Architektura parametryczna to przyszłość?
Parametric design, czyli czego uczą swoich studentów najlepsze szkoły architektury w Europie?









Najmodniejszym obecnie hasłem w architekturze jest "parametric design" - modelowanie parametryczne, którego uczą takie szkoły jak Architectural Association wLondynie (na którym kiedyś wykładała Zaha Hadid), Institute for Advanced Architecture of Catalonia (IaaC) w Barcelonie czy londyński Bartlett - Faculty of the Built Environment na University College.
W skrócie można powiedzieć, że modelowanie parametryczne to praktyczne zastosowanie współczesnej technologii informacji i nauk informacyjnych do projektowania architektonicznego (ale także wzornictwa przemysłowego, wnętrz itp.).
Formy przestrzenne tworzone są tutaj nie poprzez manualne rysowanie kolejnych kresek na płaszczyznach przekroju czy rzutu, ale są generowane w oparciu o przyjęte przez projektanta algorytmy i parametry. To właśnie te założone na początku kreowania architektury kryteria modyfikacji kolejnych krzywych czy brył generują końcowy kształt projektowanego obiektu.
Często powstające w ten sposób kształty nie dają się zdefiniować za pomocą tradycyjnych ortogonalnych ujęć typowych dla budownictwa, lecz od razu przesyłane są do urządzeń sterowanych numerycznie, które wykonują detale o żądanym kształcie. W ten sposób powstają często bardzo skomplikowane elementy elewacji budynków autorstwa Franka Owena Gehry'ego .
Techniki informacyjne mogą być zastosowane także do tworzenia architektury wirtualnej - modeli przestrzennych, które istnieją wyłącznie w przestrzeni wirtualnej i do niej zostały zaprojektowane, a ich oglądanie możliwe jest wyłącznie za pomocą komputera.
Warsztaty te, których patronem medialnym jest Bryła, przeznaczone są dla wszystkich zainteresowanych współczesnymi trendami w projektowaniu architektonicznym. Uczestnicy warsztatów nie muszą dysponować żadną wcześniejszą wiedzą na temat generatywnych procesów projektowania lub cyfrowej fabrykacji.
- Więcej o:
Nowe oblicze BIM [KONFERENCJA]
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?