architektura na świecie
Ścieżka rowerowa przez środek jeziora
W prowincji Limburgia w Belgii, w centrum rekreacyjnym Bokrijk w Genk, w 2016 roku powstała ścieżka rowerowa biegnąca przez środek jeziora. Za projekt odpowiada belgijska pracownia architektoniczna BuroLandschap.
Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu
Piramidy w Gizie (obecnie dzielnica Kairu) to jeden z siedmiu cudów świata. W 1979 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co warto o nich wiedzieć? Jakie kryją sekrety?
Wielki Mur Chiński - jedna z najsłynniejszych budowlli Chin
Wielki Mur Chiński stał się symbolem Chin. To najokazalsza tego budowla tego typu na świecie.Co warto o niej wiedzieć? Czy mur naprawdę widać z kosmosu?
Hans Poelzig - architekt, nauczyciel, artysta
Hans Poelzig był jednym z najważniejszych architektów niemieckich początku XX wieku. Był scenografem filmowym i teatralnym oraz jednym z głównych działaczy Werkbundu.
Stary, betonowy silos zbożowy zamieniony w nowoczesny blok mieszkalny
Architekci z pracowni CF Møller Architects we współpracy z Christian Carlsen Arkitektfirma zamienili stary silos w duńskim miasteczku Logten w nowoczesny blok mieszkalny. Betonowa wieża stała się rdzeniem, na którym "osadzono" 21 mieszkań.
Nolla - domek letniskowy po fińsku
Robin Falck, fiński projektant, wymyślił zeroemisyjny wakacyjny domek. Nolla - po fińsku zero - stanęła na wyspie Vallisaari niedaleko Helsinek.
Oslo: Restauracja Ekebergrestauranten - ocalona perła funkcjonalizmu z 1929 roku
Nad fiordem Oslofjord górują zielone wzgórza Ekeberg. Rozciąga się z nich fantastyczny widok, utrwalony zresztą na obrazie Edvarda Muncha "Krzyk". Panoramę też można podziwiać z okien Ekebergrestauranten, restauracji z 1929 roku, jednego z najciekawszych przykładów norweskiego funkcjonalizmu.
Polscy studenci zaprojektowali Salinarium. Obiekt ma zwrócić uwagę na problem wysychającego Morza Martwego
Aleksander Blicharski, Marcin Osak i Olga Gumienna zaprojektowali Salinarium nad Morzem Martwym. Ich koncepcja została wyróżniona w międzynarodowym konkursie Innatur 9.
Dom w stylu skandynawskim. Dom Szwedzki w Wilnie
Prostota, drewniana okładzina ścian, duże okna wpuszczające mnóstwo światła i odważne zestawienie czarnych elewacji i białego wnętrza połączonych ciepłą barwą naturalnego drewna. To właśnie Švedu House (Dom Szwedzki) - dom w Wilnie utrzymany w stylu skandynawskim.
Restauracja Kornhaus w Dessau. Perła Bauhausu z 1930 roku
Otwartą w 1930 roku restaurację Kornhaus zaprojektował Carl Fielger, jeden z najbliższych współpracowników Waltera Gropiusa. Położony nad Łabą, przypominający statek obiekt to jeden z najciekawszych budynków Bauhausu w Dessau.
Powstanie film o domu pani Farnsworth. Ralph Fiennes roli Miesa van der Rohe
Historia jednego z najsłynniejszych domów w historii architektury doczeka się ekranizacji. Amerykanie przygotowują film ukazujący historię modernistycznego, letniego domu pani Farnsworth w Plano w stanie Illinois, zaprojektowanego przez Ludwiga Miesa van der Rohe. W rolę wybitnego architekta wcieli się Ralph Fiennes.
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Gerrit Rietveld pierwsze kroki w projektowaniu stawiał w zakładzie stolarskim ojca, jednak pomimo wielkiego talentu meblarskiego postanowił poświęcić się także architekturze. W jego głowie powstały przełomowe dla architektury projekty, w tym jeden, który na owe czasy był kwintesencją nowoczesności. Nazywana ""Domem Rietvelda" willa w Utrechcie, zaprojektowana dla Truus Schröder-Schräder, stała się prawdziwą ikoną architektury.
Aquamodule - samowystarczalna, pływająca wioska. Ten projekt zwyciężył konkurs Tubądzin Design Awards w kategorii Future NOW
Poznaliśmy zwycięzców konkursu Tubądzin Design Awards w kategorii Future NOW. Jurorzy nagrodzili projekty modułowej wioski na morzu, domu kameleon i centrum dla aktywnych seniorów.
Paryż to nie tylko Luwr i urokliwe kamienice. Postmodernistyczne osiedla stolicy Francji
Na co dzień Paryż kojarzy nam się z urokliwymi kamieniczkami, między którymi na ulicach sprzedaje się pieczone kasztany. Jeśli myślimy o bardziej współczesnej architekturze - pojawia się wieża Eiffa. Ale Paryż, jak na ogromne miasto, które od stuleci wyznaczało trendy w licznych dziedzinach sztuki ma także wiele innych, mniej znanych twarzy.
Oculus - kapsuła do zamieszkania na pustyni. Polsko-meksykański duet zajął drugie miejsce w międzynarodowym konkursie
Polsko-meksykański duet AIDIA STUDIO, czyli Natalia Wrzask i Rolando Rodriguez-Leal zdobył drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie Mega Dunes Eco Lodges , na projekt hotelu na pustyni Rub’ al Khali w Abu Zabi. Konkurs organizowany był przez platformę Bee Breeders.
Nieśmieciowa architektura ze śmieci. Odpady jako materiał budowlany
Produkujemy za dużo śmieci - nasza planeta tonie w odpadach, a systemy spalania, recyklingu, utylizacji są niewydolne. Nic więc dziwnego, że poszukiwanie pomysłów na to, jak przetworzyć śmieci, zajmuje wielu badaczy. Także architektów. Okazuje się bowiem, że z odpadów można budować! Wybraliśmy kilka realizacji, które udowadniają, że architektura ze śmieci to przyszłość.
Kabina do medytacji w ośrodku jogi Vale De Moses w Portugalii. Piotr Pasierbiński i Duc Ngo zdobyli trzecie miejsce międzynarodowym konkursie
Piotr Pasierbiński i Duc Ngo zdobyli trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie architektonicznym na projekt kabiny do medytacji w popularnym portugalskim ośrodku The Vale de Moses Yoga Retreat. Konkurs organizowany był przez Bee Breeders.
Wieżowiec z modułów-kontenerów, idea wertykalnego miasta na nowo
Projekt pracowni Kwong von Glinow odpowiada na potrzeby tworzenia nowych przestrzeni mieszkalnych w mieście o gęstej zabudowie. To koncepcja wieżowca mieszkalnego złożonego z podstawowych modułów i mieszkań o wertykalnym planie.
Futuro House - latające spodki z Finlandii
Pod koniec lat 60. powstało ich kilkadziesiąt. Do dziś zidentyfikowanych i zlokalizowanych pozostaje zaledwie 60 proc. Twórcą "kosmicznej" technologii domków letniskowych Futuro House był Fin, Matti Suuronen, fascynat podróży w kosmos.
RED7 w Moskwie od MVRDV. Apartamentowiec ma być symboliczną bramą do miasta
Trwa budowa kompleksu mieszkaniowo-usługowego RED7 w Moskwie, autorstwa holenderskiej pracowni MVRDV. Inwestycja ma być gotowa w 2022 r. Będzie symboliczną bramą do centrum miasta.
