architektura na świecie

  • pawelgrobelny.com

    Sukces Pawła Grobelnego w Paryżu. Nagrodzono meble miejskie

    Paweł Grobelny otrzymał nagrodę "Les Defis Urbaines" za projekt mebli miejskich w paryskiej dzielnicy biznesowej La Defense.

  • Pierwsza podwodna restauracja w Europie powstanie na południowym wybrzeżu Norwegii.

    Powstanie pierwsza podwodna restauracja w Europie. Ma przypominać sztuczną rafę

    Architekci z pracowni Snohetta przedstawili projekt pierwszej podwodnej restauracji w Europie. Budynek niczym obły głaz zostanie na wpół zanurzony w toni morskiej. Restauracja z panoramicznym oknem znajdzie się na głębokości 5 metrów.

  • Muzeum Yves Saint Laurenta w Marrakeszu

    Otwarcie muzeum Yves Saint Laurent w Marrakeszu

    19 października w Marrakeszu otwiera się muzeum poświęcone twórczości znanego projektanta mody Yves Saint Laurenta. Powściągliwa ceglana bryła skrywa miękkie wnętrze w stylu haute couture.

  • Biuro Opera Software we Wrocławiu, projekt: mode:lina

    Iconic Awards: Biuro Opera Software nagrodzone po raz kolejny

    Paweł Garus oraz Jerzy Woźniak z pracowni mode:lina zostali uhonorowani prestiżową nagrodą ICONIC Awards 2017 za projekt wrocławskiego biura Opera Software.

  • Patchwork. The Architecture of Jadwiga Grabowska-Hawrylak, autor: Michał Duda, projekt graficzny: Kama Sokolnicka, wydawca Muzeum Architektury we Wrocławiu, Wrocław 2017

    Patchwork - wśród 10 najlepszych książek architektonicznych na świecie!

    Angielska wersja monografii "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" autorstwa Michała Dudy z Muzeum Architektury we Wrocławiu została uznana za jedną a najlepszych książek architektonicznych 2017 roku!

  • Wystawa 'Miejskie marzenia', Vitra Design Museum, Kuratorzy: Ronan i Erwan Bouroullec

    Miejskie marzenia - studium możliwości i repertuar nowych form

    "Miejskie marzenia" to wystawa pokazująca kilka prostych pomysłów na wprowadzenie wody, ognia i zieleni z powrotem do zurbanizowanej przestrzeni. Ekspozycję Vitra Design Museum powstałą przy współpracy z Les Champs Libres z miastem Rennes mogliśmy oglądać przy okazji Łódź Design Festival.

  • Hala gimnastyczna na kampusie Uniwersytetu Tianjin w Chinach, projekt: Atelier Li Xinggang Finalista w kategorii: Życie architektury/ budynki w użyciu

    Najlepsze fotografie architektury na świecie w 2017 roku

    Poznaliśmy 20 najlepszych fotografii architektury wyłonionych w międzynarodowym konkursie Arcaid Images Architectural Photography. Główna nagroda za najlepsze zdjęcie 2017 roku zostanie przyznana w listopadzie podczas Światowego Festiwalu Architektury w Berlinie.

  • Pnohm Penh to Siem Reap

    Modernizm w zakątkach Azji. Lokalne interpretacje stylu międzynarodowego

    Już od 12 października w Muzeum Architektury we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. "Translokacje modernizmu". Autorka fotografii Agata Bonenberg przygląda się architekturze Kambodży i Wietnamu, szukając lokalnych interpretacji w stylu międzynarodowym.

  • paryż, hotel, fouquet barriere hotel, edouard francois

    Renowacja w stylu COPY - EDIT

    Spór o kontekst należy do najbardziej problematycznych w architekturze. Budować w zgodzie z otoczeniem, czy na przekór narzuconym stylom? Francuski architekt Edouard Francois postanowił posłużyć się kontekstem i nowoczesnymi rozwiązaniami jednocześnie przy projektowaniu Fouquet Barriere Hotel.

  • Osiedle Alexandra Road Estate w Londynie, projekt: Neave Brown

    Złoty medal RIBA 2018 otrzyma Neave Brown

    Neave Brown otrzyma złoty medal RIBA 2018. Architekt znany jest m.in. z realizacji osiedla mieszkaniowego Alexandra Road Housing Estate. Tegoroczna nagroda przyznawana jest wcześniej niż zazwyczaj ze względu na zły stan zdrowia wyróżnionego architekta.

  • I nagroda w konkursie LafargeHolcim w kategorii Next Generation Europe. Projekt zagospodarowania dawnej fabryki w Łodzi na mieszkania.

    LafargeHolcim Awards: młodzi architekci z Polski docenieni

    Dwie pierwsze nagrody w kategorii Next Generation Europe LafargeHolcim Awards należą do Polaków. Pierwszą nagrodę zdobyła praca przekształcenia dawnej, łódzkiej fabryki na mieszkania autorstwa Małgorzaty Mader, drugą - adaptacja klasztoru jezuickiego na ośrodek leczenia uzależnień opracowana przez Jakuba Grabowskiego.

