Włoski projekt Zahy Hadid - Regium Waterfront
Budynki Zahy Hadid zaczynają coraz bardziej przypominać rzeźby, które z upodobaniem tworzy. Organiczna bryła projektu Regium Waterfront ma stać się jedną z atrakcji nadmorskiego Reggio di Calabria.
Projekt składa się z dwóch połączonych ze sobą budynków. Pierwszy, to Muzeum Historii Śródziemnomorskiej, w którym znajdować się będą przestrzeń wystawiennicza, laboratoria konserwacji zabytków, archiwum, oceanarium i biblioteka. Drugi z budynków pomieści biura administracji muzeum, siłownię, warsztaty, sklepy, kino oraz trzy sale konferencyjne, których przestrzeń może być dowolnie łączona. Projekt Regium Waterfront będzie położony na wąskiej cieśninie oddzielającej kontynentalne Włochy i Sycylię i ma być widoczny z obu stron.
Organiczna bryła muzeum inspirowana była kształtem rozgwiazdy. Jej radialna symetria sprawia, iż przestrzeń budynku jest dobrze skoordynowana i pozwala na swobodną komunikację pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Budynek administracyjny natomiast, składa się z trzech oddzielnych części, które otaczać będą częściowo osłonięty plac.
Niedawno biuro Zahy Hadid wygrało konkurs na realizację budynku portowego w Antwerpii. Włoska propozycja zagospodarowania nabrzeża jest mniej agresywna w formie i bardziej harmonijna w porównaniu z belgijskim projektem. Regium Waterfont nie jest także pierwszym projektem, jaki znana architekt realizuje we Włoszech. Na ten rok zapowiadane jest otwarcie Narodowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej Maxxi w Rzymie, w trakcie budowy jest muzeum w Caligari, apartamentowiec we Florencji oraz stacja kolejowa w Neapolu.
- Więcej o:
Postmodernizm wiecznie żywy. Architektura postmodernistyczna w Polsce i na świecie
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito