Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Car Experience - muzeum samochodów od 3 Gatti

dll

Zwiedzanie tego muzeum przypomina swoiste safari między różnymi "gatunkami" aut.  

muzeum, chiny, 3 Gatti, Car Experience, samochód
Muzeum automobilizmu Car Experience w chińskim Nanjing, zaprojektowane prze 3 Gatti.
Źródło: Abitare

 

 

Car Experience - to projekt muzeum automobilizmu w chińskim mieście Nanjing, który przygotowała włoska pracownia architektoniczna 3 Gatti. Zaproponowana przez architektów koncepcja, wykorzystuje samochód w trzech aspektach: w pierwszym - jako obiekt pożądania, odkrywania i technologicznej pasji; w drugim - jako przedmiot wystawienniczy, dzieło sztuki; w trzecim - jako środek lokomocji.

 

Forma budynku nawiązuje do papierowej wycinanki lub figurki origami. Jego poszczególne poziomy nie są poszatkowane kondygnacjami i ścianami. Strukturę tego muzeum stanowi bowiem, wznosząca się ku górze, spiralna rampa. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze obiektu stanowi płynną przestrzeń. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie.

 

 

Car Experience - muzeum samochodów od 3 Gatii

 

 

Rampa w projekcie 3 Gatti spełnia także i inną funkcję. Jej zewnętrzna część stanowi szosę, po której poruszają się samochody odwiedzających muzeum gości w drodze na dachu budynku - gdzie zlokalizowano parking. Podróż ta przypomina zatem swoiste safari między różnymi "gatunkami" aut.

 

Wnętrze budynku zostało zaprojektowane jednak wyłącznie z myślą o pieszych. Po zaparkowaniu swojego pojazdu na dachu, zwiedzający poruszają się rampą w dół. Przestrzeń wystawiennicza została oddzielona od "drogi" szklaną kurtyną. Ruch wjeżdżających do budynku samochodów stanowi więc, coś na kształt dynamicznej "tapety", kontekstu w jakim widz ma odczytywać ekspozycję.

 

Całkowita powierzchnia muzeum ma wynosić 15 tys. m2, a jego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Oddanie inwestycji planowane jest rok później - w 2010.

 

dll

 

 

 

 

Zobacz także:

 

 

Muzeum Porsche w Stuttgarcie

 

 

Inne niż wszystkie - muzea dla samochodów

 

 

Samochody z deski kreślarskiej architektów

 

 

Skomentuj:

Car Experience - muzeum samochodów od 3 Gatti