Big Chicken - restauracja z 1963 roku z wielkim kurczakiem na dachu
Stalowa konstrukcja o wysokości 17 metrów w formie kurczaka od 60 lat stoi na dachu restauracji w Marietta w stanie Georgia. Big Chicken (pol. Wielki Kurczak), bo tak jest nazywana, jest dziełem Huberta Pucketta.

Restauracja została zbudowana w 1963 roku przy 12 Cobb Parkway. Właściciele firmy Johnny Reb’s Chick, Chuck and Shake, S. R. „Tubby” Davis, w 1963 roku wznieśli nad nią 17-metrową stalową konstrukcję. Wielki Kurczak został zaprojektowany przez Huberta Pucketta, ówczesnego. studenta architektury Georgia Tech, a wykonany przez firmę Atlantic Steel w pobliskiej Atlancie.Kurczak miał ruchomy dziób i oczy.

Big Chicken: franczyza KFC
W 1974 roku restauracja stała się franczyzą KFC. Kierownictwo firmy planowało usunięcie reklamy, aby restauracja pasowała do brandingu KFC, ale ostatecznie Kurczak pozostał. W styczniu 1993 roku wichury uszkodziły konstrukcję. Pomysł, aby ją zburzyć (szkody wyceniono na 100 tys. dolarów), wywołał liczne protesty - kierownictwo KFC otrzymało ponad 10 tys, listów. Wielkiego Kurczaka obronili... piloci, dla których budynek był punktem odniesienia podczas zbliżania się do międzynarodowego lotniska Hartsfield – Jackson w Atlancie i bazy lotniczej Dobbins.
27 stycznia 1993 roku wiceprezes KFC Chuck Rawley ogłosił, że firma „zainwestuje do 200 000 dolarów w nowy obiekt orientacyjny, dzięki któremu Wielki Kurczak znów będzie mógł latać”. Szybko rozpoczęły się prace nad nową strukturą, a restauracja została ponownie otwarta w 1994 roku. Odnowiony znak zawierał oryginalny projekt dzioba i poruszających się oczu. Resztę konstrukcji sprzedano kolekcjonerom. W kwietniu 2006 roku, gdy nad Mariettą przechodziło tornado, restauracja o włos uniknęła kolejnego zniszczenia.
Zobacz także: Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia>>
Big Chicken: remont
Na początku 2017 roku ogłoszono, że restauracja i Wielki Kurczak przejdą remont. Prace trwały pół roku i kosztowały 2 miliony dolarów. Wewnątrz budynku obok restauracji powstało minimuzeum i sklep oferujący pamiątki z wizerunkiem Wielkiego Kurczaka.Znak znalazł się też w wielu grach i komiksach. I choć Hubert Puckett zaprojektował wiele obiektów (m.inb. 21 budynków w College of the Bahamas w Freeport, dwa budynki w kurorcie Atlantis Bahamas na Paradise Island,międzynarodowe lotnisko Grand Bahamas) to do historii wszedł jako twórca Wielkiego Kurczaka.
Zobacz także: Googie - kosmiczna architektura lat 50. XX wieku>>
- Więcej o:
Casa do Penedo - kamienny dom w Portugalii
Wat Samphran - świątynia ze smokiem w Tajlandii [NAJDZIWNIEJSZE BUDYKI ŚWIATA]
Dziwne budynki w kształcie zwierząt. Niektóre mają ponad 100 lat!
Zakończono montaż próbny nowego budynku głównego Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego
Polscy eksperci współtworzyli Plan Działania dla Zielonego Wilna. Jak zmieni się miasto?
Konstruktywiści - budowniczowie rewolucji. Ich wizje nadal zaskakują rozmachem
Pracownia architektoniczna Tremend świętuje swoje 15-lecie. Oto jej najciekawsze projekty
Tam nikt już nie mieszka. Opuszczone miasta [ZDJĘCIA]