Przebudowa dzielnicy europejskiej w Brukseli
Głównym założeniem projektu jest ożywienie ogromnej dzielnicy składającej się w dużej mierze z biur dla pracowników instytucji wspólnotowych. Autor założenia, Christian de Portzamparc wierzy, że architektura jest w stanie zmienić świat na lepszy i zamierza udowodnić tę tezę w swoim najnowszym przedsięwzięciu.
Studio architektoniczne Christian de Portzamparc (Christian de Portzamparc -francuski architekt i urbanista, laureat Nagrody Pritzkera za rok 1994) wygrało konkurs na projekt odnowienia dzielnicy europejskiej w Brukseli. Przewiduje się zagęszczenie zabudowy, ale też stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum miasta. Przy Rue de la Loi mają znaleźć się wieżowce, w których mieścić się będą biura, mieszkania oraz instytucje wychowawczo - edukacyjne.
Christian de Portzamparc przykłada niezwykłą wagę do odpowiedniej organizacji przestrzeni, stara się, by "wszystko było piękniejsze, wyższe, jaśniejsze" (Portzamparc). Nowa ulica: Rue de la Loi ma mieć trasy rowerowe, pas zieleni przebiegający przez jej centrum, szerokie chodniki. Zaprojektowane, nowoczesne budynki mają nie tylko wpisywać się w nurt architektury ekologicznej, ale też mówiącej, metaforycznej. Beton, stal i szkło dominujące obecnie w biznesowej dzielnicy Brukseli będą przysłonięte przez roślinność. Szkoły, obiekty kulturalne oraz sklepy mają natomiast przyciągnąć rzeszę ludzi, zarówno w dzień, jak i w nocy. Biuro ma cztery miesiące na opracowanie bardziej szczegółowej koncepcji. Przebudowa całej dzielnicy ma zająć ok. 15 lat.
- Więcej o:
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design