Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Shard - najwyższy wieżowiec Europy

fredka

Wieżowiec Shard w Londynie to obecnie najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Projekt włoskiego architekta Renzo Piano urósł na 310 metrów i jest już prawie ukończony

Angielskie słowo "shard" oznacza kawałek rozbitego szkła, metalu lub kamienia o bardzo ostrych krawędziach. Londyńczycy właśnie tak nazwali nowy drapacz chmur w swoim mieście. Jego bryła niczym srebrne ostrze wybija się w niebo. Inwestycja ma ożywić londyńską dzielnicę Southwark, nieopodal brzegów Tamizy.

Shard London Bridge to nie tylko najwyższy obiekt Unii Europejskiej, ale także jeden z najwyższych na świecie. Piramidalny drapacz chmur osiągnął właśnie docelową wysokość 310 metrów (bez anteny 305 m). Na 73 piętrach znajdą się prestiżowe biura i luksusowe apartamenty Najwyżej położone londyńskie mieszkania umieszczono między 186 a 224 metrem wysokości. Niektóre z nich zajmą aż całe dwa piętra, a ich mieszkańcy będą mogli cieszyć się ogrodami zimowymi, które chronić będzie solidna szklana tafla elewacji. W budynku będzie także basen z widokiem na miasto, restauracje oraz punkty widokowe.

Architekt tłumaczy nietypowy kształt budynku nawiązaniem do masztu zabytkowego frachtowca lub strzelistej wieży, które były nieodłącznym elementem panoramy dawnego Londynu.

Budynek wyposażono w najnowsze ekologiczne rozwiązania. Jego elewacja składa się z dwóch tafli szklanych, które stanowią bufor cieplny. Wewnętrzna wentylacja pozwoli utrzymać w środku stałą temperaturę i ograniczyć zużycie energii budynku o 30 % w porównaniu do przeciętnego wysokościowca.

    Więcej o:

Skomentuj:

Shard - najwyższy wieżowiec Europy