Dom w cenie kawalerki. Architekci zbudowali go dla siebie

Dom z wrocławskich Osobowic zaprojektowali dla siebie architekci z pracowni GRID (Agnieszka Zając i Artur Toboła). Projekt nawiązuje do starych zabudowań gospodarskich

Szukając działki pod budowę domu architekci znaleźli przedwojenne gospodarstwo właśnie na wrocławskich Osobowicach, jednak jego właściciele nie byli zainteresowani sprzedażą.

Gdy w następnym roku kupiliśmy działkę położoną 100 m od wspomnianego gospodarstwa mieliśmy wciąż w głowach obraz tamtej zabudowy. Zrealizowany dom jednorodzinny formą odzwierciedla wrażenia jakie pozostawiła w nas prostota i piękno minionej architektury. Dzięki oszczędnym środkom wyrazu i powściągliwej, ale bardzo charakterystycznej formie stodoły nawiązującej do zespołu zabudowy z sąsiedztwa, dom doskonale harmonizuje się w naszej ocenie z pejzażem łąk oraz prezentuje równowagę pomiędzy tradycyjną formą a współczesnym detalem - mówią architekci.

Autorzy projektu dodają, że podstawowym założeniem było, by na niewielkiej narożnej działce i przy ograniczonym budżecie umieścić dwie niezależne funkcje - dom oraz pracownię. Przyjęty przez nich układ zakładał budowę niezależnej parterowej pracowni połączonej tarasem z budynkiem mieszkalnym. Bryły budynków połączone drewnianym parkanem dzielą działkę na 2 strefy: prywatny południowo-wschodni ogród i otwartą od zachodu część frontową. Układ wewnętrzny budynku mieszkalnego to otwarty plan parteru zbudowanego wokół centralnie położonych schodów. Na piętrze zaprojektowano, dostępną przez otwartą antresolę, główną sypialnię wraz z garderobą oraz łazienką.

Estetyka wnętrza, po części podyktowana budżetem, bazuje na wykorzystaniu materiałów konstrukcyjnych jako elementów tworzących wnętrze dlatego zrezygnowano z tynków wewnętrznych na ścianach konstrukcyjnych, wyeksponowano stropy prefabrykowane, nadproża oraz drewnianą konstrukcję dachu.

By nadać architekturze lokalnego klimatu architekci do budowy zastosowali tradycyjne materiały: drewno, cegłę oraz tynk. Dzięki temu powstał prosty dom o dwuspadowym dachu, który nie konkuruje z otoczeniem, lecz staje się dla niego tłem i elementem porządkującym. Elewację budynku stanowią deski z drewna modrzewiowego imitujące "drzwi do stodoły" , które zostały pomalowane na czarny kolor.

Bryła jak i wnętrza cechuje skromność i nowoczesność. Pomimo, że dom wykończono przy minimalnym nakładzie środków, posiada on wyjątkowy styl. Elementami dominującymi są tu beton jako wykończenie podłóg i stropów prefabrykowanych oraz biel nietynkowanych ścian.

Dom ma prawie 160 mkw powierzchni użytkowej, a jego budowa zmieściła się w budżecie wynoszącym 300 tys. zł.

ZDJĘCIA>>

 

d

Więcej o:
Komentarze (57)
Dom w cenie kawalerki. Architekci zbudowali go dla siebie
Zaloguj się
 • Gość: Justyna

  Oceniono 22 razy 14

  Mi się ten projekt podoba. Prawda jest taka, że ludziom którzy wypowaidają się negatywnie o tym projekcie w komentarzach podobaja się domy dworki- myle się? a nie trzba mieć duzo wyobraźni, wystarczy troszke pomysleć. Te domy szpecą okolice ponieważ za pomocą tanich materiałów udają coś czym nie są, TUTAJ MAMY DO CZYNEINIA Z TANIĄ ALE NIE TANDETNĄ ARCHITEKTURĄ,ARCHITEKTURA BEZ KOMPLEKSÓW, nie ma przepychu na siłę, za to duży plus. Ponadto piękne wnętrze.

 • Gość: zorro

  Oceniono 19 razy 13

  @Gość: luka
  Nie "ubrać kurtkę", tylko "założyć kurtkę". Dopiero po pokonaniu tego szczebla dasz radę ruszyć w kierunku pracowni.

 • Gość: mono

  Oceniono 11 razy 9

  300 tys to standardowy koszt domu z działką w wielu zakątkach polski..... Więc osiągnięcie z punktu widzenia ekonomicznego to nie jest. Wystarczy nie wynajmować developera do całości, tylko zlecać prace poszczególnym małym ekipom

 • Gość: skrilax

  Oceniono 14 razy 8

  świetny projekt, oszczędny i prosty, doskonale nawiązuje do poniemieckiej zabudowy wiejskiej z XIX w. gratuluję!

 • pilot.tv

  Oceniono 14 razy 6

  W Detroit to domy stoja za darmo - powierzchnia wieksza niz 100m2. A ja sie zapytuje gdzie mozna kupic kawalerke za 300tys PLN? I czy ktos to kupuje? Ostatnio kawalerki widziałem po 80tys PLN. Czyli dom powinien byc w cenie 80 tys PLN.

 • Gość: Piotrek

  Oceniono 12 razy 6

  Kilka fajnych pomysłów ogólnie na plus

 • Gość: dor.ota

  Oceniono 11 razy 5

  Bardzo dobry projekt. Przemyślany, logiczny. Można jedynie dopracować wnętrze.
  Miejsce dla dzieci? No cóż, jest dodatkowa sypialnia na dole.

 • Gość: wqurwiony

  Oceniono 8 razy 4

  co za abnegat pisał ten artykuł?! Srednio cena domu do stanu deweloperskiego to 2500PLN co przy metrazu 160 daje 400k PLN + wykonczenie+ koszt dzialki. Biorac pod uwage Osobowice daje to razem ~600k PLN. Prosze mi pokazac w okolicy kawalerke w takiej cenie! Zakladajac cene metra na 6000 PLN kawalerka ma 100m2?! Z drugiej strony przyjmujac metraz kawalerki na 35m2 cena metra wynosi ~17000!!!
  Tak czy inaczej ten artykul to totalna bzdura zreszta jak wiekszosc rzeczy serwowane przez media.
  Autor powinien popelnic rytualne sepuku.

 • panpererinos

  Oceniono 10 razy 4

  Kawalerka za 300 tysięcy? W tej cenie można kupić trzypokojowe mieszkanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX