Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zielona Marszałkowska - już niedługo tak może wyglądać centrum Warszawy

Mat. UM Warszawa/ red. WG

Marszałkowska - jedna z głównych ulic Warszawy, ma stać się zielona aleją ze szpalerami drzew, ścieżkami rowerowymi i nowymi przejściami dla pieszych. Zarząd Dróg Miejskich ogłosił właśnie przetarg na projekt wykonawczy Zielonej Marszałkowskiej.

Już niedługo tak może wyglądać ul. Marszałkowska
Już niedługo ul. Marszałkowska się zazieleni! Wizualizacja poglądowa. Ogłoszony przetarg dotyczy odcinków od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej i od ul. Królewskiej do placu Bankowego
Wiz. mat. prasowe

"Ruch jak na Marszałkowskiej" - ten zwrot na stałe wszedł do naszych słowników. Nic dziwnego - przecinająca centrum miasta Marszałkowska to jedna z głównych stołecznych ulic. Niestety nie ma nic wspólnego z reprezentacyjną aleją - wszystko przez wszechobecny beton, brak zieleni, chaotyczne szyldy, liczne reklamy, brak infrastruktury rowerowej i zbyt małą ilość przejść dla pieszych.

Na szczęście ulicę Marszałkowską czeka metamorfoza. Wszystko w ramach programu Nowe Centrum Warszawy, zakładającego przekształcenie ścisłego śródmieścia Warszawy w wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń publiczną. Na Marszałkowskiej przybędzie zieleni, powstaną nowe przejścia dla pieszych i drogi dla rowerów. Ulica ma stać się aleją godną centrum stolicy.

Przeczytaj więcej o programie Nowe Centrum Warszawy>>

Zielona Marszałkowska

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił niedawno przetarg na projekt wykonawczy zmian na tej ulicy. Obejmuje on dwa odcinki: od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej i od ul. Królewskiej do placu Bankowego. Oba zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej” przygotowaną przez Zarząd Zieleni i skonsultowaną z mieszkańcami. Zakłada ona wprowadzenie w przestrzeni ulicy znacznie więcej zieleni. Pojawi się ona m.in. w pasie dzielącym, pomiędzy jezdniami a torowiskiem. Projekt będzie przewidywał w tym miejscu nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.\

Przeczytaj także: Jeden z najdłuższych mostów pieszo-rowerowych na świecie powstanie w Warszawie. Połączy Bulwary Wiślane z Pragą>>

Marszałkowska stanie się bardziej przyjazna pieszym i rowerzystom. Na obu odcinkach chodnik zostanie przebudowany i oddzielony od drogi rowerowej. Rowerzyści zyskają trasę po obu stronach ulicy (od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego, które już w tym roku czeka przebudowa) oraz po zachodniej stronie ulicy aż do pl. Bankowego. Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy Żurawiej i Wilczej. Przewidziana jest też rezerwa pod nową zebrę na Osi Saskiej. Przebudowane zostaną również przystanki tramwajowe, a sygnalizacja na całej ulicy będzie ustawiona na priorytet dla komunikacji zbiorowej.

Mniej chaosu na Marszałkowskiej

Dodatkowo, projekt ma przewidzieć jednolite zasady lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki.

Zobacz także: Warszawa - uchwała krajobrazowa unieważniona! Wojewoda mazowiecki zadecydował>>

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego. Przebudowa może się rozpocząć w 2022 roku.

Jeszcze w tym roku na odcinku wzdłuż pl. Defilad, na którym pojawią się nowe drzewa i krzewy, równy chodnik, droga dla rowerów i pas do parkowania na jezdni. Przebudowany zostanie rejon ronda Dmowskiego, wokół którego powstaną nowe przejścia dla pieszych (na osi ul. Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej). Pojawią się również przejazdy dla rowerów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zielona Marszałkowska - już niedługo tak może wyglądać centrum Warszawy