Car Experience - muzeum samochodów od 3 Gatti
Zwiedzanie tego muzeum przypomina swoiste safari między różnymi gatunkami.
Car Experience - to projekt muzeum automobilizmu w chińskim mieście Nanjing, który przygotowała włoska pracownia architektoniczna 3 Gatti. Zaproponowana przez architektów koncepcja, wykorzystuje samochód w trzech aspektach: w pierwszym - jako obiekt pożądania, odkrywania i technologicznej pasji; w drugim - jako przedmiot wystawienniczy, dzieło sztuki; w trzecim - jako środek lokomocji.
Forma budynku nawiązuje do papierowej wycinanki lub figurki origami. Jego poszczególne poziomy nie są poszatkowane kondygnacjami i ścianami. Strukturę tego muzeum stanowi bowiem, wznosząca się ku górze, spiralna rampa. Dzięki takiemu rozwiązaniu wnętrze obiektu stanowi płynną przestrzeń. Podobne rozwiązanie zostało zastosowane w Muzeum Mercedesa w Stuttgarcie.
Rampa w projekcie 3 Gatti spełnia także i inną funkcję. Jej zewnętrzna część stanowi szosę, po której poruszają się samochody odwiedzających muzeum gości w drodze na dachu budynku - gdzie zlokalizowano parking. Podróż ta przypomina zatem swoiste safari między różnymi "gatunkami" aut.
Wnętrze budynku zostało zaprojektowane jednak wyłącznie z myślą o pieszych. Po zaparkowaniu swojego pojazdu na dachu, zwiedzający poruszają się rampą w dół. Przestrzeń wystawiennicza została oddzielona od "drogi" szklaną kurtyną. Ruch wjeżdżających do budynku samochodów stanowi więc, coś na kształt dynamicznej "tapety", kontekstu w jakim widz ma odczytywać ekspozycję.
Całkowita powierzchnia muzeum ma wynosić 15 tys. m2, a jego budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Oddanie inwestycji planowane jest rok później - w 2010.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?