architektura na świecie
Architektura w służbie ekologii. Spalarnia odpadów w Shenzhen
Budowa spalarni "waste-to-energy" w Shenzhen trwa w najlepsze. Obiekt zaprojektowany przez duńskich architektów Schmidt Hammer Lassen rozpocznie działalność w 2020 roku.
Budynek niczym wschodzący księżyc. Opera Zhuhai w Chinach
Operę o nietypowym kształcie zaprojektował Beijing Institute of Architectural Design (BIAD). To kolejna z odważnych realizacji architektonicznych, z których słynie Państwo Środka.
Nowa linia metra w Amsterdamie [DUŻO ZDJĘĆ]
Linia M52 amsterdamskiego metra została otwarta 21 lipca 2018 roku. Inwestycja ciągnęła się od ponad dwudziestu lat.
Wieżowiec-kwiat. "Banksia" w Melbourne
W Melbourne powstaje wyjątkowy wieżowiec mieszkalny. Wieża stanie w postindustrialnej części miasta, Docklands.
Niezwykły sklep ukryty pod fontanną. Salon Apple w Mediolanie
Najnowszy sklep Apple w stolicy Lombardii zostanie otwarty 26 lipca. Czy stanie się wizytówką firmy tak jak kultowa szklana kostka przy Piątej Alei w Nowym Jorku?
Wakacje w stylu "Miami Vice". Hotel Paradiso na Ibizie
Paradiso Ibiza Art Hotel to najnowsza realizacja madryckiego biura Ilmio Design. Projekt zachwyca pastelowymi kolorowymi i stylowym retro wyposażeniem.
Rijad. Futurystyczny kampus uniwersytecki projektu Zahy Hadid
King Abdullah Petroleum Studies & Research Centre zostało zaprojektowane przez londyńskie biuro Zaha Hadid Architects. Kampus został nominowany do nagrody World Architecture Festiwal w kategorii szkolnictwa wyższego.
Zielone projektowanie po australijsku. International House w Sydney
W największym mieście Australii powstał sześciopiętrowy biurowiec wykonany w dużej mierze z drewna. Do budowy innowacyjnego budynku wykorzystano prawie 3 tys. m3 tego surowca.
Splątana architektura - niezwykła instalacja na biennale w Wenecji
"Weaving architecture" czyli "Splątana architektura" to instalacja oddająca filozofię studia architektonicznego Miralles Tagliabue EMBT, które ją stworzyło. Cechuje je innowacyjne podejście do eksperymentów architektonicznych. Do realizacji projektu użyto czerwonego dębu amerykańskiego w połączeniu z włóknem szklanym.
Renowacja domu w Nadrenii Północnej-Westfalii - ile daje wymiana stolarki na nowoczesną
Niby ten sam, a całkiem inny - po wymianie okien i drzwi na nowoczesne firmy Schüco stary budynek zmienił się w efektowną rezydencję. Architektka i inwestorka, Erika Werres, stworzyła elegancki i spójny efekt architektoniczny, zręcznie operując materiałami, strukturami i kolorami.
Znamy zwycięzcę European Prize for Urban Public Space 2018!
Główną nagrodę w tegorocznej edycji konkursu European Prize for Urban Public Space otrzymał projekt przebudowy i modernizacji placu Skanderbeg w Tiranie, stolicy Albanii. Realizację zaprojektowała belgijska pracownia 51N4E.
Willa z widokiem na morze, która łączy lokalne elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami
Na północy Grecji, w miejscowości Igoumenitsa, która jest portem łączącym stały ląd z greckimi wyspami, powstała Villa Syvota. Obiekt mieszkalny nawiązuje do architektonicznej tradycji regionu, a jego wnętrza rozplanowano tak, żeby spełniały wymagania współczesnego życia. Za projekt tej realizacji odpowiedzialna jest pracownia Spinian de Sanchez Exterior Architect.
W Londynie powstał hotel o niezwykłej architekturze. Wygląda zjawiskowo!
We wschodnim Londynie w dzielnicy Shoreditch powstał wyjątkowy hotel, który wyróżnia się oryginalną architekturą i nietypowymi rozwiązaniami oraz świetnie komponuje się z otaczającą go zabytkową zabudową. Obiekt zaprojektowała hiszpańska pracowania AQSO arquitectos.
