Küchenmonument rekordowa guma balonowa
Długa na 20 metrów, szeroka na 12 m i wysoka na 6m - takie wymiary ma rekordowa guma balonowa! Küchenmonument - dzieło niemieckiego biura Raumlabor można wykorzystać w dowolny sposób, jako salę balową, salę koncertową, salę konferencyjną, dyskotekę, kino, jadalnię, czy łaźnię parową.
Küchenmonument jest niczym innym jak mobilną rzeźbą. Już od 2006 roku wędruje z miasta do miasta, stanowiąc doskonałą przestrzeń publiczną.
Olbrzymi pęcherz pomieści w sobie w zależności od funkcji, jakie ma spełniać, od 25 do nawet 150 osób. A wszystko za sprawą niebanalnej konstrukcji. Całość składa się z dwóch części: z boksu, który służy, jako szatnia i zarazem śluza wejściowa do pęcherza oraz z samego pęcherza, który napełniany powietrzem rozwija się i sam dopasowuje się do otoczenia. Ze względu na jego eteryczną budowę, pęcherz musi być obciążony pięćdziesięcioma karnistrami z wodą (każdy po 12 litrów).
Tłumacząc z języka niemieckiego "Küchenmonument" to pomnik kuchenny. Twórcy tłumaczą ideę kuchni, jako odbicie miejskiej tożsamości. To właśnie kuchnia odzwierciedla normy kulturowe i tradycje, jest symbolem gościnności i otwartości.
Obiekt powstał w Duisburgu, w Zagłębiu Ruhry, które z przemysłowej krainy pełnej kominów i hałd przeobraziło się w Europejską Stolicę Kultury 2010. Wielofunkcyjny pęcherz odwiedził już Hamburg, Berlin, Hannover, Liverpool, Bremę, a nawet Warszawę.
Küchenmonument wtapia się w miasto, integruje społeczność, wytwarza niesamowitą aurę, po czym rozpływa się w powietrzu.
- Więcej o:
Statua Jedności w Indiach - największy pomnik na świecie. Przewyższa ponad dwukrotnie Statuę Wolności
Na tropach modernizmu: Kambodża
Kosmiczne projekty, które miały podbić Ziemię. Tak wyobrażano sobie domy przyszłości
Maciej Nowicki - pasja tworzenia. W jego projektach czuć było nową erę [ZNANI ARCHITEKCI]
Waterfront przy Skwerze Kościuszki w Gdyni. Pierwsze budynki mieszkalne i biurowe gotowe
Iliard Architecture & Interior Design projektuje wnętrza dla Við Tjarnir na Wyspach Owczych
Pas startowy dawnego lotniska zamienili w imponujący park
Walter Gropius - nie tylko Bauhaus [ZNANI ARCHITEKCI]