architektura na świecie
Architektura z natury, czyli biophilic design
Biophilic design to jeden trendów w architekturze. Polega on na tworzeniu przestrzeni, która korzystnie działa na nasze samopoczucie. Efekt ten osiąga się m.in. przez użycie naturalnych materiałów i integracji budynku z roślinnością. Tymi założeniami kierowali się architekci z pracowni dRMM Architects projektując w Oldham ośrodek dla osób dotkniętych chorobą nowotworową.
Nowy landmark Hamburga. 235-metrowy wieżowiec według projektu Davida Chipperfielda
Gdy w ubiegłym roku, po 10 latach budowy, otwarto imponującą filharmonię nad brzegiem Łaby, zdjęcia z Hamburga obiegły światowe media. Gmach zaprojektowany przez szwajcarską pracownię Herzog & de Meuron to serce rewitalizowanej dzielnicy HafenCity. Dziś już wiemy, że w obrębie dawnego portu powstanie kolejny landmark. Tym razem to 235-metrowy wieżowiec. Zwycięski projekt powstał w pracowni Davida Chipperfielda.
Muzeum sztuki w każdym mieście! [PRZEGLĄD]
Podobno gdy społeczeństwo osiąga wyższy poziom dobrobytu, zaczyna budować muzea sztuki - tak dzieje się na całym świecie. Dobre (także architektonicznie) galerie podnoszą prestiż, przynoszą rozgłos, przyciągają turystów.
Fasada jak witryna wystawowa. Biurowiec i pokój rzeczywistości wirtualnej w Danii
Architektura nowego budynku Experience Center w głównej siedzibie Reynaers w Duffel jest spójna z jego funkcją. Wewnątrz mieszczą się między innymi multimedialne sale ekspozycyjne i pokój rzeczywistości wirtualnej AVALON.
Najciemniejszy budynek na świecie - pawilon w Pjongczangu. Efekt kosmicznej otchłani w świetle dziennym
Na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu o najlepsze wyniki walczą nie tylko sportowcy. Architekt Asif Khan zaprojektował pawilon, który okrzyknięto najciemniejszym budynkiem na świecie. Co to oznacza? Spoglądając na fasadę odnosimy wrażenie jakbyśmy patrzyli w otchłań kosmiczną.
Olimpijskie kolekcje 4F w pawilonie inspirowanym obserwatorium na Śnieżce i górską architekturą
W południowokoreańskim Pjongczangu polscy olimpijczycy powalczą o medale, już po raz piąty ubrani w stroje zaprojektowane przez markę 4F. Wcześniej jednak olimpijskie kolekcje odwiedziły największe na świecie targi branży sportowej - ISPO Monachium 2018, gdzie zostały zaprezentowane na stoisku targowym zaprojektowanym przez architektów z pracowni mode:lina.
Pałac Kultury z rodzeństwem
Pałac Kultury i Nauki to już ikona Warszawy. Jednak ten "dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego" nie był szczególnie oryginalnym prezentem w owych czasach. W samej Moskwie ma siedem sióstr, a w innych krajach kilku bardzo podobnych braci.
Muzeum jak wielki monolit
Rozbudowa zabytków zawsze stanowi dla architekta duże wyzwanie. Przykładem udanego połączenia historii i nowatorskiego podejścia do architektury jest projekt Kubus/Titan - dobudowana do pochodzącego z 1894 roku część wystawiennicza Muzeum Historycznego w Bernie, stolicy Szwajcarii.
Zamiast przaśnych pomników z brązu konceptualne miejsca pamięci. Najciekawsze formy upamiętnień ze świata
Pomniki nie muszą być nudne i oczywiste. Zobaczcie najciekawsze formy upamiętnień z różnych zakątków świata. Wybraliśmy te bez brązu i sztampy. Miejsca, które stają się częścią miasta nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Tymczasem w Polsce wciąż stawia się na dosłowne, figuralne przedstawienia postaci na wysokich cokołach. Przykładem jest planowany pomnik Lecha Kaczyńskiego.
Wertykalny las z mieszkaniami socjalnymi od Stefano Boeriego
Wieżowców Bosco Verticale czytelnikom Bryły nie trzeba przedstawiać. Wertykalny las w Mediolanie porasta 900 drzew. Dwie mieszkalne wieże wybudowane w dzielnicy Porta Nuova o wysokości 90 i 110 metrów mieszczą apartamenty dla zamożnych. Tymczasem Stefano Boeri rozwija projekt pionowego lasu. Wprowadza drzewa i zielone nasadzenia na balkony i fasady bloku w Eindhoven. Tym razem powstaną nie apartamenty, a mieszkania socjalne.
