polska architektura
Bulwary Wiślane - przyglądamy się letniemu salonowi Warszawy
Długi weekend wykorzystaliśmy na przetestowanie nowo otwartych inwestycji w mieście. W Warszawie oddano do użytku kolejny odcinek bulwarów wiślanych o długości 400 metrów, od ulicy Karowej do Mostu Śląsko-Dąbrowskiego i kładkę pieszo-rowerową na Moście Łazienkowskim.
Biodomek z prefabrykatów. Jest mobilny i postawisz go bez pozwolenia na budowę
Biodomek można przenosić z miejsca na miejsce. By go postawić, nie trzeba ubiegać się o pozwolenie na budowę. A gdy okaże się za ciasny, można dostawić kolejny moduł.
Dom kaskadowy [PROJEKT]
Dom Kaskadowy zaprojektowała pracownia 81.waw. Architekci zamiast walczyć z nierównym ukształtowaniem działki, postanowili przekuć je w atut. Tak powstała bryła rozbita na dwie części.
Dobrze zaprojektowane przedszkole z wnętrzami, które pobudzają kreatywność
Centrum Edukacji Przedszkolnej i Wczesnoszkolnej - za poważną nazwą kryje się nowoczesny budynek dla maluchów. Dzieci przebywają w kolorowych, dobrze zaprojektowanych, podzielonych na strefy wnętrzach. I to w Polsce.
Stworzyć atmosferę domu. Przebudowa ośrodka opieki dla osób starszych
Najważniejsze zadanie, jakie stało przed architektami z pracowni PORT, polegało na stworzeniu w Domu Pomocy Społecznej w Dobrzeniu Wielkim domowej atmosfery. Budynek przebudowano tak, by poprawić mieszkańcom komfort życia w pokojach i stworzyć dla nich przestrzenie wspólne.
Niedokończone domy - plastry z pustaków i betonowe ogrodzenia
Obserwujemy je, jeżdżąc po Polsce. Okna zaklejone pustakami jak plastrami, zabite dechami, czekają na lepsze czasy. Zawieszone budowy na termin nieokreślony. Agata Pankiewicz i Marcin Przybyłko w projekcie Underconstruted PL fotografują niedokończone domy.
Pożegnanie dworca PKS w Kielcach
Na przełomie roku 2017/2018 dworzec autobusowy PKS w Kielcach przejdzie remont i przebudowę. Aktywistki z Letniego Klubu Śniadaniowego postanowiły urządzić mu pożegnanie. Dworzec PKS o kosmicznej bryle wrósł w panoramę miasta i stał się jego architektoniczną wizytówką.
Wojewoda wypowiada porozumienie ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków
Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wypowiedział umowę ze stołecznym konserwatorem zabytków. Od 1 listopada 2017 roku pieczę nad warszawskimi zabytkami przejmie Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków.
To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]
To był dom jakich wiele w całej Polsce. Wybudowana w latach siedemdziesiątych typowa kostka lata świetności miała już dawno za sobą. Właściciel postanowił jednak odmienić swój dom i podnieść jego standard. Plan rozbudowy zakładał nową elewację, zwiększenie powierzchni oraz reorganizacja układu funkcjonalnego domu.
Warszawa Bez Barier. Integracja czeka na zgłoszenia do konkursów
Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji ogłasza trzy konkursy, promujące dostępność cyfrową i architektoniczną dla użytkowników z niepełnosprawnościami: "Aplikacja bez barier", "Serwis www bez barier" i "Warszawska inwestycja bez barier".
Znamy koncepcję rozbudowy Soho Factory. Tak zmieni się Mińska
Konsorcjum dwóch warszawskich pracowni architektonicznych: WWAA i Konkret opracowało koncepcję urbanistyczną dla warszawskiego Soho Factory. Masterplan kontynuuje tworzenie realizowanego od 2008 r. tętniącego życiem fragmentu miasta, który wpisze się w atmosferę Kamionka.
"Łamaniec" - projekt wiejskiego domu z nietypowym dachem
To projekt, w którym architekt Marcin Wierzbicki szukał proporcji między tradycyjną formą domu z dwuspadowym dachem, a dynamiczną bryłą nowoczesnego budynku mieszkalnego.
Oszczędne w formie i detalu bloki mieszkalne we Wrocławiu [PROJEKT]
Przy ulicy Gagarina 5 we Wrocławiu rozpoczyna się budowa bloku mieszkalnego Primera. Oszczędne w formie, kameralne budynki wielorodzinne zostały zaprojektowane w pracowni Marcina Kucharskiego Q2Studio.
Osiedle za Żelazną Bramą 50 lat temu [ARCHIWUM]
Osiedle Za Żelazną Bramą to zespół 19 megabloków, które powstały w latach 60. na powojennych zgliszczach dawnej Warszawy. Projekt autorstwa Jana Furmana, Jerzego Czyża, Andrzeja Skopińskiego i Jerzego Józefowicza miał być idealnym rozwiązaniem na ówczesne problemy mieszkaniowe.
"Dziennik podróży" Bolesława Stelmacha wśród najlepiej zaprojektowanych książek na świecie
Książka opowiadająca o budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znalazła się na liście najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie. "Dziennik podróży" nagrodzono w konkursie 50 Books | 50 Covers organizowanym przez Amerykański Instytut Sztuki Graficznej AIGA.
