Achitektoniczna układanka od OFIS Arhitekti
Specjaliści od architektonicznego tetris powracają. Ofis Arhitekti ukończyli właśnie najnowszy projekt - industrialny budynek w Słowenii. Fasada przypomina geometryczną układankę, gdzie każdy kolor odpowiada innej funkcji wnętrza.
Najnowsze dzieło Ofis Arhitekti to biuro i magazyn w jednym. Wszystko utrzymane w surowej stylistyce i jak zwykle w przypadku tej słoweńskiej pracowni dobrze dopracowane w każdym detalu.
Inwestor kupił działkę wraz z rozpoczętą już budową i jednym z warunków umowy było jej dokończenie przy udziale wskazanej firmy konstrukcyjnej specjalizującej się w rozwiązaniach z prefabrykatów. Nienaruszony miał pozostać również układ pomieszczeń, dlatego największe pole do popisu stanowiła fasada budynku.
Słoweńscy architekci biorąc pod uwagę industrialny charakter okolicy wykorzystali w projekcie jedynie beton, szkło, stal i poliwęglan. W rezultacie powstał prosty w formie budynek, którego monotonię przełamują kolorowe płyty wykonane z poliwęglanu. Wyodrębniają one poszczególne funkcje wnętrz. Fasada przypomina geometryczną układankę, gdzie kolor zielony, to przestrzeń biurowa, pozostałe kolory to magazyny.
Kubiczna bryła ma wymiary 35 x 22.5 m i jest wysoka na ponad 11 metrów. Powierzchnia użytkowa budynku stanowi tysiąc m. kw., z czego najwięcej zajmują pomieszczenia magazynowe. Stylistyka, którą wybrali projektanci doskonale wpisuje się w przemysłowy charakter okolicy.
- Więcej o:
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?
Sarvasva - 12-piętrowy jednorodzinny wieżowiec mieszkalny w Mumbaju od Spasm Design
Budynek Sidera w Forlì. Nowa siedziba główna CIA Conad autorstwa polsko - włoskiej pracowni
Drugie życie opuszczonej fabryki cementu - fascynująca metamorfoza!
Tak będzie wyglądał największy stadion piłkarski na świecie. Grand Stade Hassan II powstanie w Maroku na Mistrzostwa Świata 2030
Brytyjski brutalizm - antyludzki czy przyjazny? Ikony z betonu [TOP 10]