2018 RIBA International Prize - najlepsze budynki świata według brytyjskich ekspertów
Royal Institute of British Architects (RIBA) - największa organizacja zawodowa zrzeszająca brytyjskich architektów - od lat przyznaje nagrody projektantom i budynkom. Do niedawna RIBA doceniała tylko dorobek brytyjskich architektów, w 2016 roku jednak po raz pierwszy przyznała także nagrody międzynarodowe. Które obiekty nominowano w tym roku? Według jakich kryteriów są one oceniane? Przygotowaliśmy krótki przegląd.
Adaptacja budynku dawnej rzeźni na galerię sztuki w Ostrawie
Pracownia Roberta Koniecznego KWK PROMES przygotowała projekt adaptacji dawnej rzeźni w Ostrawie na centrum sztuki współczesnej. Obok oryginalnych, ceglanych murów pojawią się współczesne interwencje zaznaczone za pomocą odmiennego materiału - betonu.
Nudna i powtarzalna szeregówka? Nie w tym miejscu!
Zabudowa szeregowa nie musi być schematyczna, powtarzalna i nudna. Świetnie udowadnia to niezwykłe osiedle na planie stworzonym przez MVRDV, które powstało w holenderskiej Lejdzie. 670 budynków zostało zaprojektowanych przez 80 architektów. Każdy dom jest niepowtarzalny i odmienny od sąsiednich, a mimo to razem tworzą spójną całość!
Brutalizm na tapety. Fasady budynków we wnętrzach
Struktury, formy i detale konstrukcyjne znanych brutalistycznych budynków stały się inspiracją do zaprojektowania nadruków na tapety do wnętrz. Nietypowe wzory wprowadziła do swej oferty brytyjska firma Murals Wallpaper.
Foro Boca: niczym skała z betonu. Nowa filharmonia w Meksyku
Pod koniec minionego roku otwarto Foro Boca - filharmonię w Meksyku zaprojektowaną w pracowni Rojkind Arquitectos.
Morskie królestwo i las 600 choinek. Świąteczne dekoracje na świecie
Świąteczne iluminacje na dobre zagościły w przestrzeniach miast. Ich twórcy coraz częściej zabiegają już nie tylko o rozmach konstrukcji, lecz także ich jakość. Sięgają przy tym po energooszczędne tworzywa i inne ekologiczne rozwiązania - w tym materiały z recyklingu. A że forma to nie wszystko, zwykle budują przy tym odpowiednie narracje. Punktem wyjścia jest oczywiście światło jako symbol świętości. A punktem dojścia - zarówno lokalna integracja społeczna, jak i miejsce na podium w międzynarodowych konkursach. Zobaczcie nasz przegląd najciekawszych tegorocznych dekoracji na świecie. Różnorodność ich form, nietuzinkowe aranżacje i towarzyszące im historie budują atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Większość iluminacji pozostanie w przestrzeniach miast do połowy stycznia.
Szkło zamiast granitu. Projekt przebudowy słynnego wieżowca
Zdjęcie budynku AT&T znajdziemy w większości opracowań poświęconych architekturze ubiegłego wieku. Wieżowiec zyskał status ikony postmodernizmu. Na wieść o jego planowanej przebudowie w środowisku nowojorskich architektów zawrzało.
Świąteczne iluminacje polskich miast. Baśniowa aura z domieszką kiczu
Iskrzące się światełka, renifery, misie i królowe lodu zapełniły ulice polskich miast. Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym dekoracyjny kicz jest akceptowany bez jęków i narzekań. A tych, którzy ośmielą się go krytykować, uważa się za "Grinchów" próbujących popsuć świąteczną atmosferę. Nie wszystkie miasta idą jednak utartym szlakiem. Niektóre szukają charakterystycznych ozdób nawiązujących do tożsamości miejsca. W Gdańsku lampki choinkowe znalazły się na portowym żurawiu, jedne z piękniejszych świątecznych dekoracji znajdziemy w Parku Oliwskim. Bożonarodzeniowe scenografie na dobre wpisały się w polski pejzaż, a uroczyste iluminacje przyciągają tłumy mieszkańców. Zobaczmy zatem, co władze miast przygotowały w tym roku.
Luwr w Abu Zabi: zaglądamy do wnętrza [FOTOREPORTAŻ]
11 listopada otworzył swoje podwoje Luwr w Abu Zabi. To pierwszy przypadek, kiedy słynne francuskie muzeum użycza nazwy, zbiorów i kuratorskiej porady innej placówce na świecie. Posługiwanie się nazwą Luwr przez następne 30 lat zostało wycenione na 525 milionów dolarów. Natomiast doradztwo ekspertów i możliwość wypożyczania dzieł z przepastnych archiwów Luwru kosztowało Zjednoczone Emiraty Arabskie 750 milionów dolarów. W sumie to ponad miliard dolarów, a do tego trzeba doliczyć koszty budowy gmachu - te nie są znane. Zobaczcie wnętrze pierwszej filii francuskiego Luwru w obiektywie Pawła Paniczko.
