Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przebudowa dzielnicy europejskiej w Brukseli

NB

Głównym założeniem projektu jest ożywienie ogromnej dzielnicy składającej się w dużej mierze z biur dla pracowników instytucji wspólnotowych. Autor założenia, Christian de Portzamparc wierzy, że architektura jest w stanie zmienić świat na lepszy i zamierza udowodnić tę tezę w swoim najnowszym przedsięwzięciu. 

Christian de Portzamparc, bruksela
Projekt przebudowy europejskiej dzielnicy w Brukseli autorstwa pracowni architektonicznej Christian de Portzamparc
www.spiegel.de

 

 

 Christian de Portzamparc

 

 

Studio architektoniczne Christian de Portzamparc (Christian de Portzamparc -francuski architekt i urbanista, laureat Nagrody Pritzkera za rok 1994) wygrało konkurs na projekt odnowienia dzielnicy europejskiej w Brukseli. Przewiduje się zagęszczenie zabudowy, ale też stworzenie przyjaznej przestrzeni publicznej w centrum miasta. Przy Rue de la Loi mają znaleźć się wieżowce, w których mieścić się będą biura, mieszkania oraz instytucje wychowawczo - edukacyjne.

 

 

Projekt przebudowy europejskiej dzielnicy w Brukseli

 

 

Christian de Portzamparc przykłada niezwykłą wagę do odpowiedniej organizacji przestrzeni, stara się, by "wszystko było piękniejsze, wyższe, jaśniejsze" (Portzamparc). Nowa ulica: Rue de la Loi ma mieć trasy rowerowe, pas zieleni przebiegający przez jej centrum, szerokie chodniki. Zaprojektowane, nowoczesne budynki mają nie tylko wpisywać się w nurt architektury ekologicznej, ale też mówiącej, metaforycznej. Beton, stal i szkło dominujące obecnie w biznesowej dzielnicy Brukseli będą przysłonięte przez roślinność. Szkoły, obiekty kulturalne oraz sklepy mają natomiast przyciągnąć rzeszę ludzi, zarówno w dzień, jak i w nocy. Biuro ma cztery miesiące na opracowanie bardziej szczegółowej koncepcji. Przebudowa całej dzielnicy ma zająć ok. 15 lat.

 


NB

 


Zobacz także:

 

 


Muzeum z pudełek

 


Siostrzane Centre Pompidou

 


Antyblob Rema Koolhaasa

 

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Przebudowa dzielnicy europejskiej w Brukseli