Wybuchowy budynek na Kanarach
Lanzarote to jedna z siedmiu głównych wysp archipelagu Wysp Kanaryjskich. Jej postrzępiony, wulkaniczny krajobraz znajdzie swoje odbicie w architekturze nowej sali kongresowo-koncertowej. Autorami projektu są Duńczycy z Henning Larsen Architects i hiszpański architekt Carlos Morales.
Sala kongresowo-koncertowaPalacio de Congresos nie jest pierwszym tego typu obiektem w portfolio duńskiej pracowni. Wcześniej zaprojektowała m.in. gmach opery w Kopenhadze, salę koncertową w Uppsali, a także budowaną obecnie islandzką Narodową Salę Koncertową w Rejkiawiku. W realizacji projektu na Lanzarote uczestniczyć będą także inżynieryjni konsultanci z Buro Happold, mający na swoim koncie także prace przy wrocławskim Hiltonie.
Sala kongresowo-koncertowa Palacio de Congresos zlokalizowana będzie w stolicy wyspy Lanzarote - Arrecife. Jej gmach będzie miał powierzchnię 15 tys. m2, a jego architektura nawiązywać ma do charakterystycznego, wulkanicznego krajobrazu wyspy.
- Budynek będzie stanowił kulturalny punkt odniesienia dla Lanzarote - mówi Louis Becker, dyrektor projektów Henning Larsen Architects. - Skupia on sens i odczucie, które tworzy wyspa. Doświadczycie jej zdecydowanego charakteru, ujawniającego się w górach, wulkanach, oceanie i nieboskłonie. Ten budynek został zaprojektowany dla tego i tylko tego miejsca.
Zarówno kubiczna bryła jak i krystaliczna elewacja gmachu mocno nawiązuje do wulkanicznego charakteru wyspy. Foyer budynku przypomina wlot jaskini, czym nawiązuje do dwóch geologicznych atrakcji Lanzarote - grot Jameos del Agua i Cueva de los Verdes. Fasada pokryta płytami z czarnego bazaltu i pomarańczowe światło wydobywające się z budynku przywodzi na myśl potoki gorącej lawy płynące po zboczach wulkanów podczas ich erupcji.
Wnętrze obiektu ma stwarzać możliwość elastycznego wykorzystania. Może ono służyć do jednoczesnej organizacji klasycznych koncertów, imprez muzyki elektronicznej i konferencji. Dodatkowo, rozmiar każdej z trzech sal może zostać dostosowany do aktualnych potrzeb.
Inwestycja ma rozpocząć się jeszcze w tym roku, a jej zakończenie planowane jest na 2013.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?