Hala sportowa w Bytomiu autorstwa Maćkowa
Bytom wzbogaci się o nowy obiekt sportowy. Ruszyła budowa wielofunkcyjnej hali sportowej, autorstwa Maćków Pracownia Projektowa, która zostanie zakończona jeszcze na początku grudnia tego roku.
Projekt hali wyłoniono w konkursie, który został rozstrzygnięty w 2007 roku. Wygrało wrocławskie biuro Maćków Pracownia Projektowa, które ma na koncie wiele interesujących realizacji, m.in. rewitalizację budynku Dolnośląskiej Szkoły Wyższej. Nie ma więc obaw o jakość projektu. Zwycięska koncepcja to prosta kubiczna bryła z ciekawymi detalami. Zewnętrzna elewacja pokryta zostanie arkuszami blachy w kolorze antracytowym, wnętrze natomiast wykończone będzie arkuszami złotej blachy.
W budynku znajdować się będą hala sportowa, ściana wspinaczkowa, siłownia, szatnia, pomieszczenia administracyjno-biurowe oraz widownia będąca w stanie pomieścić tysiąc osób. Widownia została umieszczona na dwóch poziomach. Na parterze znajdować się będzie część składana (600 miejsc), natomiast część stała widowni (400 miejsc) powstanie na pierwszym piętrze i dostępna będzie od strony holu głównego. Budynek będzie mieć trzy kondygnacje, a jego powierzchnia użytkowa wyniesie 4, 7 tys. m kw.
Obiekt powstanie w bytomskiej dzielnicy Szombierki przy ulicy Frycza-Modrzewskiego, w pobliżu stadionu miejskiego. Hala usytuowana będzie na skarpie, dlatego też architekci zdecydowali się na częściowe otwarcie bryły. Od strony skarpy powstanie rozległe przeszklenie na całej wysokości pomieszczenia ścianki wspinaczkowej (14, 5 m). Nieregularny kształt przeszklenia ma nawiązywać do pęknięcia w skale, a dzięki dostępności naturalnego światła wspinający będą mieli wrażenie przebywania w plenerze.
Duże przeszklenie znajdzie się także na całej długości budynku od strony głównego holu. Przeszklenia kontrastują z ciemną elewacją budynku i sprawiają, że bryła wydaje się lżejsza. Umożliwiają także oglądanie rozgrywek sportowych z zewnątrz budynku.
Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz znajdować się będą odpowiedniej szerokości ciągi komunikacyjne, drzwi oraz windy osobowe. Inwestycja przewiduje także zagospodarowanie placu wokół obiektu - powstanie parking oraz elementy małej architektury.
Koszt budowy obiektu pokryje miasto z własnego budżetu. Przetarg na realizację projektu wygrała firma SKANSKA, która wybuduje halę za ponad 17 mln zł.
- Więcej o:
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito