polska architektura

  • Dom Cube-2-box - modernizacja kostki z lat 70.

    To był "dom kostka" z lat 70. jakich wiele. Tak wygląda po modernizacji [PRZED i PO]

    To był dom jakich wiele w całej Polsce. Wybudowana w latach siedemdziesiątych typowa kostka lata świetności miała już dawno za sobą. Właściciel postanowił jednak odmienić swój dom i podnieść jego standard. Plan rozbudowy zakładał nową elewację, zwiększenie powierzchni oraz reorganizacja układu funkcjonalnego domu.

  • Warszawska inwestycja bez barier. Konkurs organizowany przez Stowarzyszenie Integracja

    Warszawa Bez Barier. Integracja czeka na zgłoszenia do konkursów

    Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji ogłasza trzy konkursy, promujące dostępność cyfrową i architektoniczną dla użytkowników z niepełnosprawnościami: "Aplikacja bez barier", "Serwis www bez barier" i "Warszawska inwestycja bez barier".

  • Koncepcja urbanistyczna dla kwartału miejskiego na warszawskim Kamionku. Masterplan dla Soho Factory

    Znamy koncepcję rozbudowy Soho Factory. Tak zmieni się Mińska

    Konsorcjum dwóch warszawskich pracowni architektonicznych: WWAA i Konkret opracowało koncepcję urbanistyczną dla warszawskiego Soho Factory. Masterplan kontynuuje tworzenie realizowanego od 2008 r. tętniącego życiem fragmentu miasta, który wpisze się w atmosferę Kamionka.

  • 'Łamaniec' - projekt domu jednorodzinnego

    "Łamaniec" - projekt wiejskiego domu z nietypowym dachem

    To projekt, w którym architekt Marcin Wierzbicki szukał proporcji między tradycyjną formą domu z dwuspadowym dachem, a dynamiczną bryłą nowoczesnego budynku mieszkalnego.

  • Nowe bloki mieszkalne przy ulicy Gagarina we Wrocławiu, projekt: Q2Studio Marcin Kucharski

    Oszczędne w formie i detalu bloki mieszkalne we Wrocławiu [PROJEKT]

    Przy ulicy Gagarina 5 we Wrocławiu rozpoczyna się budowa bloku mieszkalnego Primera. Oszczędne w formie, kameralne budynki wielorodzinne zostały zaprojektowane w pracowni Marcina Kucharskiego Q2Studio.

  • Osiedle za Żelazną Bramą w Warszawie, przełom lat 60. i 70. modernizm

    Osiedle za Żelazną Bramą 50 lat temu [ARCHIWUM]

    Osiedle Za Żelazną Bramą to zespół 19 megabloków, które powstały w latach 60. na powojennych zgliszczach dawnej Warszawy. Projekt autorstwa Jana Furmana, Jerzego Czyża, Andrzeja Skopińskiego i Jerzego Józefowicza miał być idealnym rozwiązaniem na ówczesne problemy mieszkaniowe.

  • Książka 'Dziennik podróży' Bolesława Stelmacha

    "Dziennik podróży" Bolesława Stelmacha wśród najlepiej zaprojektowanych książek na świecie

    Książka opowiadająca o budowie Centrum Spotkania Kultur w Lublinie znalazła się na liście najlepiej zaprojektowanych publikacji na świecie. "Dziennik podróży" nagrodzono w konkursie 50 Books | 50 Covers organizowanym przez Amerykański Instytut Sztuki Graficznej AIGA.

  • Adolf Szyszko-Bohusz, Dom Zdrojowy w Żegiestowie, 1930

    Niszczejący Dom Zdrojowy w Żegiestowie doczeka się remontu

    Stanisław Cechini - właściciel Domu Zdrojowego w Żegiestowie - poinformował o otrzymaniu dotacji z funduszy unijnych na remont i rozbudowę uzdrowiska.

  • Nawa - rzeźba na Wyspie Daliowej we Wrocławiu, projekt: Oskar Zięta

    NAWA - rzeźba Oskara Zięty na Wyspie Daliowej we Wrocławiu

    Rzeźbę wykonaną w autorskiej technice "nadmuchiwania" stali - FIDU - opracowanej przez polskiego projektanta Oskara Ziętę - można oglądać na Wyspie Daliowej we Wrocławiu.

