Architektura parametryczna to przyszłość?
Parametric design, czyli czego uczą swoich studentów najlepsze szkoły architektury w Europie?
Najmodniejszym obecnie hasłem w architekturze jest "parametric design" - modelowanie parametryczne, którego uczą takie szkoły jak Architectural Association wLondynie (na którym kiedyś wykładała Zaha Hadid), Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IaaC) w Barcelonie czy londyński Bartlett - Faculty of the Built Environment na University College.
W skrócie można powiedzieć, że modelowanie parametryczne to praktyczne zastosowanie współczesnej technologii informacji i nauk informacyjnych do projektowania architektonicznego (ale także wzornictwa przemysłowego, wnętrz itp.).
Formy przestrzenne tworzone są tutaj nie poprzez manualne rysowanie kolejnych kresek na płaszczyznach przekroju czy rzutu, ale są generowane w oparciu o przyjęte przez projektanta algorytmy i parametry. To właśnie te założone na początku kreowania architektury kryteria modyfikacji kolejnych krzywych czy brył generują końcowy kształt projektowanego obiektu.
Często powstające w ten sposób kształty nie dają się zdefiniować za pomocą tradycyjnych ortogonalnych ujęć typowych dla budownictwa, lecz od razu przesyłane są do urządzeń sterowanych numerycznie, które wykonują detale o żądanym kształcie. W ten sposób powstają często bardzo skomplikowane elementy elewacji budynków autorstwa Franka Owena Gehry'ego .
Techniki informacyjne mogą być zastosowane także do tworzenia architektury wirtualnej - modeli przestrzennych, które istnieją wyłącznie w przestrzeni wirtualnej i do niej zostały zaprojektowane, a ich oglądanie możliwe jest wyłącznie za pomocą komputera.
Warsztaty te, których patronem medialnym jest Bryła, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych współczesnymi trendami w projektowaniu architektonicznym. Uczestnicy warsztatów nie muszą dysponować żadną wcześniejszą wiedzą na temat generatywnych procesów projektowania lub cyfrowej fabrykacji.
- Więcej o:
Nowe oblicze BIM [KONFERENCJA]
Zlin - od butów Baty do mekki funkcjonalizmu
Bruno Taut: kolorowy modernizm [ZNANI ARCHITEKCI]
Wnętrza kancelarii SUŁKOWSKI LEGAL od mow.design. IUS EST ARS. Prawo jest sztuką
Najstarszy działający McDonald's na świecie. Jego wygląd nie zmienił się od chwili otwarcia
Holandia: Niemiecka baza wojskowa z czasów II wojny światowej zamieniona w przyjemne miasteczko
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia