Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Hala sportowa w Bytomiu autorstwa Maćkowa

buma

Bytom wzbogaci się o nowy obiekt sportowy. Ruszyła budowa wielofunkcyjnej hali sportowej, autorstwa Maćków Pracownia Projektowa, która zostanie zakończona jeszcze na początku grudnia tego roku.

Projekt hali wyłoniono w konkursie, który został rozstrzygnięty w 2007 roku. Wygrało wrocławskie biuro Maćków Pracownia Projektowa, które ma na koncie wiele interesujących realizacji, m.in. rewitalizację budynku Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Nie ma więc obaw o jakość projektu. Zwycięska koncepcja to prosta kubiczna bryła z ciekawymi detalami.  Zewnętrzna elewacja pokryta zostanie arkuszami blachy w kolorze antracytowym, wnętrze natomiast wykończone będzie arkuszami złotej blachy.

W budynku znajdować się będą hala sportowa, ściana wspinaczkowa, siłownia, szatnia, pomieszczenia administracyjno-biurowe oraz widownia będąca w stanie pomieścić tysiąc osób. Widownia została umieszczona na dwóch poziomach. Na parterze znajdować się będzie część składana (600 miejsc), natomiast część stała widowni (400 miejsc) powstanie na pierwszym piętrze i dostępna będzie od strony holu głównego. Budynek będzie mieć trzy kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie 4, 7 tys. m kw.

Obiekt powstanie w bytomskiej dzielnicy Szombierki przy ulicy Frycza-Modrzewskiego, w pobliżu stadionu miejskiego. Hala usytuowana będzie na skarpie, dlatego też architekci zdecydowali się na częściowe otwarcie bryły. Od strony skarpy powstanie rozległe przeszklenie na całej wysokości  pomieszczenia ścianki wspinaczkowej (14, 5 m). Nieregularny kształt przeszklenia ma nawiązywać do pęknięcia w skale, a dzięki dostępności naturalnego światła wspinający będą mieli wrażenie przebywania w plenerze.

Duże przeszklenie znajdzie się także na całej długości budynku od strony głównego holu. Przeszklenia kontrastują z ciemną elewacją budynku i sprawiają, że bryła wydaje się lżejsza. Umożliwiają także oglądanie rozgrywek sportowych z zewnątrz budynku.

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz znajdować się będą odpowiedniej szerokości ciągi komunikacyjne, drzwi oraz windy osobowe. Inwestycja przewiduje także zagospodarowanie placu wokół obiektu - powstanie parking oraz elementy małej architektury.

Koszt budowy obiektu pokryje miasto z własnego budżetu. Przetarg na realizację projektu wygrała firma SKANSKA, która wybuduje halę za ponad 17 mln zł. 

    Więcej o:

Skomentuj:

Hala sportowa w Bytomiu autorstwa Maćkowa