Most niezgody
Za oryginalną koncepcją nie zawsze kryje się wyobraźnia. Oddany niedawno do użytku most autorstwa Santiago Calatravy przysporzył Wenecji więcej problemów, niż korzyści.

Kłopotliwa budowla, to Most Konstytucji, który otwarto niespełna miesiąc temu. Most zajął honorowe miejsce nad Kanałem Grande, ale pomimo wyszukanej formy i nowoczesnego designu już na etapie projektu budził wiele kontrowersji. Przede wszystkim zarzucano mu brak stabilności i dostępu dla osób niepełnosprawnych oraz rosnące koszty realizacji projektu. Niektóre z tych wad udało się usunąć, ale praktyka pokazała, iż most Calatravy jest o wiele bardziej kłopotliwą budowlą niż myślano.
Most kłopotliwy okazał się w szczególności dla 10 turystów, którzy zwichnęli kostki i doznali innych urazów. Problem polega na tym, iż konstrukcja mostu dezorientuje poruszających się po nim przechodniów. Nieregularnie ułożone schodki tworzą złudzenie optyczne, a niektóre z nich służą jako wysunięte punkty widokowe. Most składa się z części szklanych i stalowych, co zdaniem odwiedzających Wenecję dodatkowo wprowadza chaos. W efekcie przechodnie nie trafiają w schodek i niestety czasami nie kończy się jedynie na ześlizgnięciu.
Na razie pojawił się pomysł, by na stopniach umieścić ostrzegawcze naklejki, jednak doświadczenie pokazuje, iż turyści zwykli są patrzeć raczej na piękne widoki niż pod nogi.
W wyniku skarg władze miasta musiały zamknąć Most Konstytucji i czekają na poprawki, jakie wniesie architekt.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG