Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury

Mat. prasowe

Wystartowała już jedenasta edycja międzynarodowe konkursu International VELUX Award skierowanego do studentów architektury. Tematem przewodnim jest światło naturalne. Projekty nagradzane są w dwóch kategoriach: "Światło naturalne w budynkach" oraz "Badania nad światłem naturalnym".

International VELUX Award 2024
International VELUX Award 2024
Fot. mat. organizatora

Grupa VELUX już po raz jedenasty zaprasza studentów architektury do udziału w międzynarodowym konkursie International VELUX Award, którego tematem przewodnim jest światło naturalne. Konkurs ma ugruntowaną pozycję i od lat cieszy się dużą popularnością wśród polskich studentów, którzy kilkakrotnie zdobyli Grand Prix. W ostatniej edycji zwyciężył projekt zespołu z Politechniki Poznańskiej. Zapisy już ruszyły i potrwają do 1 kwietnia 2024 roku.

Konkurs International VELUX Award - naturalne światło w roli głównej

Celem konkursu jest zachęcenie studentów architektury do podejmowania wyzwań i pogłębiania wiedzy na temat roli światła dziennego w architekturze, tego szczególnego i zawsze ważnego źródła energii, światła i życia. To prawdopodobnie największy, międzynarodowy konkurs dla studentów architektury. Od początku konkursu, czyli od 2004 roku nadesłano ponad 6000 projektów, z 800 uczelni, ze 130 krajów z całego świata. Projekty nagradzane są w dwóch kategoriach: "Światło naturalne w budynkach" oraz "Badania nad światłem naturalnym".

Konkurs International VELUX Award - jak wziąć udział?

Aby wziąć udział w konkursie International VELUX Award 2024, studenci w pierwszej kolejności muszą zarejestrować się, podając swoje imię i nazwisko, adres e-mail, nazwę uczelni i kraj. Następnie mogą utworzyć zespół, dodać opiekuna naukowego i rozpocząć pracę nad projektem. Rejestracja odbywa się pod adresem https://iva.awardsplatform.com/ i trwa do 1 kwietnia 2024 roku. Drugi etap konkursu to złożenie pracy w terminie od 15 kwietnia do 30 maja 2024 r. Warunkiem koniecznym do złożenia pracy konkursowej jest wcześniejsza rejestracja.

Studenci - indywidualnie lub zespołowo - mogą pracować nad projektami w dwóch kategoriach: "Światło naturalne w budynkach" lub "Badania nad światłem naturalnym". Każdy student lub zespół powinien mieć swojego opiekuna naukowego, który również ma szansę na otrzymanie nagrody, jeśli jego zespół zwycięży.

Latem 2024 roku jury wybierze zwycięzców w obu kategoriach w każdym z pięciu regionów ustalonych przez Międzynarodową Unię Architektów: 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) obu Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki. Dziesięciu finalistów zaprezentuje jury swoje projekty osobiście, zimą 2024 roku. Wtedy jury wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z kategorii konkursowych. Pula nagród w konkursie wynosi aż 30 000 euro.

Konkurs International VELUX Award jest organizowany przy ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (International Union of Architects, UIA). W ostatniej edycji studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka zostały laureatkami Grand Prix konkursu. Ich projekt "TIP – Time Indicate Protection", zdobył nagrodę główną w kategorii "Światło naturalne w budynkach". Opiekunem naukowym zespołu była mgr inż. arch. Patrycja Kamińska.

Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka - zdobyły nagrodę regionalną w konkursie International VELUX Award 2022.
Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka - zdobyły nagrodę regionalną w konkursie International VELUX Award 2022.
Fot. mat. organizatora

Pomysł na udział w konkursie zrodził się podczas opracowywania innowacyjnego modułu elewacyjnego w ramach zajęć na Politechnice Poznańskiej. Obszerny temat konkursu i swoboda interpretacji zachęciły nas do zajęcia się zagadnieniem światła naturalnego w budynkach mieszkalnych i analizy, jak przy pomocy modularnego systemu elewacyjnego można poprawić obecne warunki mieszkaniowe. Dodatkowo niesamowitą motywacją była dla nas możliwość otrzymania komentarza zwrotnego od Jury, w którym zasiadają tak cenieni architekci.Udział w konkursie to cenne doświadczenie, po którym wiemy więcej - co robimy dobrze, a jakich błędów unikać w przyszłości. Międzynarodowy charakter konkursu IVA daje możliwość zaprezentowania swoich pomysłów i zwrócenia uwagi na istotne dla nas problemy szerokiemu gronu odbiorców.

 

powiedziały Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka, laureatki Grand Prix IVA 2022.
International VELUX Award 2024
International VELUX Award 2024
Fot. mat. organizatora

Konkurs International VELUX Award - kluczowe daty

  • 1 kwietnia 2024 - zamknięcie rejestracji
  • 15 kwietnia 2024 - rozpoczęcie przesyłania projektów
  • 30 maja 2024 - zakończenie przyjmowania projektów
  • Lato 2024 - posiedzenie jury i ogłoszenie zwycięzców regionalnych
  • Jesień/zima 2024 - warsztaty dla zwycięzców regionalnych / prezentacje dla jury / ogłoszenie zwycięzców globalnych

Szczegółowe informacje o konkursie, zasadach udziału w International VELUX Award 2024 oraz o nagrodach można znaleźć na stronie daylightandarchitecture.com.

    Więcej o:

Skomentuj:

11. edycja konkursu International VELUX Award dla studentów architektury