Budynki z drugiej ręki
Wyobrażacie sobie Wawel z dobudówką albo nowoczesne skrzydło Zamku Królewskiego? Niemożliwe? Sposobów na romans stylów jest przecież tak wiele... W galerii przedstawiamy jedne z lepszych modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków.




















Zabytkowe budynki nie wszędzie są hołubione i pieczołowicie przywracane do pierwotnego stanu. Czasem dorzucenie nowego akcentu może wyjść bardziej na dobre, niż wierne kopiowanie przeszłości.
Architektoniczne "stare" w połączeniu z "nowym" nie raz zdało egzamin. Budynki nie tylko stają się młodsze, ale też bogatsze o nowe funkcjonalności. Nakładane na siebie warstwy nowoczesności i historii tworzą przestrzenie dialogu dla architektury. I to bardzo trudnego. Niejeden z architektów poległ próbując podołać tej układance. Zbytnia dosłowność nie popłaca, a ekstrawagancja i drastyczne środki zawsze mają wielu wrogów.
Sposobów na romans stylów jest wiele. Niektóre budynki wzbogaciły się o nową, niezależną część, inne o nowoczesną nadbudowę, czasem innowacyjne wnętrza kryją się w nienaruszonych murach. Niektórzy chcą całkowicie oderwać się od "starego". Szokują i wdzierają się (często dosłownie) w zastaną skorupę budynku czyniąc ją bardziej dynamiczną. Często dialog "starego" z "nowym" oparty jest na harmonii, wzajemnym uzupełnianiu i nie wchodzeniu sobie w drogę.
Architektura wymaga elastycznego myślenia, dostosowywanie zabytkowych budynków do ducha czasu i nowoczesnych technologii. Niekiedy bez drastycznej na pierwszy rzut oka interwencji, nie mogłoby się obejść. Recycling architektonicznych idei, wykorzystanie potencjału istniejących już budynków bywa inspirujące.
W GALERII przedstawiamy jedne z lepszych modernizacji i adaptacji zabytkowych budynków. Pochodzą one z książki "Build - On. Converted Architecture and Transformed Buildings" (pod redakcją Roberta Klantena i Lukasa Feireissa, wydawnictwo Gestalten, Berlin 2009), którą został zainspirowany artykuł.
- Więcej o:
Spalarnia śmieci Spittelau w Wiedniu. Arcydzieło Hundertwassera
Nowy budynek Uniwersytetu St. Gallen w Szwajcarii projektu Sou Fujimoto Architects. Pochwała prostoty
Czy uczelnie mogą nie męczyć studentów hałasem? Tu nauka idzie w parze z przyjazną akustyką
Kto powiedział, że się nie da? Znikająca autostrada w centrum 10-milionowego miasta
Kranhaus - Wygładzacze Chmur z Kolonii
Tak będzie wyglądał odnowiony stadion im. Selmana Stërmasiego w Tiranie. To projekt OMA
Wyburzenie osiedla Pruitt-Igoe - symboliczny upadek idei modernistów?
Tak będzie wyglądać Węgierskie Muzeum Historii Naturalnej w Debreczynie. Zaprojektuje je BIG