Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

World Building of the Year

red.

Zwycięstwo dla irlandzkiej pracowni Grafton Architects.

Znamy już najlepszy budynek świata, który został wyłoniony na zakończonym w piątek World Architecture Festival. Został nim nowy gmach Uniwersytetu Luigi Bocconi w Mediolanie. Projekt wyszedł z irlandzkiej pracowni Grafton Architects.

Jury doceniło przede wszystkim dobre wkomponowanie budynku w otoczenie oraz prostotę i szczerość rozwiązań. Jego subtelne nawiązania do modernistycznych budowli szczególnie spodobały się przewodniczącemu Jury, Robertowi Sternowi

- To jeden z tych wielkich budynków, które pozwalają zobaczyć moment z przeszłości w zupełnie świeży sposób - mówił.

Jury prowadziło burzliwe narady, zanim spośród 17 finalistów wyłoniło ostatecznie zwycięzcę. Głównym konkurentem włoskiego Uniwersytetu był Final Wood Houseod Japończyka Sou Fujimoto, który ujął Jury zupełnie nowatorskim pomysłem. Stworzył on weekendowy moduł mieszkalny, zbudowany w całości w grubych cedrowych belek. Wnętrze ma jedyne 4m x 4m. Wystające belki konstrukcyjne pełnia jednocześnie wiele funkcji, w zależności od potrzeby mieszkańca.

Innym faworytem był BMW World w Monachium. Przykuwający oko dynamiczny budynek autorstwa Coop Himmelb(l)au posiada unikalną konstrukcję dachu wpartą na strukturze przypominającej podwójny stożek. Budynek zdaje się być w ciągłym ruchu, ciężko znaleźć tu proste linie, czy tradycyjne pomieszczenia - przestrzenie wzajemnie sie przenikają. Budynek zaprasza do środka poprzez duże przeszklenia i nawiązuje dialog z odwiedzającym go człowiekiem.

Mimo dużej konkurencji, szybko okazało się, że Uniwersytet Luigi Bocconi od Grafton Architects zaimponował Jury najbardziej i to Mediolan może się dziś pochwalić najlepszym budynkiem na świecie.

Wszystkie nominacje można znaleźć na oficjalnej stronie World Architecture Festial.

    Więcej o:

Skomentuj:

World Building of the Year