Industrialne klimaty w Tallinnie
Z ruiny w atrakcyjny obiekt - trzy przemiany, trzech obiektów przemysłowych w Tallinnie.
W XIX wieku Tallinn przeżywał swoją rewolucję przemysłową. Wzrost znaczenia portu spowodował zmianę charakteru miasta i rozbudowę nabrzeża, głównie o obiekty magazynowe. Większość z nich wykonana była techniką tradycyjną z wykorzystaniem lokalnego materiału, jakim jest biały estoński wapień. Stąd też obecnie zarówno na obrzeżach, jak i w centrum miasta, przy porcie, można znaleźć zespoły obiektów przemysłowych o specyficznym charakterze i wykończeniu. Obiekty te, często ze względu na swoje położenie oraz niezły stan techniczny, z chęcią są wykorzystywane pod zupełnie nowe inwestycje.
Wcentrum miasta, niedaleko terminalu promowego, na bazie starego zespołu przyportowych magazynów mąki powstał składający się z czterech części budynek apartamentowy oraz ze starej stolarni - biurowiec. Oba obiekty są częścią założenia Rotermann Quarter, którego inwestorzy postawili na jakość i dobrą architekturę. Nowa część ma kontrastować z niewielkim, jednak nieprzyjemnym City, które uformowało się blisko nabrzeża na początku lat 90-tych i obecnie odpycha swoją estetyką i straszy patologicznymi przestrzeniami między wieżowcami. Rotermann Quarter ma z założenia swoją niebanalną architekturą i zadbaną przestrzenią publiczną zachęcić wpływowych inwestorów. Większość obiektów będzie przeznaczonych na biura.
Zaprojektowany przez KOKO Architects obiekt jest nowoczesną naroślą na dachu starego magazynu mąki. Nowa część obiektu podzielona została przez architektów na trzy "wieże", które swoim nowoczesnym wyglądem nadają całości eleganckiego charakteru. Wewnątrz trzech "latarni" znajdują się przestronne powierzchnie biurowe. W pierwszych projektach architekci wyobrażali sobie te trzy latarnie dosłownie jak lampiony - płótno rozciągnięte na stalowej konstrukcji. W ostatecznej wersji wieże wykonano ze szkła, betonu i stali.
Oprócz magazynu mąki poddany rewitalizacji został również stary budynek stolarni. Zadania tego podjęła się pracownia HG Arhitektuur, zmieniając stary budynek hali przemysłowej w nowoczesny biurowiec. Założenie składa się z dwóch obiektów. Pierwszy z nich oparty jest również na zasadzie umieszczenia na dachu starej stolarni obcej substancji - firmy z rdzewiejącej blachy i szklanych tafli. Drugi jest jego zupełnie nowym "bratem", którego forma opiera się na przysadzistejbryle z kwadratowymi okienkami. Większość powierzchni w nowych obiektach przeznaczona jest na cele biurowe, choć znajdą się tam również sklepy, galerie czy studia artystyczne. Siódme piętro przeznaczono na luksusowy penthouse.
Sąsiadujące ze sobą obiekty zostały zrealizowane w podobnym czasie, obie inwestycje zakończono w 2008 roku. Nie jest to jednak pierwsza taka rewitalizacja w Tallinnie. W 2007 oddano do użytku inny opierający się na tej samej zasadzie zespół obiektów przemysłowych. Zaprojektowana przez KOKO Architects rewitalizacja starej papierni nieco na obrzeżach miasta przyniosła bardzo dobre rezultaty. Stara fabryka, zbudowana z białego estońskiego wapienia, została przez nich ożywiona poprzez wprowadzenie nad obiekt narośli, podobnie jak w magazynie mąki. Fahle House jest obiektem wielofunkcyjnym: w parterze znajdują się biura, restauracje i modne sklepy, zaś szklany box na górze zajmują mieszkania.
Dzięki projektowi rewitalizacji Fahle House odkryto na nowo właściwości starych magazynów. Miejsce to stało się bardzo modne w Tallinnie i można przypuszczać, że jego sukces zapoczątkował proces rewitalizacyjny zaniedbanych obszarów magazynowych w centrum miasta.
- Więcej o:
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni