Wakacje w fabryce lodu
Hotel La Purificadora w Meksyku stanowi przykład udanej adaptacji obiektu przemysłowego do nowej funkcji. Tym razem stara fabryka lodu została przekształcona w miejsce wakacyjnego wypoczynku.
Autorem projektu butikowego hotelu La Purificadora w mieście Puebla w Meksyku, jest pracownia Legoretta+Legoretta. Obiekt zlokalizowany jest na terenie zabytkowej starówki, której budynki pamiętają jeszcze czasy kolonialne. Z racji, że obszar ten jest objęty ścisłą ochroną konserwatorską, pole wykorzystywania nowoczesnych form zostało tu znacznie ograniczone. Jak zatem umiejscowić projekt, zakładający budowę luksusowego, designerskiego hotelu, w ramach wyznaczonych przez wymogi konserwatorskie?
Elementem, wokół którego budowana była koncepcja projektu było duże patio, otoczone budynkiem w kształcie litery ''L''. Jego wertykalna przestrzeń jest obecna na każdym poziomie czterokondygnacyjnego hotelu: na parterze - jako ''pokój'' wypoczynkowy, a także przedłużenie restauracji i recepcji-sklepu; na pierwszym i drugim piętrze - jako przerwa dzieląca ciąg pokoi hotelowych; i na trzecim piętrze - jako panoramiczne ograniczenie pomieszczeń wypoczynkowych. Całość została zamknięta masywnym dachem.
Elewacje hotelu zostały pokryte nieciosanym kamieniem. W wykończeniu wnętrza wykorzystano natomiast połączenie starych, kamiennych murów, starego drewna i gładkich, jasnych ścian. Podczas prac archeologicznych odkryto także wiele pozostałości po dawnej działalności. Wiele spośród znalezionych wówczas przedmiotów, zostało wykorzystanych w dekoracji pomieszczeń hotelu. Mają one budować dialog pomiędzy obecnym obiektem, a jego industrialnym poprzednikiem.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?