architektura na świecie
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Wiedeń ma cztery spalarnie śmieci, ale ta w dzielnicy Spittelau jest najbardziej rozpoznawalna i uznawana za jedną z najpiękniejszych na świecie. Nic dziwnego - obecny kształt zabudowań dzieło Friedensreicha Hundertwassera.
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Zaprojektowany przez znaną japońską pracownię Sou Fujimoto Architects nowy budynek szwajcarskiego Uniwersytetu w St. Gallen imponuje swoim prostym, transparentnym wyglądem. Całkowicie przeszklona elewacja wykonana ze specjalnych profili w aluminiowym systemie Schüco AWS 90.SI CCF wymagała najwyższej staranności na etapie produkcji, transportu i montażu.
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
A gdyby tak stworzyć akustyczną Ivy League? W wyścigu na rankingi naukowe uczelnie gubią komfort samopoczucia studentów. Czy budynki akademickie mają szansę pójść ścieżką biurowców i podobnie jak korporacje walczyć o swoje kadry także wygodą i designem budynków?
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Wydaje się niemożliwe, a jednak! W Seulu zlikwidowano drogę szybkiego ruchu w centrum miasta. W zamian powstał park i atrakcyjna przestrzeń do spędzania wolnego czasu. Kiedy u nas takie zmiany?
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Wygładzacze Chmur były jedną z utopijnych wizji radzieckiego konstruktywizmu. Na przekór amerykańskim drapaczom chciano budować poziome wieżowce zawieszone nad ulicami. Po 90 latach ta idea doczekała się realizacji w postaci zespołu biurowego Kranhaus w Kolonii.
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Holenderskie studio OMA zaprezentowało projekt przebudowy stadionu piłkarskiego im. Selmana Stermasiego w Tiranie. Obok stadionu powstaną dwa "pochylone" wieżowce.
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Pruitt-Igoe w St. Louis miało być osiedlem idealnym. Niestety, coś poszło nie tak. Ukończone w 1955 roku osiedle, złożone z 33 jedenastopiętrowych bloków istniało tylko 16 lat. Wyburzenie Pruitt-Igoe dla wielu jest symbolicznym końcem epoki CIAM.
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG
Duńska pracownia BIG we współpracy z Vikár és Lukács Építés Stúdió, Museum Studio i TYPSA, zaprojektowała nowe Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Trzy przenikające się bryły zdają się "wyrastać" z leśnej ścieżki.
Tak będzie wyglądał nowy stadion klubu Manchester United. Będzie to największy stadion w Wielkiej Brytanii
Brytyjskie studio Foster + Partners ujawniło projekt nowego stadionu dla angielskiego klubu piłkarskiego Manchester United. Nowy obiekt na 100 tysięcy miejsc powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dotychczasowego Old Trafford.
Zielona Katedra w Tilburgu. Tak będzie wyglądała niesamowita instalacja MVRDV
Wiosną 2026 w sercu holenderskiego miasta Tilburg pojawi się wyjątkowa instalacja pracowni MVRDV. Zielona Katedra (w kształcie kościoła Heuvel w Tilburgu) będzie centralnym miejscem nowego biennale Van Gogh Homeland,
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Otwartą w 1930 roku restaurację Kornhaus zaprojektował Carl Fielger, jeden z najbliższych współpracowników Waltera Gropiusa. Położony nad Łabą, przypominający statek obiekt to jeden z najciekawszych budynków Bauhausu w Dessau.
Instalacja MVRDV w Bangkoku z materiałów z recyklingu. Przestrzeń publiczna jako infografika
Zaprojektowana przez MVRDV ogromna instalacja, pojawiła się w centrum stolicy Tajlandii z okazji Bangkok Design Week. „Mega Mat” opowiada historię odpadów z tworzyw sztucznych i recyklingu.
Belvedere w Louisville. Bryła projektu Heatherwick Studio ożywi zaniebaną przestrzeń
Brytyjska pracownia Heatherwick Studio zaprezentowała nową wizję terenu nad rzeką Ohio w centrum Louisville w stanie Kentucky. Zaniedbany obszar, zwany Belvedere, stanie się miejscem odpoczynku i rekreacji.
Dobrzy architekci kopiują, wielcy kradną?
Pablo Picasso powiedział: "Dobrzy artyści kopiują, wielcy - kradną." Czy to samo dotyczy architektów?Inspiracje, powtarzające się motywy i formy w architekturze światowej i polskiej. Znajdź podobieństwa!
Teatr Opery i Baletu Kosowa w Prisztinie od BIG. Bryła jak spódnica tradycyjnego stroju narodowego
Duńska pracownia BIG, we współpracy z ALB-Architect, zaprezentowała projekt nowego Teatru Opery i Baletu w Prisztinie. Jego dach nawiązuje do Xhublety, spódnicy tradycyjnego narodowego ubioru Kosowa. Miejsce to będzie nowoczesnym centrum sztuki performatywnej.
WXCA z wyróżnieniem w międzynarodowym konkursie architektonicznym na Muzeum Nikoli Tesli w Belgradzie.
Polska pracownia architektoniczna WXCA zdobyła wyróżnienie w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym na nową siedzibę Muzeum Nikoli Tesli w zabytkowej fabryce Milana Vapy w Belgradzie. Pierwszą nagrodę w konkursie zdobył projekt autorstwa Zaha Hadid Architects.
Trudelturm w Berlinie. Wieża z okładki płyty Rammstein
Trudelturm, wieża specjalistycznego tunelu aerodynamicznego w Berlinie widnieje na okładce albumu "Zeit" zespołu Rammstein z 2022 roku. Można ją także zobaczyć w filmie science fiction „Aeon Flux”, którego akcja rozgrywa się w 2415 roku.
