Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Miejskie marzenia - studium możliwości i repertuar nowych form

ao

"Miejskie marzenia" to wystawa pokazująca kilka prostych pomysłów na wprowadzenie wody, ognia i zieleni z powrotem do zurbanizowanej przestrzeni. Ekspozycję Vitra Design Museum powstałą przy współpracy z Les Champs Libres z miastem Rennes mogliśmy oglądać przy okazji Łódź Design Festival.

Wystawa 'Miejskie marzenia', Vitra Design Museum, Kuratorzy: Ronan i Erwan Bouroullec
Wystawa 'Miejskie marzenia', Vitra Design Museum, Kuratorzy: Ronan i Erwan Bouroullec
mat. prasowe

W ostatnim czasie praktycznie każda dyskusja na temat architektury toczy się już nie tyle wokół samych obiektów, ich estetyki i rozwiązań technologicznych, ale wokół tego, jak wpływają one na funkcjonowanie miast i codzienne życie mieszkańców. Od dawna zwracano uwagę na znaczenie kontekstu przy projektowaniu nowych budynków. Umiejętne osadzenie ich w otoczeniu to podstawowy wymóg stawiany przed architektami. Dzisiaj kontekst często rozszerza się na całe miasto, projektanci biorą pod uwagę styl życia oraz nowe wyzwania dotyczące organizacji przestrzeni, a co za tym idzie wpływania na rytm życia w mieście. Jednym z ogromnych wyzwań, któremu trzeba stawić czoła jest prognoza, z której wynika że w 2050 roku 75 proc. ludności będzie zamieszkiwało tereny zurbanizowane. Trzeba więc na nowo przemyśleć sposób budowania. Niemałą rolę odgrywa tu ekologia, jak i niskoemisyjna komunikacja. Architekci, urbaniści i naukowcy poszukują nowych rozwiązań, tymczasem wciąż pojawiają się projekty czyniące miasto bardziej przyjaznym w skali mikro. To właśnie takie interwencje przedstawia wystawa "Miejskie marzenia".

Niewielkie interwencje możliwe do realizacji

Chociaż tytuł wystawy może sugerować, że przedstawione projekty pochodzą ze sfery marzeń, nie są trudne do zrealizowania, zwykle nawet nie wymagają wielkich nakładów finansowych. Na makietach zobaczymy pomysły na zieleń w mieście np. w formie pnącz porastających liny rozpięte na masztach ulicznych latarni, wiszący las będący połączeniem masztów i platform, pergole i zadaszenia, miejskie ogniska, kioski pełniące funkcję przechodniej przestrzeni publicznej - miejsca otwartego dla wszystkich i zmieniającego się w razie potrzeb. Obserwujemy też aranżację miejskich strumieni - ciągów wodnych, wokół których wytworzony zostaje specjalny mikroklimat. Pojawiają się projekty mebli miejskich w formie okrągłych platform oraz wirujące karuzele służące do zabawy.

"Miejskie marzenia" wskazują na to, czego często brakuje we współczesnych miastach. Kolejne urbanizujące się obszary ujarzmiają żywioły, czyniąc je na co dzień mniej widocznymi. W przedstawionych projektach nie ma napięcia między naturą a tkanką miejską. Jest chęć wpisania zieleni w istniejącą infrastrukturę. Należy na nie spojrzeć jak na laboratorium, repertuar nowych form, który teraz trzeba przykroić do wybranych przestrzeni i przetworzyć zgodnie z potrzebami i możliwościami miejsca.

ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Wystawa "Miejskie marzenia", Vitra Design Museum, Kuratorzy: Ronan i Erwan Bouroullec.

    Więcej o:

Skomentuj:

Miejskie marzenia - studium możliwości i repertuar nowych form