  • 19.09.2013 Warszawa . Korek na ulicy Pulawskiej przy Poludniowej Obwodnicy Warszawy . fot. Dariusz Borowicz / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: komunikacja korek zator pulawska ulica /FR/

    Centrum metropolii nie dla samochodów. Zakazy i ograniczenia w 9 miastach

    W XX wieku zachłysnęliśmy się możliwościami, jakie dawał rozwój motoryzacji - zaczęliśmy budować miasta z myślą o samochodach. Potrzeby mieszkańców zepchnięto na margines. Po czasie okazało się, że wielopasmowe autostrady nie są już skutecznym sposobem na szybkie przemieszczanie się z punktu A do punktu B. Estakady i obwodnice zaczęły pęcznieć od korków, a użytkownicy aut zamiast oszczędzić czas na podróż, trwonili go stojąc w korkach. Na domiar złego nad miastem zawisł gęsty smog. By oddać miasto w ręce mieszkańców, władze wprowadzają nowe regulacje i ograniczenia. Europejskie stolice wyganiają z centrów samochody, robiąc miejsce pieszym i rowerzystom.

  • Pawilon polski Astana EXPO 2017, projekt: Pattern Recognition

    Złoty medal dla polskiego pawilonu na EXPO 2017 w Astanie

    Po nominacji przyszła nagroda - polski pawilon na zakończonej wczoraj wystawie EXPO 2017 w stolicy Kazachstanu otrzymał złoty medal w kategorii architektura i design pawilonu do 400 mkw.

  • Lego House w Billund, projekt: Bjarke Ingels Group

    Kolorowe klocki w wersji BIG. Dom Lego nie mógł wyglądać inaczej

    Centrum rozrywki poświęcone klockom Lego zostało otwarte 28 września 2017 roku w duńskim mieście Billund. Nietypowa forma budynku wygląda tak, jakby sama była wzniesiona z klocków. Za projekt odpowiada biuro Bjarke Ingelsa.

  • Parking rowerowy w Utrechcie. Projekt: Ector Hoogstad Architecten

    Największy parking rowerowy na świecie powstaje w Utrechcie

    W Utrechcie zakończono pierwszą fazę prac nad parkingiem rowerowym, który docelowo ma pomieścić 12 500 jednośladów. W sierpniu bieżącego roku do użytku oddano 6000 miejsc postojowych na trzech poziomach.

  • Ruchoma kładka w Londynie

    Ruchoma kładka jak nowoczesna, miejska rzeźba

    W Londynie wiedzą jak dbać o infrastrukturę dla pieszych. Powstała tam kładka, która swym wyglądem przypomina raczej dzieło sztuki niż zwykły most.

  • Dom modlitwy braci morawskich, proj. Fránek Architects

    Litomyśl - tysiąc lat dobrego projektowania

    Litomyśl, bo o nim mowa, to miejsce, do którego warto wybrać się, aby zobaczyć zarówno imponujące zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jak również współczesną sztukę, czy nowe realizacje architektoniczne, o których piszą największe portale architektoniczne na świecie.

  • Nowy most w rejonie Mozeli w Niemczech

    Most w dolinie Mozeli - przeprawa w budowie

    Największy z budowanych obecnie mostów w Europie powstaje nad malowniczą doliną rzeki Mozeli w Niemczech.

  • Elbphilharmonie - widok z lotu ptaka.

    Elbphilharmonie - imponująca filharmonia nad Łabą

    Elbphilharmonie czekała na otwarcie 10 lat. W tym czasie koszty budowy wzrastały w szalonym tempie, osiągając astronomiczną sumę 866 milionów euro, co wielokrotnie przekroczyło budżet 50 milionów założony na początku inwestycji. Kiedy po ukończeniu filharmonii na jej szklanej fasadzie wyświetlono napis "fertig" - miasto odetchnęło z ulgą.

  • Projekt fotograficzny 'Okna świata'

    Okna świata w obiektywie Andre Vicente Goncalvesa

    Fotograficzny projekt "Okna świata" André Vicente Gonçalvesa pokazuje różnorodność architektoniczną i tożsamość kulturową zatrzymanych w kadrze miejsc. To nie tylko świetnie skomponowany kolaż, lecz również fascynująca, wizualna opowieść o miastach.

  • Wieża stadionu olimpijskiego w Montrealu - Roger Taillibert (1987)

    Imponujące konstrukcje, ekspresyjne bryły. Architektura (neo)futuryzmu

    Każdy pojawiający się styl wnosił ze sobą coś nowego do historii architektury. Nawet klasycyzm czy dziewiętnastowieczne style historyczne odwołujące się do przeszłości operowały tak naprawdę innym, bardziej rozwiniętym językiem projektowym, prowadząc architekturę na nowe tory. A gdybyśmy już dziś chcieli rozpocząć projektowanie zgodne z duchem przyszłych czasów? Takie zadanie postawili przed sobą futuryści.

