Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Tężnia w Nowej Hucie już gotowa. Kiedy otwarcie?

WG

Podpalona dwa lata temu, dziś odbudowana tężnia w Nowej Hucie jest już gotowa. Władze Krakowa zapowiadają otwarcie jeszcze tej wiosny.

Tężnia w Nowej Hucie
Tężnia w Nowej Hucie
Fot. Luxetowiec - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68539384

Budowa tężni w Krakowie była kwestią czasu.Dane dotyczące smogu w Krakowie były przerażające. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego podał, że w 2017 r. przez 188 dni przekroczone były normy zanieczyszczeń PM10. Z badań wynikało,  że 35% zachorowań na raka płuc było efektem zanieczyszczenia powietrza, a 400 osób rocznie przedwcześnie umierało w związku z powikłaniami chorób spowodowanych stałym wpływem smogu na organizm człowieka. Nic więc dziwnego, że projekt „Zaciągnij się po-Tężnie – solankowe orzeźwienie dla Krakowa”, zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego przez grupę studentów, z miejsca zyskał poparcie.  Wkrótce przy ul. Padniewskiego, przy Łąkach Nowohuckich ruszyła budowa tężni. 

Zobacz także: Wieliczka: tężnia solankowa jak drewniana warownia>>

Tężnia Nowa Huta - pożar

Pierwsza tężnia solankowa w Nowej Kucie była budowana w ramach rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego. Składała się z trzech wygiętych w łuk 18-metrowych ramion, zbudowanych z drewna modrzewiowego i wypełnionych gałązkami tarniny. Pod koniec maja 2018 r. planowano zasilić konstrukcję solanką z kopalni soli w Wieliczce. Otwarcie planowano na 4 czerwca. W nocy z 22 na 23 kwietnia 2018 r. wybuchł pożar - tężnia w Nowej Hucie stanęła w ogniu. Płomienie szybko zniszczyły wszystkie trzy jej drewniane ramiona, ale nie uszkodził głównego mechanizmu. Ze wstępnych ustaleń śledczych wynikało, że do pożaru tężni doszło w wyniku podpalenia. Prokuratura umorzyła jednak postępowanie w sprawie pożaru z powodu niewykrycia sprawcy.

Tężnia Nowa Huta - odbudowa

W 2019 r. zdecydowano obiekt przy ul. Padniewskiego w Nowej Hucie odbudować. Do budowy wykorzystano ten sam projekt – nowa tężnia też jest trójramienna, a każde wygięte ramię ma 18 metrów długości. Ramiona są drewniane, obłożone tarniną z Bieszczad, czyli najlepszym materiałem w Polsce dla tego typu obiektów. Solankę dostarcza kopalnia soli w Wieliczce. Solanka z niecki jest transportowana specjalnymi rynnami i rozprowadzana po ścianach z tarniny. Ściany są nachylone pod kątem, dzięki temu solanka rozbija się o gałęzie, tworząc aerosol. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem.

Tężnia Nowa Huta - otwarcie

Obiekt będzie czynny cały rok, między godziną 7. a 20. Zadaszenie jeden ze ścian umożliwia korzystanie z niej nawet przy padającym deszczu. Tężnię ma uzupełniać pawilon usługowy. Tuż obok tężni powstała nowoczesna strefa relaksu z podświetlanymi urządzeniami, służącymi do zabawy i rekreacji nawet po zmroku. Nad zalewem stworzono też plażę. Tężnia w Nowej Hucie jest już gotowa, jednak z powodu koronawirusa mieszkańcy na razie nie mogą z niej korzystać.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Tężnia w Nowej Hucie już gotowa. Kiedy otwarcie?