Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

The Smile - uśmiechnięty budynek w Nowym Jorku od BIG

WG

W dzielnicy Harlem w Nowym Jorku powstał „uśmiechnięty budynek” - The Smile. To dzieło architektów z kopenhaskiej pracowni BIG (Bjarke Ingels Group).

The Smile w Nowym Jorku. Proj. BIG
The Smile w Nowym Jorku. Proj. BIG
Fot. Pernille i Thomas Loof / mat. BIG

Budynek stoi przy East 126th Street, pomiędzy dwoma innymi domami. Jego zakrzywiony front i lekkie odchylenie od ulicy
sprawiają, że przypomina szeroki uśmiech, stąd nazwa budowli.

The Smile: spokojna elewacja

Bryła ma kształt litery T. Poprzeczna belka jest łukowata i zwrócona frontem do ulicy. Łagodnie pochyla się do wewnątrz, dzięki czemu mieszkania są dobrze doświetlone. Cały budynek pokrywa elewacja z czernionych paneli ze stali nierdzewnej i tej samej wielkości okien, co przywodzi na myśl szachownicę. Okna i panele mają „historyczną” wielkość, czyli ich wymiary typowe dla budynków dzielnicy.

Stalowe panele zostały wyprodukowane w Niemczech, Powstały w wyniku połączenia obróbki mechanicznej, chemicznej i
elektrochemicznej. Nie są lakierowane. Zostały skonfigurowane w taki sposób, że każdy odbija niebo i światło w nieco inny sposób, co skutkuje różnymi odcieniami czerni. Inspiracją dla nich była teksturowana powierzchnia księżyca. Ciemna fasada idealnie łączy się z czarną i czerwoną cegłą budynków w sąsiedztwie.

The Smile w Nowym Jorku. Proj. BIG
The Smile w Nowym Jorku. Proj. BIG
Fot. Pernille i Thomas Loof

The Smile: barwne wnętrze

O ile fasada budynku jest ciemna, jego wnętrze eksploduje barwami. Już wejścia do budynku są oznaczone kolorowymi kafelkami. Takie same kafelki, ułożone w jodełkę, znajdują się w holu. Barwne są także skrzynki pocztowe. Użyte kolory: czerwienie, błękity, zielenie i żółcie, nawiązują do historii wielokulturowego Harlemu, są ukłonem dla mieszkańców przybyłych zwłaszcza z Portoryko i Karaibów.

The Smile: wyposażone mieszkania

The Smile to budynek wielofunkcyjny. Na parterze mieści się szkoła pielęgniarska, powyżej na 11 kondygnacjach są mieszkania. Jest ich 223. 163 mieszkań jest wynajmowana po cenach rynkowych (we wrześniu 2020 roku zaczynała się od 2256 USD za miesiąc), a 70 zostało przeznaczonych dla osób o niskich i średnich dochodach (pierwszeństwo mają mieszkańcy Harlemu). Wszystkie apartamenty mają okna sięgające od podłogi do sufitu, z których roztacza się widok na East Harlem w kierunku Central Parku, a także na Bronx.

Mieszkania mają jedną lub dwie sypialnie. Dominuje w nich neutralna, minimalistyczna paleta barw i materiałów. Apartamenty
od strony północnej (z widokiem na Bronx) są urządzone w stylu industrialnym z wyeksponowanym betonem, a od południa
wyposażone są w odsłonięte stalowe kratownice i szafki kuchenne wykonane z włoskiej stali. Każde mieszkanie jest wyposażone w
inteligentne zamki bezdotykowe, pralkę, suszarkę i duże szafy.

The Smile: wspólna przestrzeń

Mieszkańcy mają do dyspozycji siłownię, spa i saunę. Każdy ma dostęp do przestrzeni z kuchnią, w której można pracować lub
prowadzić rozmaite warsztaty. Wspólne wnętrza, kształtowane dodatkowo przez oświetlenie, odzwierciedlają zakrzywioną
zewnętrzną formę budynku. Na dachu poprzecznego skrzydła znajdują się baseny i jacuzzi, a fragmenty powierzchni pokryto trawą
– to miejsce m.in. na grillowanie.

Pracownia BIG, założona przez Bjarke Ingelsa projektuje i buduje nowatorskie i spektakularne bryły w całym świecie. Są to m.in.
budynek Lego House w duńskim Billund, VIA 57 West i 2 World Trade Center w Nowym Jorku, Europa City w Paryżu, siedziby Google w  Kalifornii i Londynie Pierwszym projektem w Europie Środkowo-Wschodniej jest miejski kwartał pomiędzy ulicami Towarową i Miedzianą w Warszawie – pod nazwą Towarowa 22.

Zobacz: Towarowa 22 w Warszawie od BIG - Bjarke Ingels Group [PROJEKT]>>

    Więcej o:

Skomentuj:

The Smile - uśmiechnięty budynek w Nowym Jorku od BIG