbawiciela. Sztuka nieobojętna

    Siedmiokrotnie palona i odbudowana po zniszczeniach dzięki wspólnej pracy ochotników. Z niewinnej instalacji artystycznej stała się symbolem sporu ideologicznego. Wspominamy jedno z szeroko komentowanych dzieł sztuki publicznej - "Tęczę" autorstwa Julity Wójcik.

  • Park Zdrojowy w Horyńcu Zdroju, projekt: RYSY Architekci

    Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie

    Park w Horyńcu Zdroju - to jedno z tych miejsc, które warto zaznaczyć na mapie podczas planowania wakacyjnych wycieczek. Projekt rewitalizacji parku założonego w latach 30. XX wieku przez rodzinę Karłowskich przygotowała pracownia Rysy Architekci.

  • Biuro Opera Software we Wrocławiu, projekt: mode:lina

    Polacy pokonali Coca-colę i PWC. Biuro ich projektu jest najlepsze!

    Projekt biura dla Opera Software we Wrocławiu zwyciężył w rywalizacji z wnętrzami takich firm jak: Coca Cola, nowojorskie PwC oraz Fiverr. Architekci z pracowni mode:lina jako pierwsi Polacy stanęli na podium Best Office Awards.

  • Wnętrza Domu Rudego w Rudach - finalisty plebiscytu Bryła Roku 2016

    Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację

    Dom Rudy w Rudach jako jedyny budynek jednorodzinny został finalistą plebiscytu Bryła Roku 2016. Dotychczas przyglądaliśmy się jego formie, teraz czas zajrzeć do wnętrza. Za projektem stoi pracownia toprojekt.