Wielkoformatowe lustro, w którym przegląda się pałac
Paweł Grobelny stworzył nową pracę w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Wielkoformatowe lustro odbija pałac Józefa Brandta. W owalnej powierzchni umieszczonej w trawniku można oglądać przesuwające się chmury, a także otaczającą architekturę.








Nowy projekt Pawła Grobelnego zrealizowano w ramach międzynarodowej wystawy "O potrzebie tworzenia widzeń". Ta praca jest dedykowana parkowi i pałacowi Józefa Brandta. Lustro zamontowano naprzeciwko wejścia do pałacu Brandta; swoją formą, a także wymiarami nawiązuje do fasady pałacu.
Lustro było jednym z ulubionych motywów stosowanych przez barokowych malarzy Znajdziemy je na obrazie zatytułowanym "Panny Dworskie" Velázqueza, gdzie odbity obraz daje kolejną możliwość zajrzenia w przedstawiony świat. W aranżacji salonów dworskich wielkie lustra miały optycznie powiększać przestrzeń. Do dziś ta zdolność do tworzenia iluzji przestronności jest wykorzystywana w projektowaniu wnętrz. Współcześni artyści i projektanci chętnie stosują powierzchnie lustrzane.Znajdziemy je w Parku Rzeźba na Bródnie zainicjowanym przez Pawła Althamera czy w pracach Natalii Romik, warto wspomnieć w tym miejscu projekt Nomadyczne Archiwum Sztetla.
W lustrze przegląda się pałac
Zamontowane w trawniku lustro projektu Pawła Grobelnego daje jeszcze jedną możliwość oglądu parkowej architektury i otaczającej zieleni. Jest nieoczywistym punktem w przestrzeni, który zachęca do interakcji i zastanowienia się nad pojawiającymi się obrazami, a także sposobami widzenia. "Le Mouvement 2" - tytuł pracy - oznacza ruch odbywający się cały czas ponad naszymi głowami. Symbolizują go chmury odbite w lustrzanej tafli. Żeby go dostrzec, paradoksalnie, trzeba się zatrzymać.
Rzeźba pozostanie w Orońsku
Paweł Grobelny sięgał już po tę formę wyrazu. Projekt w Orońsku nawiązuje również do wcześniejszej pracy przygotowanej przez artystę na dziedzińcu Biblioteki Miasta Paryża w ramach Festiwalu Designu odbywającego się corocznie w stolicy Francji. Lustro - forma parkowej rzeźby - jest jedną z wielu realizacji site-specific powstałych w założeniu parkowym Orońska, którą będzie można oglądać także po zakończeniu wystawy.
Wystawa "O potrzebie tworzenia widzeń" organizowana przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku potrwa od 25 maja do 17 września 2017 roku.
- Więcej o:
- sztuka
Park Zdrojowy w Horyńcu w nowej odsłonie
Bałtyk w Poznaniu to najpiękniejszy budynek w Polsce. Oto Bryła Roku 2017
Meble miejskie, czyli biuro na świeżym powietrzu [PARYŻ]
W Warszawie powstał mural wspierający gastronomię
Clean Art - wodne murale na warszawskich budynkach. Malowane "na brudzie" obrazy pokażą czym oddychamy
Nowy warszawski mural Tytusa Brzozowskiego. Artysta umieścił na nim charakterystyczne budynki dawnej dzielnicy żydowskiej
Dzieła sztuki na wiejskich przystankach PKS. Folkowe Przystanki to jedyna taka galeria w Polsce
Wyjątkowe grafiki we wnęrzach hotelu The Bridge Wrocław MGallery od studia Kolektyf. Odnoszą się do bogatych dziejów Wrocławia