Bernardo Horta projektuje modułowe domy dla mieszkańców brazylijskiej wioski Aracati
W pracowni Bernardo Horta powstał projekt domów dla małej brazylijskiej wioski Aracati, zamieszkałej przez ludność Cumbe. Wykorzystując nowoczesne techniki, ale nadając jej cechy regionalne, architekt chce przywrócić wartości kulturowe marginalizowanej społeczności.
Vele di Scampia w Neapolu - wyburzane osiedle z lat 60. było symbolem Camorry
W lutym 2020 r. rozpoczęło się wyburzanie ostatnich bloków modernistycznego osiedla Vele di Scampia w Neapolu, zaprojektowanego przez Franza Di Salvo. Zbudowane w latach 1962-75 „Żagle”, miały być wyrazem postępu. Stały się symbolem przestępczości, handlu narkotykami i działalności gangów Camorry.
Dom z drukarki 3D
Dzięki drukarkom 3D można postawić dom w kilka-, kilkanaście godzin. Największy dom z drukarki 3D stoi w Dubaju, ale i w Polsce możemy oglądać bryłę powstałą w tej technologii. Zdaniem ekspertów, drukowanie to przyszłość budownictwa.
Gniazdo w koronie drzew - siedzisko "The Nest" dla Sir Johna Sorrella autorstwa Juliet Quintero
Drewniane siedzisko The Nest (pol. Gniazdo) zaprojektowane zostało dla Sir Johna Sorrella - współzałożyciela i dyrektora generalnego Festiwalu Designu w Londynie. Trafiło ono do jego letniego domu pod Londynem. Przypominające ptasie gniazdo siedzisko, to wymarzone miejsce do oglądania zachodów słońca.
Architektoniczny Tetris - animacja Siergieja Heina z blokowiskiem w roli głównej
Mieszkający w Berlinie Siergiej Hein stworzył animację "Berlin Block Tetris" - architektoniczną wersję popularnej gry. Zamiast klocków mamy tu fragmenty bloków z wielkiej płyty. W tle zaś muzykę, której nie da się zapomnieć.
Socjalistyczna architektura Belgradu rodem z przyszłości
Choć powstały w drugiej połowie ubiegłego wieku, wyglądają jakby pochodziły z przyszłości lub były stworzone przez cywilizację z odległej planety. Szare budynki, na co dzień często niezauważane, w obiektywie Mirko Nahmijasa pokazują całą swoją niezwykłą urodę rodem z filmów science-fiction.
Szklany dom w Anglii. Dzięki AR Design Studio XIX-wieczna rezydencja zyskała nowe oblicze
Szkło w architekturze ma wiele zastosowań - od dekoracji po konstrukcję. Przekonują nas o tym architekci z pracowni AR Design Studio, autorzy Szklanego Domu.
Zero-energetyczna biblioteka publiczna w Kalifornii. Polak zwycięzył międzynarodowy konkurs Architecture At Zero 2020
Andrzej Kaczmarek - student V roku Architektury na Politechnice Wrocławskiej został laureatem konkursu Architecture At Zero 2020, zdobywając ex aequo pierwszą nagrodę Merit Award. "Atrial Creep" to nie tylko miejsce przechowywania bibliotecznych zbiorów, ale bijące serce lokalnej społeczności.
Przyszłość CLT w budownictwie
Dlaczego sklejka CLT (cross-laminated timber, drewno klejone krzyżowo) stała się tak popularna? Jak ten materiał zmieni branżę budowlaną? O fenomenie CLT opowiada Andrew Lawrence, ekspert firmy Arup ds. budownictwa drewnianego
Błękitna wioska na dachu - Didden Village w Rotterdamie od MVRDV
Didden Village - pierwszy projekt biura MVRDV w ich rodzinnym Rotterdamie - zachwyca prostotą i niebanalnym zastosowaniem koloru. Wykonana w 2006 roku rozbudowa zabytkowej kamienicy nie tylko rozwiązała problemy z niedostatkiem przestrzeni, ale ożywiła też centrum miasta o tradycyjnej, ceglanej zabudowie.