  • Przystań na wodzie - atelier fotografa - przyrodnika.

    Przystań na wodzie. Atelier fotografa-przyrodnika [Wasze projekty]

    Asymetryczna forma domu-pracowni, który unosi się na wodzie, to projekt dyplomowy Katarzyny Luizy Krasowskiej. Bryła pływającego atelier przypomina rozpostarte skrzydła ptaka w locie.

  • Zwycięska koncepcja na projekt osiedla w Katowicach

    W Katowicach powstaną mieszkania na wynajem według projektu 22Architekci

    Projektanci z pracowni 22Architekci zwyciężyli w konkursie na opracowanie zabudowy mieszkaniowej przy ulicy Górniczego Dorobku w Katowicach. W blokach znajdą się lokale budowane w ramach rządowego programu mieszkań na wynajem.

  • Park Rekreacyjny Zoom Natury w Janowie Lubelskim 'Znam te okolice od bardzo dawna, spędzałem tu dużo czasu zanim okazało się, że będę miał szansę robić projekt Zoomu Natury. Krajobraz jest niesamowity więc było jasne, że nie można tu postawić czegoś, co go zaburzy. Pomysł był prosty - podporządkować architekturę przyrodzie, zanurzyć zaprojektowane obiekty w zieleni i pozwolić zwiedzającym na odkrywanie bogactwa tutejszej flory i fauny. W pawilonach wybudowanych z użyciem odzyskowych materiałów pokazujemy multimedialne ekspozycje poświęcone naturze, zjawiskom przyrodniczym i ekologii. W ten sposób połączyliśmy nie tylko naturę z architekturą, ale i rekreację z edukacją' - opowiada Mirosław Nizio.

    Wystawa projektów na 15-lecie pracowni Nizio Design

    Makiety i wizualizacje projektów architektonicznych, zdjęcia gotowychrealizacji oraz poświęcone ich powstawaniu projekcje filmowe - wszystko to będzie można oglądać od 22 września podczas jubileuszowej wystawydedykowanej najważniejszym projektom pracowni Nizio Design International.

  • Projekt adaptacji starej stodoły na dom jednorodzinny

    Projekt domu w starej stodole. Niesamowita metamorfoza starego budynku [WASZE PROJEKTY]

    Adaptacje starej zabudowy do nowych potrzeb to coraz popularniejsze zjawisko. Przy stosunkowo niewielkich kosztach można zyskać nową przestrzeń z niepowtarzalnym duchem dawnej architektury. Czy ze zwykłej stodoły da się wyczarować naprawdę elegancki dom jednorodzinny?

  • Zwycięski projekt w konkursie na koncepcję siedziby muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego

    Powstanie muzeum w domu Witolda Pileckiego. Znamy zwycięski projekt

    Pracownia BDR Architekci wygrała konkurs na opracowanie koncepcji muzeum w domu rodzinnym Witolda Pileckiego. Architekci zaprojektowali prostopadłościenną, przeszkloną bryłę, która stanowi dopełnienie klasycznej formy domu ziemiańskiego.

  • 12.07.2017 Warszawa , Plac Defilad . Tajemniczy samolot przy wejsciu do Metra Swietokrzyska na Placu Defilad . Fot. Dawid Zuchowicz / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: palac kultury i nauki plac defilad samolot

    Samolot zaparkował przed Pałacem Kultury. Będzie kolejna buda z jedzeniem?

    Urząd Miasta ogłasza wieloetapowy konkurs na koncepcję Placu Centralnego w Warszawie łącznie z konsultacjami społecznymi, a tymczasem na działce pod PKIN samowolka budowlana trwa. Dzisiaj obok bud z jedzeniem pojawił się samolot.

  • Projekt kamienicy w Łowiczu

    Nowoczesna kamienica w zabytkowym centrum Łowicza [PROJEKT]

    Zamiast historyzującej bryły nowoczesna forma, będąca rezultatem przetworzenia kontekstu. Taka ma być nowa kamienica w zabytkowym centrum Łowicza. Projekt powstał w pracowni Marek + Sikora Architektura.

  • (NIE)ISTNIEJĄCE GRANICE

    Mur, który łączy. Manifest młodych architektów [WASZE PROJEKTY]

    Zaprojektowali nietypowy mur na granicy między Austrią i Węgrami, by zamanifestować niezgodę na ponowne dzielenie Europy. Praca autorstwa Ewy Sroczyńskiej i Piotra Pasierbińskiego została uznana przez krakowski oddział SARP za najlepszy dyplom roku 2017.

  • DOMO DOM z Krakowa

    Dom-mikrus z Krakowa

    DOMO DOM to jednoosobowy dom, który ma powierzchnię kawalerki i wszystko co niezbędne do wygodnego mieszkania

  • Ogród z elementami sensorycznymi w Gdańsku-Oliwie

    Nowy ogród z elementami sensorycznymi w Gdańsku-Oliwie

    Nad Stawem Młyńskim w Gdańsku-Oliwie powstał nowy ogród z elementami sensorycznymi. To pierwsze tego typu miejsce w Trójmieście.

  • Dom w Raszynie wykonany z prefabrykatów

    Dom w siedem dni? Jednorodzinny dom z drewnianych prefabrykatów w Raszynie

    Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? Dużo zależy od projektu i sprawności wykonawcy, ale często to proces trwający wiele miesięcy, a czasem nawet lat. Montaż domu w Raszynie trwał... 7 dni. Cały sekret tkwi w elementach z drewnianych prefabrykatów, które na budowie wystarczyło złożyć na gotowej płycie fundamentowej.

  • Projekt pt. 'Living Pavement'

    Nowe idee dla miasta. Wystawa "Miasto na fali" na Gdynia Design Days

    Projektowanie miasta odbywa się zarówno w makroskali na poziomie infrastruktury, kwartałów i dróg, jaki na poziomie mebli miejskich, urządzeń i kształtowania codziennych praktyk mieszkańców. Wystawa "Miasto na fali" zbiera idee, które mają uczynić życie w mieście lepszym. Autorzy prac zwracają szczególną uwagę na wprowadzenie zieleni w przestrzeń miejską, dzielenie się jedzeniem i innymi zasobami oraz poszanowanie otoczenia. Ta postawa przejawia się w tak prozaicznej czynności, jak chociażby wyrzucanie śmieci. Zachęcamy do obejrzenia wystawy przygotowanej przez kuratorkę Izabelę Bołoz i przedstawiamy projekty opracowane z myślą o mieszkańcach miast. Ekspozycję można oglądać do 9 lipca 2017 roku podczas festiwalu Gdynia Design Days.

  • Pierwsza nagroda w konkursie na rozbudowę CN Kopernik - praca Heinle Wischer und Partner

    Centrum Nauki Kopernik zyska nowy gmach. Wyniki konkursu

    Rozstrzygnięto konkurs na projekt nowego budynku Centrum Nauki Kopernik. Zwycięska koncepcja pochodzi od wrocławskiej pracowni Heinle Wischer und Partner. W nowym gmachu będzie mieściła się Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego, czyli miejsce kształcenia kadry pedagogicznej.

  • Starter III - Mikroapartamentowiec we Wrocławiu

    Starter III: Kolejny mikroapartamentowiec powstaje we Wrocławiu

    Starter III to kolejny projekt mikroapartamentowca we Wrocławiu autorstwa pracowni AP Szczepaniak. W nowym budynku najmniejsze z mikromieszkań będzie liczyło 12 mkw.

  • Dom jednorodzinny w Tarnowie, projekt: KARPIEL STEINDEL ARCHITEKTURA, Jan Karpiel Bułecka, Marcin Steindel

    Tradycyjny dom w Tarnowie w nowoczesnym wydaniu

    Wiele pracowni ma w swoim portfolio podobne projekty. Prosty, nowoczesny, z czytelnymi odwołaniami do archetypu tradycyjnego domu z dwuspadowym dachem.

  • Konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla Placu Centralnego w Warszawie

    Zaprojektuj Plac Centralny w Warszawie [KONKURS]

    Niezagospodarowany teren przed PKIN w Warszawie ma szansę zmienić się w miejsce przyjazne dla mieszkańców. Miasto Stołeczne Warszawa ogłasza konkurs na opracowanie koncepcji funkcjonalno-przestrzennej dla Placu Defilad. Do 4 sierpnia można składać wnioski o dopuszczenie do konkursu. Najlepsze prace wyłoni jury, a werdykt będzie podlegał konsultacjom społecznym.

  • Dom w Grotnikach

    Jak przy niewielkich kosztach odmienić PRL-owski "dom-kostkę"? Dom w Grotnikach

    W Grotnikach koło Zgierza stał PRL-owski "dom-kostka" jakich wiele. Miał nieciekawe proporcje i wyglądał niezbyt efektownie. Ocieplenie domu stało się okazją do zupełnej metamorfozy domu, który dzięki kreatywnym rozwiązaniom, stał się ciekawy i elegancki, a wszystko przy niewielkim nakładzie pracy i kosztów.

  • Domek w ogrodzie - zrealizowane marzenie syna

    Domek miał być w kształcie ''rakiety i kredki''. Syn wymyślił, tata zbudował

    - Chciałbym mieć domek do zabawy, w kształcie rakiety kosmicznej i kredki - powiedział 7-letni Karol do taty. Architekt postanowił zrealizować marzenie syna. Zwłaszcza, że chłopiec zbudował prototyp z klocków Lego.

  • Do wyśmiewanej pastelozy i szyldozy w Polsce można dodać miłość do imitowania historycznych stylów architektonicznych. Społeczność fanpage'u Polisz ArKITekczer wytropiła rodzime piramidy, imitacje greckich świątyń i rzymskie łuki triumfalne. Od kiczu aż cisną się łzy do oczu. Nie wiadomo tylko, czy z płaczu czy ze śmiechu. Okazuje się, że nad Wisłą piramidy nie wyszły z mody! Piramida Horusa znajduje się we wsi o wdzięcznej nazwie Poźrzadło w okolicach Świebodzina (tak, to tu stoi też gigantyczny Chrystus). W środku urządzane są wesela, przyjęcia i spotkania biznesowe. Na co dzień w piramidzie działa restauracja.

    Nie musisz jechać do Egiptu. Piramidy mamy w Polsce, ''koloseum'' też się znajdzie

    Do wyśmiewanej pastelozy i szyldozy w Polsce można dodać jeszcze przesadną miłość do imitowania historycznych stylów w architekturze. Społeczność zgromadzona wokół profilu Polisz ArKITekczer tropi rodzime piramidy, imitacje greckich świątyń i rzymskie łuki triumfalne. Od kiczu aż cisną się łzy do oczu. Nie wiadomo tylko, czy z płaczu czy ze śmiechu.

  • NIEMAPA Warszawa - miejski przewodnik ilustrowany dla dzieci i dorosłych

    Zwiedzaj Warszawę z NIEMAPĄ. Premiera stołecznego wydania

    Dzisiaj odbyła się premiera warszawskiej NIEMAPY - ilustrowanego przewodnika po mieście dla dzieci i dorosłych. W stołecznym wydaniu znajdziecie nie tylko graficzną interpretację architektury, ale i szlak wzdłuż rzeki, którego nie mogło zabraknąć w obchodzonym właśnie roku Wisły.

  • Dom 'U-kierunkowany' - projekt domu jednorodzinnego w Izabelinie

    Dom "U-kierunkowany" z widokiem na puszczę [PROJEKT]

    Dom U-kierunkowany zostanie wybudowany w Izabelinie pod Warszawą na działce graniczącej z Puszczą Kampinoską. Nazwa U-kierunkowany oddaje dwie cechy, którymi charakteryzuje się projekt. Schemat ideowy przypomina zamkniętą z trzech stron literę "U" oraz otwarty jest w kierunku puszczy. Projekt powstał w pracowni Z3Z Architekci.