Niszczejący Dom Zdrojowy w Żegiestowie doczeka się remontu
Stanisław Cechini - właściciel Domu Zdrojowego w Żegiestowie - poinformował o otrzymaniu dotacji z funduszy unijnych na remont i rozbudowę uzdrowiska.
NAWA - rzeźba Oskara Zięty na Wyspie Daliowej we Wrocławiu
Rzeźbę wykonaną w autorskiej technice "nadmuchiwania" stali - FIDU - opracowanej przez polskiego projektanta Oskara Ziętę - można oglądać na Wyspie Daliowej we Wrocławiu.
Przystań na wodzie. Atelier fotografa-przyrodnika [Wasze projekty]
Asymetryczna forma domu-pracowni, który unosi się na wodzie, to projekt dyplomowy Katarzyny Luizy Krasowskiej. Bryła pływającego atelier przypomina rozpostarte skrzydła ptaka w locie.
W Katowicach powstaną mieszkania na wynajem według projektu 22Architekci
Projektanci z pracowni 22Architekci zwyciężyli w konkursie na opracowanie zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Górniczego Dorobku w Katowicach. W blokach znajdą się lokale budowane w ramach rządowego programu mieszkań na wynajem.
Wystawa projektów na 15-lecie pracowni Nizio Design
Makiety i wizualizacje projektów architektonicznych, zdjęcia gotowychrealizacji oraz poświęcone ich powstawaniu projekcje filmowe - wszystko to będzie można oglądać od 22 września podczas jubileuszowej wystawydedykowanej najważniejszym projektom pracowni Nizio Design International.
Projekt domu w starej stodole. Niesamowita metamorfoza starego budynku [WASZE PROJEKTY]
Adaptacje starej zabudowy do nowych potrzeb to coraz popularniejsze zjawisko. Przy stosunkowo niewielkich kosztach można zyskać nową przestrzeń z niepowtarzalnym duchem dawnej architektury. Czy ze zwykłej stodoły da się wyczarować naprawdę elegancki dom jednorodzinny?
Powstanie muzeum w domu Witolda Pileckiego. Znamy zwycięski projekt
Pracownia BDR Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego. Architekci zaprojektowali prostopadłościenną, przeszkloną bryłę, która stanowi dopełnienie klasycznej formy domu ziemiańskiego.
Samolot zaparkował przed Pałacem Kultury. Będzie kolejna buda z jedzeniem?
Urząd Miasta ogłasza wieloetapowy konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie łącznie z konsultacjami społecznymi, a tymczasem na działce pod PKIN samowolka budowlana trwa. Dzisiaj obok bud z jedzeniem pojawił się samolot.
Nowoczesna kamienica w zabytkowym centrum Łowicza [PROJEKT]
Zamiast historyzującej bryły nowoczesna forma, będąca rezultatem przetworzenia kontekstu. Taka ma być nowa kamienica w zabytkowym centrum Łowicza. Projekt powstał w pracowni Marek + Sikora Architektura.
Mur, który łączy. Manifest młodych architektów [WASZE PROJEKTY]
Zaprojektowali nietypowy mur na granicy między Austrią i Węgrami, by zamanifestować niezgodę na ponowne dzielenie Europy. Praca autorstwa Ewy Sroczyńskiej i Piotra Pasierbińskiego została uznana przez krakowski oddział SARP za najlepszy dyplom roku 2017.
Dom-mikrus z Krakowa
DOMO DOM to jednoosobowy dom, który ma powierzchnię kawalerki i wszystko co niezbędne do wygodnego mieszkania
Nowy ogród z elementami sensorycznymi w Gdańsku-Oliwie
Nad Stawem Młyńskim w Gdańsku-Oliwie powstał nowy ogród z elementami sensorycznymi. To pierwsze tego typu miejsce w Trójmieście.
Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie
Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Dużo zależy od projektu i sprawności wykonawcy, ale często to proces trwający wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Montaż domu w Raszynie trwał... 7 dni. Cały sekret tkwi w elementach z drewnianych prefabrykatów, które na budowie wystarczyło złożyć na gotowej płycie fundamentowej.
Nowe idee dla miasta. Wystawa "Miasto na fali" na Gdynia Design Days
Projektowanie miasta odbywa się zarówno w makroskali na poziomie infrastruktury, kwartałów i dróg, jaki na poziomie mebli miejskich, urządzeń i kształtowania codziennych praktyk mieszkańców. Wystawa "Miasto na fali" zbiera idee, które mają uczynić życie w mieście lepszym. Autorzy prac zwracają szczególną uwagę na wprowadzenie zieleni w przestrzeń miejską, dzielenie się jedzeniem i innymi zasobami oraz poszanowanie otoczenia. Ta postawa przejawia się w tak prozaicznej czynności, jak chociażby wyrzucanie śmieci. Zachęcamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez kuratorkę Izabelę Bołoz i przedstawiamy projekty opracowane z myślą o mieszkańcach miast. Ekspozycję można oglądać do 9 lipca 2017 roku podczas festiwalu Gdynia Design Days.
Centrum Nauki Kopernik zyska nowy gmach. Wyniki konkursu
Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku Centrum Nauki Kopernik. Zwycięska koncepcja pochodzi od wrocławskiej pracowni Heinle Wischer und Partner. W nowym gmachu będzie mieściła się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, czyli miejsce kształcenia kadry pedagogicznej.