  • Monterano

    Opuszczone miasta Włoch. Od antycznych ruin po opustoszałe Las Vegas

    Architekturą możemy nazwać coś, po czym zostaną piękne ruiny - twierdził francuski architekt Auguste Perret. Włochy od stuleci kuszą poszukiwaczy pięknych ruin - śladów wspaniałej architektury. Pompeje czy Forum Romanum niezmiennie przyciągają tłumy, jednak Italia ma też dla miłośników ruin wiele niespodzianek. Miejsc może nie tak spektakularnych, ale z pewnością bardziej nostalgicznych, pozostałości nie tyle wielkiej architektury, co świetnego budownictwa. Miast, z których uszło życie i budynków, które powoli przejmuje przyroda. Zapraszamy na krótki tour po opuszczonych włoskich miastach.

  • Rowerowy most w Kopenhadze

    Autostrada dla rowerów! Tak to się robi w Kopenhadze [ZDJĘCIA]

    Rowerzyści w Kopenhadze mają dobrze. Miasto zbudowało im most, który omija zatłoczone uliczki handlowej dzielnicy

  • Bálna, fot. Ralf Roletschek, Wikimedia, GFDL 1.2

    Nowoczesny Budapeszt: nie tylko zabytki [PRZEWODNIK ARCHITEKTONICZNY]

    Stolicę Węgier kojarzymy z monumentalnymi, klasycystycznymi gmachami, eklektycznymi pałacami, rozlokowanymi wzdłuż Dunaju, zdobnymi miejskimi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku. Tymczasem w Budapeszcie koneser architektury znajdzie także sporo ciekawych przykładów architektury współczesnej, zarówno XX-wiecznego modernizmu, jak i najnowszych realizacji spod znaku stali i szkła. Czy nowoczesna architektura Budapesztu dorównuje atrakcyjnością tamtejszym zabytkom?

  • Filharmonia w Gandawie (Claus and Kaan Architecten), mat. pracowni / Filharmonia w Szczecinie (Barozzi Veiga), fot. Dariusz Gorajski

    Jeszcze inspiracja, czy już kopia? Plagiat w architekturze

    Od samego początku ewolucja architektury to czerpanie inspiracji z tego, co wybudowano przed nami i twórcze przetwarzanie zastanych wzorców za pomocą współczesnego języka. Niezwykle rzadko zdarzają się zupełnie świeże rozwiązania, ale tak naprawdę nawet one czerpią z rozwiązań konstrukcyjnych czy technologicznych wykorzystywanych we wcześniejszych projektach. Gdzie przebiega granica między własną twórczą kreacją, a zwykłą kopią?

  • Projekt wnętrz Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo, autorzy: Mili Młodzi Ludzie Realizacja: 2016

    Mniej formalne i nowoczesne. Tak zmieniły się wnętrza konsulatu RP w Oslo

    Projekt wnętrz Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Norwegii przygotowali architekci z pracowni o wdzięcznej nazwie Mili Młodzi Ludzie. Ich zadaniem było stworzenie przyjaznej przestrzeni oraz aranżacji, która wpłynie pozytywnie na odbiór Polski jako nowoczesnego państwa.

  • 'Kościół Natury' - wyróżnienie w konkursie na projekt kościoła na norweskim klifie Preikestolen

    Zanikający kościół na norweskim klifie. Polscy studenci wyróżnieni

    Zadanie konkursowe polegało na zaprojektowaniu kościoła w Preikestolen w Norwegii. To wyjątkowe miejsce i jedna z turystycznych atrakcji tego kraju. Płaski klif ma 604 metry i jest nadwieszony nad fiordem.

  • Nikolay Polissky - Beaubourg

    Nikolay Polissky zostawił Moskwę i Petersburg, by z maleńkiej wioski uczynić światowe centrum sztuki

    Nikolay Polissky to niezwykły rosyjski artysta. Urodził się w Moskwie, studiował w Petersburgu, ale wyjechał do niedużej wioski położonej 200 km od rosyjskiej stolicy i z zapomnianej, wyludniającej się miejscowości uczynił prawdziwe centrum sztuki. Organizowane przez niego wydarzenia odbijają się szerokim echem na całym świecie, a mała wioska Nikola-Lenivets stała się rozpoznawalnym miejscem.

  • Archiatric: Architektoniczne interpretacje zaburzeń psychicznych na grafikach autorstwa Federico Babiny

    Federico Babina obrazuje choroby psychiczne za pomocą architektury

    Mistrz syntezy, Federico Babina, przedstawił zaburzenia psychiczne wpisując je w schematy domów. Architekt i grafik doskonale wie, że jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów. Dzięki jego sugestywnym ilustracjom można zrozumieć, na czym polegają choroby psychiczne. Oto Archiatric!

  • Dom własny architekta w Espoo (Gastropod-house) w Finland, proj. Olavi Koponen

    Dom ślimak. Tak się mieszka w Skandynawii! [WIDEO]

    - Kominek to takie ważne miejsce, gromadzi rodzinę, towarzyszy jej w codziennym życiu - mówi Olavi Koponen, jeden z wiodących fińskich architektów, znany głównie z projektów domów jednorodzinnych. Własny dom architekt postanowił również "owinąć" wokół kominka.