Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin

WG

Wielki Mur Chiński stał się symbolem Chin. To najokazalsza tego budowla tego typu na świecie.Co warto o niej wiedzieć? Czy mur naprawdę widać z kosmosu?

Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński
Fot. Shutterstock / aphotostory

Mur Chiński (Wielki Mur Chiński)

Wielki Mur Chiński jest jednym z największych i najsłynniejszych zabytków w Chinach - każdego roku odwiedza go około 14 mln turystów. To także jedna z najsolidniejszych konstrukcji na ziemi - cegły sklejono m.in. za pomocą mąki ryżowej wymieszanej z wodą. W 1987 roku Wielki Mur Chiński wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Wielki Mur Chiński to nazwa nadana przez Anglików w XIX w. Chińczycy mówią o nim Wànli Chángchéng, czyli Mur 10 Tysięcy Li. 10 tysięcy oznacza u Chińczyków coś nieskończonego. Li to jednostka miary.

Mur Chiński: kiedy powstał? Ile lat go budowano?

Według tradycji Mur wzniesiono na rozkaz pierwszego cesarza Chin w III w p.n.e. Miał stanowić zarówno zaporę przed najazdem, jak i być symbolem potęgi władcy. Znaleziska archeologiczne wskazują jednak na VI-VIII w p.n.e. Obecna linia i postać Wielkiego Muru Chińskiego powstała dopiero w XV wieku za panowania dynastii Ming.  Ostatni fragment Wielkiego Muru zbudowano w 1878 r. pod koniec panowania dynastii Qing.

Wielki Mur Chiński służył nie tylko jako obrona przed barbarzyńcami. Miał też chronić przed... demonami „grasującymi” po nieurodzajnych terenach. Ponieważ wierzono, że demony nie w stanie przekroczyć zakrzywionych konstrukcji, mur nie ma prostej linii. Tworzy go wiele odcinków, które były wznoszone na przestrzeni wielu wieków zupełnie różnymi technikami.

Wielki Mur Chiński
Wielki Mur Chiński
Fot. shutterstock / aphotostory

Mur Chiński: wymiary

Szerokość Wielkiego Muru Chińskiego u podstaw wynosi ok. 6,5 m, zaś wysokość 9 m. Na górze mur ma 5,5 m szerokości. Mogło po nim przejechać pięć koni w szeregu albo maszerować 10 żołnierzy. Jego średnia wysokość wynosi 9 m, a wieże strażnicze wznoszą się na wysokość 12 m.

Ile km ma Mur Chiński?

Nie ma jednego „wielkiego muru”, nieprzerwanej i spójnej konstrukcji, dlatego nie można określić dokładnej jego długości. Pod uwagę bierze się cały system fortyfikacji – łącznie z rzekami, wzgórzami i rowami. Tak licząc Wielki Mur Chiński ma najprawdopodobniej 21 196 km. Tradycyjnie jednak przyjmuje się, że mur (jako budowla) biegnie od miejscowości Shanhaiguan nad Zatoką Liaotuńską (Morze Żółte), przez Mongolię Wewnętrzną, do przełęczy Jiayuguan w górach Qilian Shan i ma ok. 2.4 tys. 

Co więcej, mur maleje. W okresie świetności budowla liczyła ponad 7600 km długości, dziś  nie ma już około połowy muru.  Na niektórych odcinkach, mimo prawnej ochrony państwa, jest on rozbierany przez mieszkańców, a z pozyskanego materiału powstają domy i budynki gospodarcze.

Wielki Mur Chiński: jak jest zbudowany?

Mur zbudowano na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi, którą obmurowano cegłami, całość sklejono za pomocą mąki ryżowej i wody. Obliczono, że do budowy użyto 300 milionów m² materiałów, co wystarczyłoby do zbudowania 120 piramid Cheopsa, lub do postawienia dwumetrowego muru opasującego całą Ziemię na równiku.

Linie fortyfikacyjne w północnych Chinach w różnych okresach historycznych, określane łącznie jako „Wielki Mur"
Linie fortyfikacyjne w północnych Chinach w różnych okresach historycznych, określane łącznie jako „Wielki Mur"
Fot. By Maximilian Dörrbecker (Chumwa) - This map results from a map request to the Kartenwünsche in the Kartenwerkstatt. You can make as well a request for a new map., CC BY-SA 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3952640

Mur Chiński z kosmosu zdjęcia satelitarne

Zastanówmy się, czy Wielki Mur Chiński rzeczywiście widać z kosmosu? Nie, nie widać. Już w XVIII wieku pojawi się mit „kosmiczny”, czyli przekonanie, że mur jest widoczny z księżyca. Przed II wojną światową (w 1938 roku) spopularyzował go amerykański podróżnik Richard Halliburton. W swojej książce „Second Book of Marvels” podał bardzo przekonywającą informację, która przetrwała do dzisiaj.

A jednak. Wielkiego Muru Chińskiego nie widać nawet z orbity okołoziemskiej - jest bowiem względnie wąski, nie ma w nim długich prostych odcinków, i nie kontrastuje z otoczeniem.  Jest już ledwo widoczny z wysokości ości 2,5 km.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin