Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Renowacja w stylu COPY - EDIT

buma

Spór o kontekst należy do najbardziej problematycznych w architekturze. Budować w zgodzie z otoczeniem, czy na przekór narzuconym stylom? Francuski architekt Edouard Francois postanowił posłużyć się kontekstem i nowoczesnymi rozwiązaniami jednocześnie przy projektowaniu Fouquet Barriere Hotel.

paryż, hotel, fouquet barriere hotel, edouard francois
Paryski hotel Fouquet Barriere po renowacji
źródło: edouardfrancois.com

Fouquet Barriere Hotel stoi nieopodal najbardziej reprezentacyjnej alei Paryża - Pól Elizejskich. To jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych dzielnic francuskiej stolicy. Ekskluzywne butiki, drogie hotele, a przede wszystkim  historyczna zabudowa, która przyciąga rzesze turystów. Edouard Francois miał za zadanie odnowić wizerunek paryskiego hotelu. Renowacja przebiegła pod hasłem COPY - EDIT: historyczne detale oraz nowoczesne akcenty tworzą spójną i interesującą całość. Architekt inspirował się fasadą zabytkowego hotelu, który znajduje się na rogu ulicy. Betonowa replika fasady oraz okien pokryła bryłę hotelu. To ukłon w stronę epoki barona Hausmanna, który w XIX wieku odmienił oblicze Paryża. Jednak szare, betonowe panele, które okryły hotel nie są dosłownym cytatem z przeszłości. Panele mają różną wielkość i różnią się natężeniem oraz odcieniami szarości. Dzięki temu elewacja nabiera bardziej współczesnego wymiaru i nikt nie ma wątpliwości, iż jest powstała przy użyciu nowoczesnych technologii.

Monotonię szarej fasady przerywają prostokątne okna, które wyglądają niczym doklejone do budynku. Replika historycznych okien wykonana została z betonu, nowe okna natomiast wystają poza linię budynku i rozmieszczone są nieregularnie. Ten współczesny akcent jest łącznikiem pomiędzy starym a nowym. Nie tylko ożywia całość budynku, ale stanowi o jego indywidualnym charakterze. Dzięki temu Fouquet Barriere Hotel nie ginie w szeregu zabytkowych kamienic, z którymi sąsiaduje. Edouard Francois prowadzi dialog z otoczeniem - nie zapominając o kontekście, dokonał renowacji we współczesnym wydaniu.

Zobacz także:

Renowacja ekstremalna

Supermarket Tesco w zabytku

Hotel Andel's w przędzalni Poznańskiego

    Więcej o:

Skomentuj:

Renowacja w stylu COPY - EDIT