Tak prezentują się stadiony na Mistrzostwa Świata w Rosji. Niektóre z nich robią ogromne wrażenie!
Dziś w Rosji rozpoczynają się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was przegląd architektoniczny stadionów, które będą gościć piłkarzy i kibiców podczas mundialu. Jak wyglądają? Zobaczcie sami!
Na London Design Festival 2018 zostanie zaprezentowany wyjątkowy projekt modułowego pawilonu
Podczas tegorocznej edycji London Design Festival będzie można oglądać "Multiply" - projekt modułowego pawilonu z klejonego krzyżowo tulipanowca amerykańskiego. Jego twórcami są: pracownia architektoniczna Waugh Thistleton, firma Arup oraz Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC). Pawilon stanie na dziedzińcu Sacklera obok Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie.
Jak w kalejdoskopie - Jaime Hayon o projekcie Stone Age Folk
Jaime Hayon, uznany przez tygodnik Time za jednego z najważniejszych kreatorów współczesności, przyjechał do Polski specjalnie na Łódź Design Festival. Dzięki uprzejmości marki Ceasarstone Polska i M+Q mieliśmy okazję spotkać się z nim na porannej kawie, w łódzkim hotelu Andels.
Historia architektury na... tapetach Mind the Gap!
Pod tą angielsko brzmiącą nazwą kryje się rumuńska firma, produkującatapety o oryginalnych wzorach. Ich najnowsza seria "Histoire de L'Architecture" inspirowana jest dawnymi rycinami przedstawiającymi słynne budowle. Można je kupić w salonach Dekorian Home.
Nuvola Lavazza - nowa siedziba jednego z najważniejszych producentów kawy
Nowa siedziba firmy Lavazza łączy w sobie odniesienia do regionu, z którego pochodzi marka, a także odzwierciedla idee firmy i jej ponad 120-letnią historię. Kompleks Nuvola Lavazza to miejsce dialogu i dzielenia się myślą, kulturą i smakiem, które jest otwarte na miasto, Włochy i świat. Projekt stworzył architekt Cino Zuchi wraz z czołowymi postaciami świata architektury, sztuki kulinarnej, scenografii i designu.
Monolityczna bryła ambasady Egiptu w Lizbonie
W zamożnej dzielnicy Restelo w Lizbonie, gdzie znajduje się wiele wolnostojących willi z lat 40. i 50. XX wieku, powstała nowa ambasada Egiptu. Obiekt wyróżnia się solidnymi betonowymi ścianami pokrytymi wzorami przypominającymi tradycyjne egipskie płaskorzeźby. Projekt zrealizowało portugalskie studio Promontorio Architects.
Snarkitecture i Caesarstone przedstawią wyjątkową realizację podczas Milan Design Week 2018
Czołowy producent kwarcu, firma Caesarstone ogłosiła w październiku 2017 r., że podjęła współpracę z cenionym nowojorskim studiem projektowym Snarkitecture, zajmującym się tworzeniem realizacji, instalacji i obiektów o skali architektonicznej. Oba podmioty od kilku miesięcy pracują nad innowacyjnym projektem wyspy kuchennej, która w dzisiejszych czasach stanowi ikonę nowoczesnego domu. Efekt finalny ich dzieła będzie można zobaczyć na Milan Design Week 2018.
Luksusowy hotel w byłym klasztorze Kruisheren w Maastricht
XV-wieczny, gotycki kościół w holenderskim Maastricht, należał kiedyś do klasztoru Kruisheren. Dziś w tym miejscu znajduje się luksusowy czterogwiazdkowy hotel, który łączy sakralną historię obiektu z nowoczesnym designem.
Przewodnik architektoniczny po Rotterdamie
Żyjąc w Rotterdamie wypada lubić nowoczesność. Jej różne oblicza otaczają nas dosłownie wszędzie. Zburzone w czasie wojny miasto zbudowało swoją tożsamość na połączeniu najnowszych architektonicznych trendów z przedwojennym modernizmem.
Metamorfoza tradycyjnego londyńskiego domu z lat 50.
