Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wybuchowy budynek na Kanarach

dll

Lanzarote to jedna z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej postrzępiony, wulkaniczny krajobraz znajdzie swoje odbicie w architekturze nowej sali kongresowo-koncertowej. Autorami projektu są Duńczycy z Henning Larsen Architects i hiszpański architekt Carlos Morales.

Sala kongresowo-koncertowaPalacio de Congresos nie jest pierwszym tego typu obiektem w portfolio duńskiej pracowni.  Wcześniej zaprojektowała m.in. gmach opery w Kopenhadze, salę koncertową w Uppsali, a także budowaną obecnie islandzką Narodową Salę Koncertową w Rejkiawiku. W realizacji projektu na Lanzarote uczestniczyć będą także inżynieryjni konsultanci z Buro Happold, mający na swoim koncie także prace przy wrocławskim Hiltonie.

Sala kongresowo-koncertowa Palacio de Congresos zlokalizowana będzie w stolicy wyspy Lanzarote - Arrecife. Jej gmach będzie miał powierzchnię 15 tys. m2, a jego architektura nawiązywać ma do charakterystycznego, wulkanicznego krajobrazu wyspy.

- Budynek będzie stanowił kulturalny punkt odniesienia dla Lanzarote - mówi Louis Becker, dyrektor projektów Henning Larsen Architects. - Skupia on sens i odczucie, które tworzy wyspa. Doświadczycie jej zdecydowanego charakteru, ujawniającego się w górach, wulkanach, oceanie i nieboskłonie. Ten budynek został zaprojektowany dla tego i tylko tego miejsca.

 

Zarówno kubiczna bryła jak i krystaliczna elewacja gmachu mocno nawiązuje do wulkanicznego charakteru wyspy. Foyer budynku przypomina wlot jaskini, czym nawiązuje do dwóch geologicznych atrakcji Lanzarote - grot Jameos del Agua i Cueva de los Verdes. Fasada pokryta płytami z czarnego bazaltu i pomarańczowe światło wydobywające się z budynku przywodzi na myśl potoki gorącej lawy płynące po zboczach wulkanów podczas ich erupcji.

Wnętrze obiektu ma stwarzać możliwość elastycznego wykorzystania. Może ono służyć do jednoczesnej organizacji klasycznych koncertów, imprez muzyki elektronicznej i konferencji. Dodatkowo, rozmiar każdej z trzech sal może zostać dostosowany do aktualnych potrzeb.

Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2013.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wybuchowy budynek na Kanarach