polska architektura

  • 'The Constructivist' nowa kolekcja wycinanek od Zupagrafika

    Perły konstruktywizmu z tektury - nowa kolekcja od Zupagrafika

    Konstruktywizm to jeden z nurtów, który zmienił postrzeganie architektury. Rozwiązania wprowadzone przez awangardę rosyjską pozostają aktualne i inspirują do dziś. Nowa kolekcja wycinanek od Zupagrafika pozwala przyjrzeć się tym budynkom na nowo.

  • Budynek mieszkalny przy ulicy Koziej 9 w Warszawie

    Warszawski modernizm w obiektywie

    Przedstawiamy perły architektury powojennego modernizmu zatrzymane w kadrze Sebastiana Czarneckiego. Biało-czarne fotografie podkreślają geometryczne, czyste formalnie założenia kompozycyjne budynków. To architektura, która wciąż jest nowoczesna, czasem tylko niedoceniana ze względu na przybrudzenia lub przysłonięcie pstrokatymi reklamami. Bryły apartamentowców, bloków mieszkalnych czy budynków użyteczności publicznej inspirują nowe pokolenie polskich architektów. Zapraszamy na fotograficzny spacer tropem modernistycznej architektury.

  • LODOVNIA - nowa lodziarnia na placu przed Starym Browarem w Poznaniu, projekt: mode:lina

    Lodovnia - lodziarnia w kontenerze z przestrzenną elewacją

    W samym sercu poznańskiego Starego Browaru zagościła LODOVNIA - nowa lodziarnia w mobilnym kontenerze z wyjątkową elewacją!

  • Dom Thermory - projekt 81.waw.pl

    Dom pokryty drewnianą skorupą - zmienia się wraz z upływem czasu

    Dom Thermory to projekt podmiejskiej willi, której elewację pokryto deską zmieniającą się wraz z upływem czasu. Prostopadłościenną bryłę rozrzeźbiono niszami i wypukłościami. Światłocieniowość elewacji podkreśla kompozycja dwóch podstawowych materiałów: szkła i drewna. Projekt powstał w pracowni 81.waw.pl.

  • Modernizacja domu kostki w Tychach

    Dom na miarę nowych czasów. Metamorfoza kostki z lat 70. [DOM KOSTKA]

    Modernizacja domu kostki - coraz częściej jesteśmy świadkami, kiedy to domy z lat siedemdziesiątych, popularnie zwane kostkami są poddawane kompleksowym remontom. Przebudowa umożliwia nie tylko poprawę estetyki obiektów, ale także przyczynia się do podniesienia jakości wnętrza i pozwala na dostosowanie budynków do współczesnych wymagań. Tyski przykład przebudowy wg projektu pracowni RS+ to znakomity przykład, że stosunkowo niewielkie zmiany, są w stanie zupełnie odmienić charakter budynku.

  • Dom autorodzinny

    Nowa typologia domów według Roberta Koniecznego

    Mogłoby się wydawać, że w kwestii projektowania domów jednorodzinnych wymyślono już wszystko. Dom jest niczym innym jak schronieniem, a te budujemy od tysięcy lat używając wciąż nowych materiałów i przekształcając przestrzeń mieszkalną zgodnie z potrzebami czasów, w których żyjemy. Chociaż Robert Konieczny podkreśla, że najważniejsze jest znalezienie odpowiedzi na zadany temat, to oglądając kolejne projekty KWK PROMES można odnieść wrażenie, że na rzetelnym rozwiązaniu funkcji to biuro nie poprzestaje. Prezentujemy nowatorskie, niesztampowe projekty domów jednorodzinnych sygnowane przez Roberta Koniecznego.

  • Dom jednorodzinny - dom współczesna kostka

    Skrojony na miarę parterowy dom z widokiem na Beskidy

    Prostota formy, otwarcie na ogród, okalający pomieszczenia taras i malownicze położenie z widokiem na góry - tak w skrócie można przedstawić dom jednorodzinny zaprojektowany przez architekta Radosława Kuberskiego.

  • Nowo otwarty odcinek bulwarów wiślanych

    Nadwiślańskie bulwary już otwarte

    Otwarto kolejny odcinek bulwarów wiślanych pomiędzy mostem Świętokrzyskim a ulicą Karową w Warszawie. Projekt nabrzeża powstał w pracowni RS Architektura Krajobrazu, generalnym wykonawcą jest Skanska.

  • 'Dom J' - nowoczesna interpretacja polskiej kostki - projekt koncepcyjny

    Zbudować "dom-kostkę" od nowa [PROJEKT]

    "Dom J" stanowi współczesną interpretację kostki, która zadomowiła się w polskim krajobrazie w czasach PRL-u. Neutralna bryła oraz płaski dach, typowe dla kostki, pozostały, wnętrze natomiast ma układ funkcjonalny, odpowiadający potrzebom współczesnej rodziny 2+2.

  • Cuda krowskie, projekt: Artur Wosz

    Architaszki: Architektura na wynos

    Na płócienne torby, plecaki i poduszki nanosi wizerunki modernistycznych budynków. Artur Wosz zaczął od portretowania architektury Katowic, teraz szykuje kolekcję pereł polskiego modernizmu.

  • Projekt utworzenia Zielonej Obwodnicy Gdyni

    Zamiast Parku Centralnego Zielona Obwodnica Gdyni

    Miejscy aktywiści proponują znacznie bardziej śmiałą wizję wydania 35 mln złotych, które władze Gdyni zaplanowały na budowę parkingu podziemnego i tzw. Parku Centralnego przy Alei Piłsudskiego. Chcą utworzyć Zieloną Obwodnicę Gdyni - trasę dla pieszych i rowerzystów okalającą miasto.

  • 'Lampa w ciąży' - w jednej z lamp stojącej przy biurowcu Za bramką w Poznaniu zalęgły się sikorki

    Lampy w ciąży. Pierwsze na świecie latarnie z budkami dla ptaków są w Poznaniu

    Architekci z pracowni Ultra Architects zaprojektowali latarnie z drewnianymi budkami dla ptaków we wnętrzu. W jednej z nich zalęgły się sikorki.

  • Metamorfoza domu-kostki

    Metamorfoza bez przebudowy, czyli dom-kostka po liftingu

    Trochę fantazji, styropianu, projekt i jest - współczesna interpretacja domu-kostki. Wykonana bez ingerencji w oryginalną konstrukcję budynku. Tę zmianę można nazwać kosmetyczną, efekt już nie.

  • Konkurs Koło: Stare Koryto Warty, teren opracowania konkursowego

    Nowa toaleta publiczna w Poznaniu - zagłosuj na projekt!

    Już 15 czerwca upływa termin głosowania na najlepszy projekt budynku z funkcją toalety publicznej w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez firmę KOŁO napłynęło blisko 300 prac.

  • Nowy projekt Pawła Grobelnego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: 'Le Mouvement' 2

    Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac

    Paweł Grobelny stworzył nową pracę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wielkoformatowe lustro odbija pałac Józefa Brandta. W owalnej powierzchni umieszczonej w trawniku można oglądać przesuwające się chmury, a także otaczającą architekturę.

  • Warsztaty Mood for Wood - plakat

    Mood for Wood - warsztaty projektowe dla studentów

    Mood for Wood to warsztaty projektowe dla studentów kierunków projektowych z Polski, Czech, Węgier i Słowacji. Grupa 45 studentów w terminie od 4 do 12 sierpnia swoimi projektami postara się zmienić pięć związanych z wodą lokalizacji w Poznaniu.

  • Tęcza na Placu Zbawiciela w Warszawie. Instalacja artystyczna autorstwa Julity Wójcik.

    Wspominamy Tęczę na Placu Zbawiciela. Sztuka nieobojętna

    Siedmiokrotnie palona i odbudowana po zniszczeniach dzięki wspólnej pracy ochotników. Z niewinnej instalacji artystycznej stała się symbolem sporu ideologicznego. Wspominamy jedno z szeroko komentowanych dzieł sztuki publicznej - "Tęczę" autorstwa Julity Wójcik.

  • Park Zdrojowy w Horyńcu Zdroju, projekt: RYSY Architekci

    Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie

    Park w Horyńcu Zdroju - to jedno z tych miejsc, które warto zaznaczyć na mapie podczas planowania wakacyjnych wycieczek. Projekt rewitalizacji parku założonego w latach 30. XX wieku przez rodzinę Karłowskich przygotowała pracownia Rysy Architekci.

  • Biuro Opera Software we Wrocławiu, projekt: mode:lina

    Polacy pokonali Coca-colę i PWC. Biuro ich projektu jest najlepsze!

    Projekt biura dla Opera Software we Wrocławiu zwyciężył w rywalizacji z wnętrzami takich firm jak: Coca Cola, nowojorskie PwC oraz Fiverr. Architekci z pracowni mode:lina jako pierwsi Polacy stanęli na podium Best Office Awards.

  • Wnętrza Domu Rudego w Rudach - finalisty plebiscytu Bryła Roku 2016

    Wewnątrz biel i szarość, a nazwali dom "Rudy". Zrozumiesz, gdy zobaczysz elewację

    Dom Rudy w Rudach jako jedyny budynek jednorodzinny został finalistą plebiscytu Bryła Roku 2016. Dotychczas przyglądaliśmy się jego formie, teraz czas zajrzeć do wnętrza. Za projektem stoi pracownia toprojekt.

