Wieżowce

Wieżowce w Nowym Jorku. Najsłynniejsze drapacze chmur

Wieżowce to wysokie budynki, w których można mieszkać lub pracować. Chociaż nie ma żadnej definicji, w Stanach Zjednoczonych wieżowiec to budynek przekraczający 150 metrów.

Pierwsze nowoczesne drapacze chmur zaczęły powstawać pod koniec XIX-wieku w Chicago i Nowym Jorku. Ich konstrukcje wznoszono na stalowym szkielecie, który zastąpił żelbet. Dziś stare wieżowce wciąż robią spore wrażenie! Historyczne słynne drapacze chmur są celem wycieczek milionów, a zdjęcia wieżowców pojawiają się na wszystkich pamiątkach. Nowe wieżowce powstają dziś wszędzie, na każdym kontynencie. Najpiękniejsze wieżowce zobaczyć można m.in. w Nowym Jorku, Tokio, Singapurze i Dubaju. W Warszawie widać także wieżowce w trakcie budowy. To tutaj powstaje Varso - najwyższy wieżowiec w Europie Środkowej. Będzie miał 310 metrów.

Ciekawostki o wieżowcach: "dziadkiem wszystkich wieżowców" jest Flaxmill w Shrewsbury z 1797 roku. Najwyższy wieżowiec na świecie to Burj Khalifa w Dubaju - ma 828 metrów

 • SLOWA KLUCZOWE:

  Kraków - najwyższe wieżowce Europy?

  Do wyścigu na wieżowce dołączył Kraków. Podczas ostatnich targów nieruchomości w Cannes pojawił się projekt budowy dwóch wież po 311 m. każda, które byłyby najwyższe w Europie.

 • 4. Rondo 1. Powiew wielkiego świata w centrum Warszawy. Zaprojektowany przez wieżowcowych potentatów z pracowni Skidmore, Owings & Merill budynek stał się jedną z dominant miasta. Co prawda równie dobrze mógłby stanąć w Hongkongu w latach '80, ale nie przeszkadza to stwierdzić, że jest jedną z najciekawszych nowych warszawskich inwestycji.

  Rondo 1 - ekologiczny wieżowiec w Warszawie

  Warszawski biurowiec Rondo 1 jako pierwszy w Europie wieżowiec otrzymał certyfikat ekologiczny LEED Gold w kategorii "Budynki istniejące". Między innymi dzięki temu, że aż dwie trzecie jego pracowników dociera do swoich biur komunikacją miejską.

 • 26.01.2011 WROCLAW , BUDOWA NAJWYZSZEGO WIEZOWCA WE WROCLAWIU SKY TOWER . FOT. MIECZYSLAW MICHALAK / AGENCJA GAZETA

  Sky Tower na półmetku

  Wieża Sky Tower ma już ponad 100 metrów wysokości, tym samym stała się najwyższym budynkiem we Wrocławiu. Całkowita wysokość wieżowca wyniesie 212 metrów. Finał inwestycji, za którą stoi Leszek Czarnecki, przewiduje się na koniec 2012 roku. Zobacz relację z budowy [FILM].

 • Z okien apartamentu będzie można dostrzec przemiany Warszawy: bloki mieszkalne z lat '60, współczesne, "szklane domy" i wkomponowaną zieleń podwórzy.

  Złota 44 - fotorelacja ze wstrzymanej budowy

  Budowa wieżowca projektu Daniela Libeskinda zamarła wiele miesięcy temu. Teraz czeka na decyzję wojewody. Przyszłość apartamentowca jest niepewna, a jak wygląda stan obecny? Żelbetowy szkielet ma dopiero jedną trzecią wysokości, a już z jego pięter rozpościera się zachwycający widok na dynamiczną panoramę Warszawy.

 • szkieletor kraków

  Biurowiec Szkieletor

  Z ostatniej chwili! Na ósme piętro Szkieletora, opustoszałego wieżowca w Krakowie wprowadzili się pracownicy biurowi. Codziennie od godziny 22.00 można obserwować ich pracę w oświetlonym biurze, którego okna wychodzą na ul. Beliny-Prażmowskiego.

 • zrównoważone budownictwo, ekologia, wieżowce, polska architektura, wieżowiec, mode:lina, evolo architecture, Gesterbine

  Wieżowiec na ratunek Wielkopolsce

  Ekolodzy i naukowcy biją na alarm: Wielkopolska stepowieje. Czy wieżowiec Gesterbine, autorstwa pracowni mode:lina, zatrzyma ten proces?

 • Sea Towers już z iglilcą

  Sea Towers sięgnęły nieba

  141,6 metra - taką wysokość ma już gdyński apartamentowiec Sea Towers.

 • Internet

  Angel Wings - nowe wieżowce we Wrocławiu

  Firma Wings Development dostała pozwolenie na budowę apartamentowców Angel Wings przy Walońskiej na Starym Mieście. Jedna z dwóch wież luksusowego kompleksu będzie miała aż 160 metrów wysokości.