Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Znikające Muzeum Yue Minjun

buma

Chiny przypominają obecnie ogromny plac budowy, na którym spełniają się najśmielsze wizje architektów. Niebawem zostanie ukończony kolejny niezwykły budynek - Muzeum Yue Minjun.

źródło: designboom.com
źródło: designboom.com
źródło: designboom.com

 

 

Rzadko się zdarza, żeby żyjący artysta doczekał się muzeum swojego imienia. Yue Minjun, jeden z najbardziej znanych współczesnych chińskich artystów, już w listopadzie tego roku będzie mógł oglądać swoje prace zgromadzone w niecodziennym budynku.

 


Autorem projektu jest Studio Pei - Zhu, które odpowiedzialne jest również za budowę muzeum Guggenheima w Pekinie.

 

źródło: designboom.com

 

źródło: archinect.com

 

 


Muzeum powstaje w mieście Qing Cheng Shan w prowincji Syczuan. Lokalizacja jest specyficzna i stała się dużym wyzwaniem dla architektów. Prowincje zajmują tereny górzyste i trudno dostępne, które przeplatają się z obszarami rolniczymi.

 

 


Muzeum usytuowano nad brzegiem rzeki Shimeng w sąsiedztwie góry Qingcheng, uznawanej za jedno z ważniejszych miejsc dla taoizmu. Ponadto teren, na którym powstaje projekt chińskiej pracowni, nieustannie spowity jest mgłą, co sprawia, że sceneria staje się z lekko odrealniona.

 

 

źródło: archinect.com

 

 

 

Architekci ze Studia Pei - Zhu postanowili wykorzystać tę niebanalną lokalizację. Jak twierdzą, szukali medium, które połączyłoby zarówno historię z teraźniejszością, jak i naturę z nowoczesną technologią. Projekt, który powstał w wyniku tych rozważań przypominać ma kamień wyrzucony na brzeg. Pokryty jest warstwą lekkiego metalu, w którym delikatnie odbija się pobliska sceneria. Organiczna forma bogata jest w gładkie krawędzie i załamania. Rolę okien spełniają rozrzucone na bocznej ścianie oraz dachu okrągłe otwory. Dach pełni również funkcję tarasu widokowego, który dzięki opływowej konstrukcji niezauważalnie przechodzi w dalszą część budynku.

 

 

źródło: archinect.com

 

 

Całość to nowoczesna konstrukcja, która raz po raz pojawia się zza spowijającej ją mgły, by za chwilę znowu zniknąć.

 

buma

 

 

Zobacz także:

Zwariowane projekty chińskiej pracowni MAD

Pekin to raj dla architektów

Szklane góry

 

 

Skomentuj:

Znikające Muzeum Yue Minjun