  • Hotel Butikowy Lemon Resort SPA w Gródku nad Dunajcem

    Hotel butikowy- Lemon Resort SPA

    Lemon Resort Spa to nowoczesny hotel butikowy znajdujący się w Gródku nad Dunajcem. Jego wyjątkowa architektura bazuje na budynkach wzniesionych w tym miejscu w latach 70. XX wieku. Prosta bryła, płaski dach, kameralne założenie przestrzenne i przeszklenia otwierające wnętrze na otaczający krajobraz wyznaczyły koncepcję architektoniczną dla całego obiektu.

  • Muzeum Narodowe w Warszawie

    Marzenie i rzeczywistość. Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie

    Gmach Muzeum Narodowego w Warszawie to jeden z najbardziej rozpoznawalnych budynków stolicy. Ale wcale nie musiał wyglądać tak jak wygląda. Na konkurs na nowy gmach muzeum wpłynęło mnóstwo prac, w tym także klasycyzujących. Ostatecznie zatriumfował modernizm, ale mogło być zupełnie inaczej.

  • Dachologia odkrywa na nowo zapomniane przestrzenie. Cykl Synchronizacja, Fundacja Bęc Zmiana.

    Wespół Zespół. Projekty dla mieszkańców i z mieszkańcami

    Architekci coraz częściej wspólnie z mieszkańcami zmieniają przestrzeń publiczną. Powstają projekty, które aktywizują lokalną społeczność i zachęcają ją do podejmowania działań w najbliższym otoczeniu.

  • Filharmonia w Szczecinie

    Grzegorz Piątek: Budynkom trzeba dać trochę czasu [FELIETON]

    Budynkom trzeba dać trochę czasu. Aby w pełni (d)ocenić budynek, nie wystarczy obwąchać go z zewnątrz. Trzeba wejść do środka i zwyczajnie z niego skorzystać.

  • Dom aatrialny

    "Chcę się ścigać z całym światem, nawet jeśli ten świat o tym nie wie"

    Ambicją Roberta Koniecznego jest tworzenie rzeczy nietypowych, niestandardowych, szukanie ciekawych rozwiązań. Z tym że u podstaw tej pracy zawsze leży znalezienie dobrej odpowiedzi na zadany temat. Nagradzany na całym świecie architekt, szef biura KWK Promes mówi nam, jak do tych odpowiedzi dochodził.

  • Plac zabaw w Tychach nad jeziorem Paprocany

    Prawo do fikołków. Architektura do zabawy

    O architekturze przywykliśmy mówić w poważnym tonie. Na co dzień najczęściej oceniamy budowane "na serio" osiedla mieszkaniowe, biurowce, gmachy użyteczności publicznej, stylowe wille. Ale przecież architektura powstaje też, aby nieść radość.

  • Bałtyk w Wielkopolsce

    Inwestycje z przyszłością. Bryły w budowie

    Poznań z dostępem do Bałtyku, zielone handlowe serce Białołęki, ukłon dla katowickiego spodka i przejście ze starej do nowej Łodzi w stali i rdzy. Bryła.pl już teraz przygląda się nowym inwestycjom, które mają szansę na nominacje w niedalekiej przyszłości.

  • 25.05.2017 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie , Klub Niebo . Gala rozdania nagrod Bryla Roku . Organizator - Agora , portal bryla.pl Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
  • 'Czarne kwadraty...' Malewicza na warszawskim osiedlu Dudziarska

    Za co odpowiada architekt?

    Jedną z najprostszych definicji architektury jest ta, w której odwołujemy się do roli architekta jako kreatora przestrzeni. Z pustki lub z przestrzennego chaosu powołuje on do życia budynki, dzielnice lub - w konsekwencji tych procesów - także całe miasta. Ten trochę kosmogoniczny obraz stawia projektanta w roli demiurga, od którego decyzji zależy kształt przestrzeni, w której toczy się nasze życie.

  • 25.05.2017 Warszawa , ul. Krakowskie Przedmiescie . Klub Niebo . Gala rozdania nagrod Bryla Roku . Organizator - portal bryla.pl . Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta

    BRYŁA ROKU 2016: relacja z gali wręczenia statuetek

    Głosami internautów serwerownia Beyond w Poznaniu została uznana za najpiękniejszy budynek w Polsce w 2016 roku. Nagrodę jury otrzymali autorzy projektu siedziby "Wiadomości Wrzesińskich", architekci z pracowni Ultra Architects.