Thomas Heatherwick - sztukmistrz z Londynu
Architektura Thomasa Heatherwicka często bliższa jest sztuce niż konwencjonalnemu projektowaniu. Jego Brytyjski Pawilon na Expo 2010 wydaje się być oderwany od rzeczywistości, podobnie z resztą jego pozostałych projektów, które sprawiają wrażenie wyrwanych z innego świata.
Futurystyczne wizje Heatherwicka mimo, iż sprawiają wrażenie odrealnionych, świetnie zdają egzamin w praktyce. Bo tak naprawdę, jak podkreśla architekt, mają być przede wszystkim funkcjonalne. Jego słynny Rolling Bridge w Londynie poza tym, iż nie wygląda jak żaden inny most nad Tamizą (a jest ich sporo), jest również przedsięwzięciem przemyślanym konstrukcyjnie. Most o długości 12 metrów, zwija się i kurczy w szczelnie zamknięty kokon. Konstrukcja zbudowana jest z ośmiu stalowo - drewnianych sekcji. Rozwinięty przypomina zwykłą kładkę, jednak po zamknięciu również dobrze uchodzić może za rzeźbę lub nowoczesną instalację.
Heatherwick to obecnie jeden z najbardziej obiecujących angielskich architektów młodego pokolenia. Jego prace zostały wymienione w prestiżowym wydawnictwie "10 x 10 / 3", w którym dziesięciu uznanych krytyków architektury oraz architektów światowej klasy typowało najlepsze ich zdaniem młode pracownie. Projekty Heatherwicka przykuły uwagę Kengo Kumy - japońskiego architekta i profesora Uniwersytetu Keio w Tokio.
Heatherwick ma czterdzieści lat. Urodził się w Londynie, gdzie w 1994 roku założył pracownię Heatherwick Studio. Wiedzę zdobywał na politechnice w Manchesterze i w słynnym Rogal College of Arts. Architekt łączy artystyczną wrażliwość z duszą inżynieria. Obydwa obszary są mu bliskie, co często podkreśla i co widać w jego projektach. Ich niecodzienny wygląd, to efekt przemyślanych nie tylko koncepcyjnie, ale również technologicznie przedsięwzięć.
Beach Cafe w anielskim Littlehampton to obok Rolling Bridge najbardziej znana budowla architekta. Stalowe plastry tworzą organiczną formę przypominającą pobliskie skały. Również i w tym przypadku architekt zaciera granicę pomiędzy architekturą i sztuką, bowiem budynek bliższy jest rzeźbie niż zwykłej budowli.
"By projektować takie budynki trzeba mieć ciekawość dziecka, młodzieńczy wigor oraz doświadczenie zdobyte z wiekiem" - tak o Heatherwicku w książce "10 x 10 / 3" pisze Kengo Kuma. Heatherwick niejednokrotnie udowodnił, że projekty będąc oderwanymi od rzeczywistości wcale jej nie burzą i nie wprowadzają wizualnego chaosu. Wręcz przeciwnie - wyobraźnia architekta podparta wiedzą inżyniera niejednokrotnie już zdała egzamin w konfrontacji z architektoniczną rutyną.
wyd.: Phaidon, cena: 239.00 zł
Książka 10 x 10 / 3rzuca wszechstronne spojrzenie na najciekawsze wydarzenia architektoniczne jakie miały miejsce po 2005 roku. Opatrzona ponad 1500 ilustracjami publikacja prezentuje 100 najciekawszych i najlepiej zapowiadających się pracowni architektonicznych wybranych przez 10 uznanych krytyków oraz czynnych architektów. Oprócz Heatherwick Studioodnajdziemy tu takie pracownie jak Bevk Perovic Arhitekti, BIG Architects, JDS Architects, MAD Office, REX i wiele innych.
- Więcej o:
Znani architekci: Oscar Niemeyer - poeta architektury. Brasília była dziełem jego życia
Znani architekci: Gerrit Rietveld. Nie tylko czerwono-czarne krzesło i Dom Rietvelda
Wnętrza hotelu Mercure Wien City inspirowane stylem Warsztatów Wiedeńskich. To nagradzany projekt polskiej pracowni AKA Studio
Kowloon Walled City. Gęstość zaludnienia wyburzonego osiedla wynosiła prawie 2 miliony osób na kilometr kwadratowy
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Willa Schulenburga w Gerze. Tak projektował "artysta uniwersalny" - Henry van de Velde
Chorwacja: Pomnik Petrova Gora. Ostatnie szaleństwo Josipa Broza-Tito
Wieżowiec Zachodnia Brama Belgradu (Genex Tower). Piękny brutal?