Concerto Verona - granitowe osiedle
Architekci z biura Lewicki & Łatak stworzyli we Wrocławiu oryginalne osiedle mieszkalne.
Concerto Verona, zespół sześciu budynków mieszkalnych zaprojektowanych przez Biuro Projektowe Lewicki & Łatak, jest jedną z najciekawszych nowych inwestycji mieszkalnych we Wrocławiu. Na jakość projektu wpłynęła również jego lokalizacja na osiedlu Zalesie, w części tak zwanej Wielkiej Wyspy, w sąsiedztwie przedwojennej zabudowy willowej. W sąsiedztwie inwestycji znajduje się wiele terenów rekreacyjno-wypoczynkowych, takich jak park Szczytnicki, kąpielisko Morskie Oko czy trasa spacerowa wzdłuż Odry.
Każdy z segmentów mieszkalnych otrzymał dach mansardowy, co należy odczytywać jako nawiązanie do typowej śląskiej architektury, obecnej również w tej okolicy. Projektanci zastosowali przy tym bardzo ciekawy zabieg formalny, polegający na obłożeniu powierzchni dachu tym samym materiałem co elewacji, dzięki czemu bryła obiektów zyskała jednolitą i nowoczesną formę. Jest to ciekawym przykładem na przemyślane połączenie tradycyjnych i nowoczesnych form w jednym projekcie.
Elewacje wszystkich budynków stanowi kamienna okładzina z granitu w jasnym kolorze. Również detale dopełniające wystrój elewacji (drewniana stolarka, szklane balustrady balkonów), wykonane ze smakiem i dbałością o szczegół, nadają projektowi elegancji i wytwornej prostoty. Dla stworzenia pewnego kontrastu oraz nadania bryle lekkości zastosowano liczne przeszklenia, również na płaszczyznach dachów, co wyróżnia tę inwestycję spośród innych realizacji.
Można mieć wątpliwości dotyczące rozplanowania osiedla oraz wkomponowania go w istniejącą zabudowę. Pomimo nawiązań do okolicznej architektury, odnosi się wrażenie, jakby cały kompleks stanowił pewnego rodzaju enklawę, nieintegrującą się z resztą osiedla. Walory architektoniczne Concerto Verona wniosły jednak nową jakość w budownictwo mieszkaniowe we Wrocławiu, która sprawia, że inwestycja na długo pozostanie jedną z najbardziej oryginalnych w mieście.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design