Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac

oska

Paweł Grobelny stworzył nową pracę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wielkoformatowe lustro odbija pałac Józefa Brandta. W owalnej powierzchni umieszczonej w trawniku można oglądać przesuwające się chmury, a także otaczającą architekturę.

Nowy projekt Pawła Grobelnego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: 'Le Mouvement' 2
Nowy projekt Pawła Grobelnego w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku: 'Le Mouvement' 2
mat. prasowe

Nowy projekt Pawła Grobelnego zrealizowano w ramach międzynarodowej wystawy "O potrzebie tworzenia widzeń". Ta praca jest dedykowana parkowi i pałacowi Józefa Brandta. Lustro zamontowano naprzeciwko wejścia do pałacu Brandta; swoją formą, a także wymiarami nawiązuje do fasady pałacu.

Lustro było jednym z ulubionych motywów stosowanych przez barokowych malarzy Znajdziemy je na obrazie zatytułowanym "Panny Dworskie" Velázqueza, gdzie odbity obraz daje kolejną możliwość zajrzenia w przedstawiony świat. W aranżacji salonów dworskich wielkie lustra miały optycznie powiększać przestrzeń. Do dziś ta zdolność do tworzenia iluzji przestronności jest wykorzystywana w projektowaniu wnętrz. Współcześni artyści i projektanci chętnie stosują powierzchnie lustrzane.Znajdziemy je w Parku Rzeźba na Bródnie zainicjowanym przez Pawła Althamera czy w pracach Natalii Romik, warto wspomnieć w tym miejscu projekt Nomadyczne Archiwum Sztetla.

W lustrze przegląda się pałac

Zamontowane w trawniku lustro projektu Pawła Grobelnego daje jeszcze jedną możliwość oglądu parkowej architektury i otaczającej zieleni. Jest nieoczywistym punktem w przestrzeni, który zachęca do interakcji i zastanowienia się nad pojawiającymi się obrazami, a także sposobami widzenia. "Le Mouvement 2" - tytuł pracy - oznacza ruch odbywający się cały czas ponad naszymi głowami. Symbolizują go chmury odbite w lustrzanej tafli. Żeby go dostrzec, paradoksalnie, trzeba się zatrzymać. 

Rzeźba pozostanie w Orońsku

Paweł Grobelny sięgał już po tę formę wyrazu. Projekt w Orońsku nawiązuje również do wcześniejszej pracy przygotowanej przez artystę na dziedzińcu Biblioteki Miasta Paryża w ramach Festiwalu Designu odbywającego się corocznie w stolicy Francji. Lustro - forma parkowej rzeźby - jest jedną z wielu realizacji site-specific powstałych w założeniu parkowym Orońska, którą będzie można oglądać także po zakończeniu wystawy.

Wystawa "O potrzebie tworzenia widzeń" organizowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku potrwa od 25 maja do 17 września 2017 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA >>>

Skomentuj:

Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac