Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Brad Pitt dla Nowego Orleanu

mapel

Pisaliśmy już inicjatywie Brada Pitta, która ma na celu pomoc poszkodowanym przez huragan Katrina mieszkańców Nowego Orleanu. Dziś wiemy już na ten temat więcej.

Projekt Make It Right zakłada zbudowanie 150 domów dla mieszkańców dzielnicy Lower Ninth Ward, która ucierpiała najbardziej podczas huraganu. Domy mają powstać w ciągu 2 lat, być stosunkowo tanie i przyjazne środowisku. Pitt zaproponował współpracę trzynastu pracowniom architektonicznym, które ostatnio zaprezentowały swoje propozycje. Projekt jest o tyle interesujący dla aktora, że znany jest nie tylko ze swojej filantropii, ale też zamiłowania do architektury. Nic w tym zatem dziwnego, że jak deklaruje czekał na projekty domów z prawdziwym zaciekawieniem.

Jak się okazało Pitt miał całkowitą rację, bowiem projektanci wykazali się prawdziwą pomysłowością i pokazali, że naprawdę zaangażowali się w tę akcję. Architekci mieli pewną dowolność w tworzeniu projektu, ale jednocześnie musieli spełnić pewne wymogi, które postawiła przed nimi fundacja Make It Right. Każdy dom miał mieć powierzchnię około 100 m2, 3 sypialnie, werandę oraz być zbudowany na wysokości od 1,5 do 2,5 metra nad ziemią. Do tego każdy z nich ma kosztować około 150 tysięcy dolarów. Drugą istotną sprawą i ważnym elementem projektu jest to, że każdy z domów ma być tani w utrzymaniu dzięki zastosowaniu przyjaznych dla środowiska technologii.

Najciekawsze projekty zaprezentowali Thom Mayne z firmy Morphosis z Los Angeles, James Timberlake z KieranTimberlake Associates z Philadelphii oraz Steven B. Bingler z Concordia z Nowego Orleanu. Projekt Morphosis to prosta i lekka konstrukcja, która w razie powodzi może unosić się na powierzchni wody jak łódka. Dom zaprojektowany przez Jamesa Timberlake'a ma byc w całości porośnięty pnączem, tak by zapewnić mieskzańcow chłód i ciszę. Z kolei dom firmy Concordia ma łączyć wszystkie współczesne wymogi z tradycyjną nowoorleańską architekturą.

Popularny aktor ciągle szuka osób i firm, które mogły by wesprzeć projekt. On sam wyłozył na projekt 5 milionów dolarów.

    Więcej o:

Skomentuj:

Brad Pitt dla Nowego Orleanu