Kolonia bloków w Singapurze 31 6-piętrowych bloków poukładano na sobie niczym klocki Jenga
Niczym klocki jenga na sześciokątnym planie. Interlace - apartamentowiec w Singapurze to według architektów nowa jakość mieszkania w bloku. OMA i Ole Sheeren stworzyli wertykalną wioskę poprzeplataną zielenią z widokiem na miasto i zatokę.
Grande Arche w Paryżu ponownie otwarty
W Paryżu przybyła nowa atrakcja turystyczna. Po trwającej dwa i pół roku renowacji, w osiem lat od zamknięcia, otwarto dla zwiedzających dach Wielkiego Łuku (Grand Arc de la Fraternite) w paryskiej dzielnicy La Défense.
Dom jak betonowy okręt. Niestraszne mu nawet serce cyklonu
The Stamp Hous to niezwykła realizacja z Australii, która wyróżnia się nie tylko niezwykłą estetyką, lecz także wyjątkową wytrzymałością i dbałością o środowisko. Własna oczyszczalnia ścieków, ogniwa fotowoltaiczne i wytrzymałość na wiatr wiejący z prędkością stałą 250 km/h to tylko niektóre cechy niecodziennego domu jednorodzinnego.
Metamorfoza betonowego amfiteatru na osiedlu z wielkiej płyty
Czasem niewielka zmiana może zupełnie odmienić miejsce i uczynić je atrakcyjnym dla mieszkańców. Tak stało się z betonowym amfiteatrem w Wilnie. Mikroinstalacja zaprojektowana przez architektów z NO Studio tchnęła nowe życie w zaniedbaną strefę osiedla.
Najlepsze budynki na świecie w 2017 roku. Zwyciężył dom z ubitej ziemi odporny na wstrząsy
W ostatnim czasie najważniejsze nagrody architektoniczne omijają wielkie inwestycje pretendujące do miana ikony. Jury międzynarodowych konkursów skutecznie ignoruje realizacje przystrajające się w piórka fantazyjnych form i drogich materiałów. Przestaje więc dziwić fakt, że tytuł budynku roku 2017 na największym festiwalu architektury w Berlinie otrzymał dom z ubitej gliny wybudowany w chińskiej wiosce.
Dom w stylistyce brutalizmu z zielonym patio [PROJEKT]
Dom jednorodzinny zaprojektowany w pracowni MFRMGR Architekci charakteryzuje monochromatyczna elewacja z betonu, asymetryczne wcięcia otworów okiennych urozmaicające rysunek elewacji i zielone patio, które wyznacza centrum domu. Budynek jest w trakcie realizacji.
Czandigarh - indyjskie miasto stworzone od zera. Projekt zaczął polski architekt, skończył Le Corbusier
Zanim ołówek do projektu Czandigarh przyłożył słynny Le Corbusier, nad planem nowej stolicy indyjskiej części Pendżabu i stanu Haryana pracował polski architekt Maciej Nowicki. Stworzenie tkanki miejskiej zupełnie od zera powierzył mu Albert Mayer. Pracę przerwała katastrofa lotnicza.
Corten - moda na rdzewiejące budynki
Stal corten (Cor-Ten) przebojem zdobywa świat. "Zardzewiała" okładzina elewacji od kilku lat jest najmodniejszym materiałem budowlanym. Z jej użyciem wznosi się mosty, domy jednorodzinne i muzea, szczególnie chętnie wśród zabytków. Poza niezwykłym wyglądem, materiał ten jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne i nie wymaga wiele pielęgnacji.
Świat zachwycił się chińską biblioteką. Okazuje się, że większość książek to nadruki na aluminium
Zdjęcia chińskiej biblioteki zaprojektowanej przez światowej sławy architektów z MVRDV obiegły Internet. Regały z książkami oplatają wnętrze od podłogi aż po sam sufit. Prawdą jest, że w większość z oglądanych na fotografiach książek to imitacje - nadruki na aluminium.
Tu zawsze musi być zimno! Architektura ze śniegu i lodu - od małego igloo do prawdziwych wieżowców
Śnieg i lód to w wielu miejscach na świecie prawdziwy materiał budowlany. Tam, gdzie temperatura spada znacznie poniżej zera, miejscowa ludność od dawna wznosiła czasowe lub całoroczne budynki z zamarzniętej wody. Ale i w innych miejscach powstają lodowe zamki i hotele, bo architektura ze śniegu to nie tylko schronienie przed zimnym wiatrem, ale także świetna zabawa i ochłoda w upalne dni.
Mamy drugi Luwr w... Abu Zabi. Otwarcie 11 listopada
525 milionów dolarów - tyle kosztowało arabskich szejków prawo do używania przez następne 30 lat nazwy Luwr. 750 milionów dolarów zapłacono za możliwość wypożyczania dzieł oraz doradztwo ekspertów najsłynniejszego muzeum na świecie. 11 listopada otwiera się Luwr w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich.