Renowacja w stylu COPY - EDIT
Spór o kontekst należy do najbardziej problematycznych w architekturze. Budować w zgodzie z otoczeniem, czy na przekór narzuconym stylom? Francuski architekt Edouard Francois postanowił posłużyć się kontekstem i nowoczesnymi rozwiązaniami jednocześnie przy projektowaniu Fouquet Barriere Hotel.
Fouquet Barriere Hotel stoi nieopodal najbardziej reprezentacyjnej alei Paryża - Pól Elizejskich. To jedna z najdroższych i najbardziej luksusowych dzielnic francuskiej stolicy. Ekskluzywne butiki, drogie hotele, a przede wszystkim historyczna zabudowa, która przyciąga rzesze turystów. Edouard Francois miał za zadanie odnowić wizerunek paryskiego hotelu. Renowacja przebiegła pod hasłem COPY - EDIT: historyczne detale oraz nowoczesne akcenty tworzą spójną i interesującą całość. Architekt inspirował się fasadą zabytkowego hotelu, który znajduje się na rogu ulicy. Betonowa replika fasady oraz okien pokryła bryłę hotelu. To ukłon w stronę epoki barona Hausmanna, który w XIX wieku odmienił oblicze Paryża. Jednak szare, betonowe panele, które okryły hotel nie są dosłownym cytatem z przeszłości. Panele mają różną wielkość i różnią się natężeniem oraz odcieniami szarości. Dzięki temu elewacja nabiera bardziej współczesnego wymiaru i nikt nie ma wątpliwości, iż jest powstała przy użyciu nowoczesnych technologii.
Monotonię szarej fasady przerywają prostokątne okna, które wyglądają niczym doklejone do budynku. Replika historycznych okien wykonana została z betonu, nowe okna natomiast wystają poza linię budynku i rozmieszczone są nieregularnie. Ten współczesny akcent jest łącznikiem pomiędzy starym a nowym. Nie tylko ożywia całość budynku, ale stanowi o jego indywidualnym charakterze. Dzięki temu Fouquet Barriere Hotel nie ginie w szeregu zabytkowych kamienic, z którymi sąsiaduje. Edouard Francois prowadzi dialog z otoczeniem - nie zapominając o kontekście, dokonał renowacji we współczesnym wydaniu.
Zobacz także:
- Więcej o:
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Tak będzie wyglądał największy stadion piłkarski na świecie. Grand Stade Hassan II powstanie w Maroku na Mistrzostwa Świata 2030
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]