Duże mieszkalne przestrzenie też mogą być przytulne i klimatyczne! Udowodnili to projektanci z londyńskiej pracowni architektonicznej Amin Taha + GROUPWORK. Przygotowując projekt renowacji tradycyjnej, szeregowej kamienicy postawili na wykończenie wnętrz w drewnie wiśni amerykańskiej. Dzięki temu stały się one ciepłe w wyrazie i spójne stylistycznie.
Modułowy dom w Utrechcie
Ten dom można łatwo rozbudowywać, a także bez problemu zmniejszyć. Mieszkańcy mogą przestawiać ściany wewnętrzne, a fasadę wymienić w dwa dni. Wykonany jest wyłącznie z materiałów nadających się do recyklingu. W dodatku może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa.
Polacy wybudują szkołę w obozie dla uchodźców w Tanzanii
Polska Fundacja WAYAiR zajmuje się wspomaganiem procesu nauczania dzieci i młodzieży budując i rozbudowując szkoły oraz zapewniając wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną w swoich placówkach. Obecnie przygotowuje realizację zagranicznego projektu architektonicznego w Ulyankulu, małym miasteczku w Tanzanii.
Wyjątkowy projekt pierwszej biblioteki dziecięcej inspirowanej opowieścią o Pinokiu
Pracownia architektoniczna Gierbienis + Poklewski zdobyła drugą nagrodę w międzynarodowym konkursie "Pinocchio Children's Library" zorganizowanym przez stowarzyszenie Young Architects Competitions wraz z Fundacją Carlo Collodiego. Projekt architektów jest bezprecedensowy - zawiera mnóstwo nieoczywistych, oryginalnych i zjawiskowych rozwiązań i przede wszystkim w znakomity sposób nawiązuje do opowieści o chłopczyku z drewna.
Pierwszy indyjski architekt, który otrzymał Nagrodę Pritzkera. Poznajcie Balkrishna Doshi'ego
Balkrishna Doshi na przestrzeni wielu lat stworzył mnóstwo nowoczesnych, oryginalnych i wizjonerskich projektów architektonicznych. Jego obiekty zawsze przyczyniały się do wzbogacenia otaczającej nas przestrzeni. W tym roku otrzymał Nagrodę Pritzkera, która jest niezwykle prestiżowym wyróżnieniem.
Siedziba Bloomberg w Londynie na miejscu rzymskiej świątyni. Nowy projekt Foster + Partners
W londyńskim City otwarto właśnie wyjątkowy budynek zaprojektowany przez zespół Foster + Partners pod kierunkiem Normana Fostera. To europejska siedziba firmy Bloomberg, światowego potentata w dziedzinie mediów, danych finansowych i oprogramowania. Obiekt, który może poszczycić się niebagatelną powierzchnią ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych, został już nominowany do kilku nagród architektonicznych
Zapomniany modernizm - architektura nowoczesna w Afryce
Żelbetowe piramidy, nowoczesne drapacze chmur i betonowe struktury o odważnych formach - tak prezentuje się modernistyczna architektura w Afryce. Niestety, budowle z lat 60. i 70. pozostają praktycznie nieznane miłośnikom architektury w Europie. Przypominamy o ich istnieniu.
Neomodernizm - Mies i Corbu wiecznie żywi [PRZEGLĄD]
"Modernizm umarł" - ogłoszono na początku lat 70. XX wieku. Podano nawet konkretną datę - 15 lipca 1972 - dzień wysadzenia osiedla Pruitt Igoe. Ludzkość była znużona pudełkową, prefabrykowaną architekturą, bezdusznymi blokowiskami i bezosobowymi przestrzeniami. Wydawać się wtedy mogło, że modernizm to zamknięty rozdział w historii architektury. A tymczasem dziś wiemy, że nurt ten żyje i ma się całkiem dobrze. Proste, surowe bryły o gładkich powierzchniach powstają nadal. Co więcej, nowy modernizm staje się coraz bardziej popularny. Wydaje się, że odpowiada naszej tęsknocie za prostotą. W tym stylu wznosi się zarówno biura, jak budynki publiczne i domy jednorodzinne. Poszukajmy neomodernizmu we współczesnych realizacjach.