Platoon Kunsthalle: kontener na kontrkulturę
Platoon Kunsthalle wylądował w jednej z bogatych dzielnic Seulu. Wśród drogich butików i modnych domków jednorodzinnych ciemnozielona konstrukcja z ułożonych na sobie kontenerów wygląda jak przybysz z innej planety.
Pierwszy Platoon powstał w Berlinie. Kontener dla niepokornych, artystów i wszystkich, którzy brną w przeciwną do dominującej kultury stronę. Koncerty, wystawy, spotkania, kafejki upakowane w blaszanych pudełkach bardzo spodobały się młodym berlińczykom. Surowy i minimalistyczny styl wspaniale pasuje do kontrkulturowych działań. Pomysł przyjął się także w Korei Południowej. Przy współpracy biura Graft Lab odpowiedzialnego za budynek z Berlina i specjalizującego się w architekturze kontenerowej, architekci z U-il Architects & Engineers ukończyli projekt w Seulu. Tak jak w przypadku swojego niemieckiego odpowiednika, Platoon Kunsthalle pomieści galerie, pracownie artystów oraz scenę. W budynku znajdują się również biblioteka oraz bar na dachu.
Platoon Kunsthalle powstał z 28 kontenerów ISO wykorzystywanych w transporcie morskim. Układ kontenerów może być zmieniany, a cały budynek z łatwością można przetransportować w inne miejsce. Poukładane na sobie elementy konstrukcji tworzą oddzielne przestrzenie, a centrum stanowi otwarty, wysoki hol. Militarne barwy oraz projekt wnętrz eksponujący wiele przemysłowych detali przywodzą na myśl wojskową kantynę. Specyficzną atmosferę tworzy również oświetlenie, do którego wykorzystano światła jarzeniowe.
Platoon Kunsthalle ma być platformą działań kontrkulturowych. Jego dynamiczna konstrukcja wspaniale wpisuje się w programowe założenia przedsięwzięcia i tworzy niebanalną przestrzeń oddającą ducha współczesności.
- Więcej o:
Marcin Sadowski o ambasadzie RP w Berlinie: wrażliwa twarz dyplomacji
Centralna Kolej Transandyjska. Jedno z najważniejszych osiągnięć światowej inżynierii jest dziełem Polaka
Nowa siedziba ambasady RP w Berlinie projektu JEMS Architekci
Mies van der Rohe. Zanim stał się ojcem szklanych drapaczy chmur
Wielkie Muzeum Egipskie w Gizie projektu Heneghan Peng Architects. Największe muzeum archeologiczne na świecie
Rozwiązania polskiej marki Aluprof w wieżowcu Flatiron w Nowym Jorku
Rusza akcja “Architekci grają dla WOŚP 2025”! Zapraszamy architektów, projektantów i firmy do udziału w wyjątkowej inicjatywie charytatywnej
Futuro House - latające spodki z Finlandii