Hoshino Resorts Tomamu: surrealistyczne, rozpikselowane wieże w Japonii
Wśród zaśnieżonych szczytów w centralnej części Hokkaido, najbardziej na północ wysuniętej z wielkich wysp Japonii, znajduje się kurort z najdziwniejszym górskim hotelem na świecie. To Alpha Tomamu Towers składający się ze 121-metrowych wież, które wyglądają jak eksplozja barw w dziewiczym krajobrazie
Marcin Sadowski o ambasadzie RP w Berlinie: wrażliwa twarz dyplomacji
W piątek 17 stycznia 2025 roku odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu ambasady RP w Berlinie. O tym wyjątkowym budynku opowiada jeden z jego autorów - Marcin Sadowski, architekt i partner w JEMS Architekci.
Centralna Kolej Transandyjska. Jedno z najważniejszych osiągnięć światowej inżynierii jest dziełem Polaka
Wybudowana przez Ernesta Malinowskiego linia kolejowa aż do 2006 roku dzierżyła tytuł najwyżej położonej na świecie. Zaprojektowana przez niego w XIX wieku Centralna Kolej Transandyjska biegnie miejscami na wysokości nawet 5000 metrów.
Nowa siedziba ambasady RP w Berlinie projektu JEMS Architekci
Ambasada RP w Berlinie projektu JEMS Architekci powstała w samym sercu niemieckiej stolicy, przy alei Unter den Linden. Nowy budynek, harmonijnie wpisany w krajobraz miasta, silnym przekazem reprezentuje Polskę.
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur
Autor maksymy "mniej znaczy więcej" w trzech słowach zawarł credo całej XX-wiecznej sztuki dążącej do maksymalnej syntezy i prostoty, odrzucającej balast dekoracji poprzednich wieków. Mies van der Rohe, najsłynniejszy architekt modernizmu, zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur zaczynał od genialnych, choć często pozostających w szufladzie projektów domów jednorodzinnych
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie projektu Heneghan Peng Architects. Największe muzeum archeologiczne na świecie
Wielkie Muzeum Egipskie powstało w Gizie, ok. 2 km od piramid. Jest zlokalizowane na powierzchni ponad 500 tys. mkw., co czyni je największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji. Pierwsze sale nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego, zostały udostępnione zwiedzającym w połowie października 2024 roku. Data oficjalnej inauguracji nie jest jeszcze znana.
Rozwiązania polskiej marki Aluprof w wieżowcu Flatiron w Nowym Jorku
Flatiron Building, charakterystyczny wieżowiec w kształcie żelazka u zbiegu Piątej Alei i Broadway’u na Manhattanie, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nowojorskich budynków. Ten ikoniczny obiekt, znany m.in. z serii filmów o Spider-Manie, przechodzi właśnie gruntowną renowację i zmienia swoją funkcję z biurowej na mieszkalną. Istotny wkład w przywrócenie mu dawnej świetności i nadanie nowego charakteru będzie mieć firma Aluprof, która dostarczy do inwestycji tysiąc specjalnie zaprojektowanych okien.
Rusza akcja “Architekci grają dla WOŚP 2025”! Zapraszamy architektów, projektantów i firmy do udziału w wyjątkowej inicjatywie charytatywnej
Już po raz siódmy Marcin Szczelina, krytyk i kurator architektury, organizuje akcję „Architekci grają dla WOŚP”. Inicjatywa, która od 2017 roku jednoczy środowisko architektów i projektantów, powraca w wielkim stylu, tym razem wracając do swoich korzeni. Tegoroczna edycja odbywa się w ramach 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, a zebrane środki zostaną przeznaczone na wsparcie onkologii i hematologii dziecięcej.
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Pod koniec lat 60. powstało ich kilkadziesiąt. Do dziś zidentyfikowanych i zlokalizowanych pozostaje zaledwie 60 proc. Twórcą "kosmicznej" technologii domków letniskowych Futuro House był Fin, Matti Suuronen, fascynat podróży w kosmos.
Robert Majkut Design z nagrodą Opal Award 2024 za projekt OASIS HOUSE - unikalnego domu na na pustyni
Projekt OASIS HOUSE, unikalnego domu na pustyni, stworzonego przez studio Robert Majkut Design, zdobył nagrodę w kategorii architektura rezydencji na prestiżowym konkursie Opal Award 2024. Jury doceniło wyjątkową estetykę, nowoczesne technologie oraz harmonijne połączenie z naturą, które wyróżniają ten projekt na tle innych.
Nowa dzielnica handlowa w Xi'an projektu Heatherwick Studio. To hołd dla ceramicznego dziedzictwa miasta
Xi'an Centre Culture Business District (CCBD) to otwarta w grudniu 2024 roku, nowa dzielnica w chińskim mieście Xi'an. Jej sercem jest pokryty ręcznie wykonanymi ceramicznymi płytkami plac. Stanęło na nim Drzewo Xi'an, które jest oryginalnym, wertykalnym parkiem.
Dziwne budynki w kształcie zwierząt. Niektóre mają ponad 100 lat!
Mimo że rażą kiczem, są istną kurą znoszącą złote jajka. O czym mowa? O zwierzokształtnych budynkach, niebywałych wykwitach architektonicznej inwencji. Domy w kształcie kaczki, słonia czy rekina to już autonomiczny styl - zooizm a może animalizm?
Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności
Monumentalna Statua Jedności w indyjskim stanie Gudžrat przedstawia Sardara Vallabhbhaia Patela, jednego z najważniejszych liderów walki o niepodległość Indii oraz architekta jednoczenia księstw w jeden naród. Ten największy na świecie pomnik, o wysokości 182 metrów, odsłonięto 31 października 2018 roku. Jego budowa kosztowała 422 miliony dolarów.